• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

• Konbuyu başlatan Venhar
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 25
  • Görüntüleme 13K

Okunuyor :
Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

Server Bedii

Amatör
Üye
Sn server,
Ben büyük olayları kast ediyorum.dün evliliği örnek verdim .Bugünde ölümü örnek vereceğim.
Şimdi Azrail ruhumuzu almaya geldiğinde olmaz ben irademi kullanıyorum ve ölmeye niyetim yok diyebiliyormuyuz tabiki hayır
işte ben hayatımız'da rol oynayan bazı şeyler irademiz dışında kalıyor demek istiyorum :)
bizim için yazılmış kader var ama biz yönlendiriyoruz
evlilik bize ait bir olay ama ölüm elimizde değil...

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Kitaplarda yazılanlara bakıldığında bu söylem çok doğru.

Abisi bana katıldığın için tşk ederim ..

Öyle tabi insanoğlu devamlı ileriye dönük planlar yapar. ve iradesi doğrultusunda kısmen bunları yaşar.Ama irdasinin geçerli olmadığı şeyler varki hani bazen düşünüyorum da
eğer o dediğim irademiz dışındaki olaylar gerçekten onlarda irdameiz dahilinde olsaydı düşünsenize birbirimize bu kadar kötülük yaparken o zaman halimiz ne olurdu

kırılmazsan seni örnek verecem abisi:)

mesela sen ateisttim diyorsun ama bazı kulların bu hoşuna gitmiyor, ki kısmende haklılar .
sakın yanlış anlaşılmasın ben forumdaki kşileri baz almıyorum reeldeki dostların akrabaların falan dıyorum. Eğer bu kşilerin iradeleri dahilinde olsa seni güneşin sıcaklığından, mevsimlerin getirisinden, sağlıktan. mutluluktan vs vs sana birşey verirlermiydi sanıyorsun.
Ama Allah öyle merhametliki, onlara fırsat vermiyor . ve benimle kulumun arasına girmeyin onun la ben hesaplaşacam diye buyuruyor ...

İşte ben bunları anlatmaya çalışıyorum. Umarım anlatabilmişimdir :)

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
bizim için yazılmış kader var ama biz yönlendiriyoruz
evlilik bize ait bir olay ama ölüm elimizde değil...
Sn server , madem Evlilik bize ait bişeyse neden biriyle tam evlilik arifesindeyken ayrıldığımızda, demekki bu kısmetimiz değilimiş, diyor ve hayırlıısnı nasip etmesini istiyoruz .
Şimdi diyeceksiniz ki Allah sebebler yaratıyor kullar bu sebebleri iardesi dahilinde yaşıyor..

Bende diyorum ki ,ezelde kiminle evleneceğimiz zaten yazılı ve yazılmışsa onu yaşıyoruz .

Son düzenleme:

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Evlilik kısmet işidir. Dağa çıksan yıllarca bir mağarada yaşasan kısmetin gelir seni bulur diyebiliriz. Eğer gelmezse kısmetin olmadığı için dağa kaçmışsındır.:Winlk_Tongue:

tansxx

Kıdemli
Üye
mesela evlilik, ben bi şahısla tanıştım .var sayalım onun kaderimdeki kşi olduğunu nasıl anlıyacağım ?
selam ederim;

evlenince yada ayrılınca anlarsınız. bunu bilecek olsak hayatın pek degeri kalmıyor sayın venhar. bu deneyimi yaşamak istemezsiniz. fakat yaradılışın başından sonuna kadar olacakları yüce Allah biliyor. ama senin iraden dışında degil. senin iraden ile yapacagın herşey yazılı orada. onlarda kaderin çünkü, kaderi insan kendisi belirler. fakat yapıp ettiklerine göre bazı şans dedigimiz ve şanssızlık dedigimiz olaylar yaşar bu dünyada bunlarda yazılıdır. fakat mesele bireysel olarak yol katetmek degil toplum olarak insanlıgı ne kadar dogruya taşıdıgıdır insanlıgın. benim fikrim böyle

Üst Alt