• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

• Konbuyu başlatan Venhar
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 25
  • Görüntüleme 13K

Okunuyor :
Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

Arkun

Tecrübeli
Üye
Kişinin , ne zaman ve nasıl öleceği
Kiminle, evleneceği
N e kadar rızkının olacağı
Bunlar kal'u bela da belli olmuyormu

yani kısaca evet bazı şeyleri rabbim biz kullarının iradesine vermiştir ..
ama bazı önemli şeyleri yukarıda yazdığım gibi onlar onun iradesi dahilinde değilmidir

mesela evlilik, ben bi şahısla tanıştım .var sayalım onun kaderimdeki kşi olduğunu nasıl anlıyacağım ?
bunların hepsi ve diğer ayrıntılar orada belli.
şöyle düşün
seni tanıyan biri hakkında yüzde yüz tahminlerde bulunuyor ve sende onun tahminlerinde haklı olduğunu yaşayarak gösteriyorsun.
seni yüzde yüz tanıyan yaratıcın başına gelecekleri yazmış senin nasıl tepki vereceğinide biliyor geriye sana yaşamak ve tepki vermek kalıyor
evleneceğin de senin seçimin ama senin kimi seçeceğin önceden biliniyor.
akıl plan yaparken senin iraden dışı olanlar başına gelir ve aklın planları alt üst olur ama tepki bir karakter işidir ve iradeyi barındırır.
plan yapmakta başına geleceklerle doğru orantılı olduklarından plan gerçekleşir.yapmasaydın afallar kalırdın
aslında bu konu çok karmaşık biliyorum ama nasıl anlatacağımı bilmiyorum.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Benim anlatmak istediğim şuydu

madem evlilik dahil tüm yaşantımız yani doğumdan mezara kadar bizim irademiz dahilindeyse rabbimiizn dahilinde olan sadece dünya'yı ve mevsimleri yönetmek mi ?

ben bunu vurgulamak istedim ve evliliği örnek verdim.

Ayrıca evlilik te bir kader kısmet işiyse buda Allahın iradesi dahilinde değilmidir .

daha öncede yazdığım gibi bazı şeyler vardır ki evet kulların iradesine verilmiştir ... ama ölüm , evlilik , rızık, kıyametin ne zaman kopacağı gibi şeyler onun iradesi dahilinde demek istemiştim

neyse tşk ederim

Arkun

Tecrübeli
Üye
şöyle düşünün her şeyi baştan alalım

sizin dışınızda bir çevre var bu çevre sizin kaderiniz bir değişiklik yapmaya muktedir değilsiniz sizin yapacağınız değişiklik olursa bunu kendi iradenizle yapmış olursunuz fakat bbu iradeniz başkasına bir kader olur
önce bir insan yaratılır bu insan için doğduğu çevre onun kaderidir.ikinci insan doğar ilk insan onun için kader o da ilk insan için bir kaderdir
bizim dışımızdaki her şey bizim kaderimizdir bizim yaptıklarımız ise başkalarının kaderidir.herkes birbirinin kaderini yazar ve ilk yaratılan zerre de bir kaderle yaratılmıştır fakat diğer şeylerin kaderindeki temel nesnedir.
gezegenleri düşünün her biri bir yol üzerindedir ve o yoldan çıkamazlar ama kendi etraflarında da dönerler.
insanda bir çevre içinde yaratılmıştır o çevrenin etkilerinden kurtulamaz fakat kendi iradesinide yeri gelince kullanır bu kullanış önceden biliniyor olduğundan levhi mahfuzda yazılıdır.

Venhar

Üye
bunların hepsi ve diğer ayrıntılar orada belli.
şöyle düşün
seni tanıyan biri hakkında yüzde yüz tahminlerde bulunuyor ve sende onun tahminlerinde haklı olduğunu yaşayarak gösteriyorsun.
seni yüzde yüz tanıyan yaratıcın başına gelecekleri yazmış senin nasıl tepki vereceğinide biliyor geriye sana yaşamak ve tepki vermek kalıyor
evleneceğin de senin seçimin ama senin kimi seçeceğin önceden biliniyor.
akıl plan yaparken senin iraden dışı olanlar başına gelir ve aklın planları alt üst olur ama tepki bir karakter işidir ve iradeyi barındırır.
plan yapmakta başına geleceklerle doğru orantılı olduklarından plan gerçekleşir.yapmasaydın afallar kalırdın
aslında bu konu çok karmaşık biliyorum ama nasıl anlatacağımı bilmiyorum.

Sn Arkun , bende bunu anlatmak istiyordum ... biizm ne yaşayacağımız zaten ruhlar alemi yaratıldığı zaman yazıldı . ve rabbim neler yaşayacağımızı elbette biliyor

anlatmak istediğim zaten kaderimizde ömrümüüzn sonuna kadar birlikte yaşayacağımız insan yazılı
o zaman neden başkalarıyla nişanlanıp, veya çıkıp ,veya evlenip ayrılıyoruz

Tşk ederim :)

Arkun

Tecrübeli
Üye
her insanın kendi menkıbesi vardır kimileri evleneceği kişiyi flört ederek bulur kimileride evde bekler iyi bir aile kızı olduğu çevrece bilinir ve bunun üzerine evleneceği kişiyi bulur
kısmet uzanmadan ele gelmez bu evlilik için doğru bir tabir mi olur bilemiyorum armut piş ağzıma düş diyemezsiniz
deveni bağla ondan sonra tevekkül et önceden biliniyor olması senin deveyi serbest bırakmanı gerektirmez

Server Bedii

Amatör
Üye
akıl plan yaparken kader gülermiş?
pek öyle olduğunu sanmıyorum insan bu BÜYÜK İRADE sahibi varlık
insan kaderini kendisi çizer
bunun tersini iddia etmek mantıksız?
bizim için kelime kelime yazılmış kaderi yaşasaydık birşeyler için uğraşmazdık nasıl olsa kaderi yaşayacağız derdik peki öylemi yapıyoruz(öyle yapmamamızın nedenide kader mi?)

insan irade sahibi olarak yaratılmış bunun içindir ki sorumlulukları var...
insanlar kendileri için önceden yazılmış kaderleri yaşayacak olsaydı hiçbir sorumluluk taşımazlardı
buradanda anlaşılıyorki dünyaya ne şekilde hangi şartlarda gelirsen gel İradenle doğru yolu bulabilirsin kaderin senin elinde...

güçlü insanlar kader yok bu güçsüzlerin uydurması beceriksizliklerini örtmeye çalışıyorlar
güçsüz insanlar bu benim kaderim ne yapabilirim
oysa tam ortası kaderin var ama senin elinde...

Venhar

Üye
pek öyle olduğunu sanmıyorum insan bu BÜYÜK İRADE sahibi varlık
insan kaderini kendisi çizer

Sn server,
Ben büyük olayları kast ediyorum.dün evliliği örnek verdim .Bugünde ölümü örnek vereceğim.
Şimdi Azrail ruhumuzu almaya geldiğinde olmaz ben irademi kullanıyorum ve ölmeye niyetim yok diyebiliyormuyuz tabiki hayır
işte ben hayatımız'da rol oynayan bazı şeyler irademiz dışında kalıyor demek istiyorum :)

nefisetülilm

2.imza yarışma birincisi
Üye
Kader, Allahü teâlânın, olacak şeyleri ezelde bilmesidir. Kaza, kaderde bulunan şeyleri, zamanı gelince yaratmasıdır. Yani kader, maaş bordrosu gibidir. Kaza ise, bu maaşın dağıtılmasıdır. Allahü teâlâ, herkesin ne yapacağını, nerede nasıl öleceğini bilir. Buna, kader, kısmet, baht, nasip, talih, yazgı, alınyazısı deniyor. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allah, onların işlediklerini ve işleyeceklerini bilir.) [Bekara 255]

Takvimlere, bir yıl içinde güneşin ne zaman doğup, ne zaman batacağı, hesaplanarak yazılıyor. Güneş, takvimde bildirilen saatlerde doğup batar. Güneş, takvime öyle yazıldı diye bilinen saatlerde doğup batmaz. Takvime yazılması, güneşin doğmasına ve batmasına tesir etmez. Allahü teâlâ da insanların başlarına ne geleceğini bildiği için, bunları levh-i mahfuza yazmıştır. Bir âyet meali şöyledir:
(Allah her canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekânı bilir. Hepsi açık bir kitapta [levh-i mahfuzda]dır.) [Hud 6]

Kaderin değişeni de, değişmeyeni de vardır. Mesela değişmeyen ecele, ecel-i müsemma denir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Ecel bir an gecikmez ve vaktinden önce de gelmez.) [Araf 34]

İnsanın işine göre, ömrü ve rızkı değişebilir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allah, dilediğini siler, dilediğini değiştirmez. Ümm-ül-kitab [levh-i mahfuz] Ondadır.) [Ra’d 39]

Ümm-ül kitap, ezeli olan kelam-ı İlahinin yazılı olduğu kitaptır. Melekler, bunu anlayamaz. Zamanlı değildir. Allah’tan başka, kimse bilmez. Hiç yok olmaz. Levh-i mahfuzda değişiklik olur. Bunu melekler görür. İnsanın, işine göre, ömrü ve rızkı değişir. İyiler kötü, kötüler iyi olarak değiştirilebilir.

Ecel-i müsemma değişmez ama; Ecel-i kaza değişebilir.
Bir örnek: İki kişi, Hazret-i Davud’a birbirini şikayet etti. Azrail aleyhisselam gelip, (Bu iki kişiden birinin eceline bir hafta kaldı. İkincisinin ömrü de, bir hafta önce bitmişti; ama ölmedi) dedi. Hazret-i Davud, hayret edip sebebini sorunca cevaben dedi ki:
(İkincisinin bir akrabası vardı. Buna dargın idi. Bu gidip onun gönlünü aldı. Bunun için Allahü teâlâ, bunun ömrünü 20 yıl uzattı.)

[Levh-i Mahfuz ve Ümm-ül-kitab risalesi]

Üst Alt