• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

  • Konbuyu başlatan Venhar
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 25
  • Görüntüleme 13K

Okunuyor :
Akıl plan yaparken, kader gülermiş!!!

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Akıl, gelecek için planlar yaparken kader boşuna çaba harcama ancak yazılanı yaşarsın ... der ve gülermişPeki sizce ?
 

onairci

Sözlük Yazarı
Üye
O zaman hiç kimse hiç bir şey için uğraşmasın boş boş yaşayalım :( Nasılsa her şekilde kaderimizi yaşayacaksak.
 

bziya

Kıdemli
Üye
Yukarıdaki itikad , Cebriyye fırkası görüşüdür ve doğru yoldan sapmaktır.

Ehli Sünnet itikadına göre yani Efendimiz aleyhisselamın beyanlarına göre , kader insanın iradesine bağlanmıştır.İnsan iradesi ile kaderini yaşar.İrade-i Cüz'iyye'sinin sebep olduğu ve Allahü Teala'nın yaratması ile olan hayatı yaşamaktır kader.

Kader, insanın kendi kontrolünün dışında Allahü Teala'nın bir işi zorla yaratıp kulun o işi mecburen yaşaması demek değildir.

İyi kimse, iyilik yapmak isterse, Allahü teâlâ , irade edip yaratır. Böyle kimseden hep iyilik meydana gelir. Kötü kimse, kötülük yapmak isteyince, Allahü teâlâ da irade eder ve yaratır. Böyle kimse, iyilik yapmak istemediği için bundan hep kötülük hasıl olur. İnsan irade-i cüziyyesini kullanarak iyilik yaratılmasını isterse sevap, kötülük yaratılmasını isterse günah kazanır. İnsan günah işlerse cezasını, sevap işlerse mükâfatını görür. İnsan yaptığı işleri kendi yaratmıyor. İrade-i cüziyye ile yapılan işlerin yaratıcısı yani hayrın ve şerrin yaratıcısı Allahü teâlâdır.

İçki içip veya başka günah işleyip, (Ne yapayım kaderim böyleymiş, alnıma böyle yazılmış) diyerek, suçu kadere yani Allahü teâlâya yüklemek asla caiz olmaz. Bunun gibi, kızıp birisini öldüren kimsenin de, (Ne yapayım, kaderim böyleymiş, kader kurbanıyım) diyerek, suçu kadere yani Allahü teâlâya yüklemesi caiz olmaz. Bu bakımdan kader kurbanı demek caiz olmadığı gibi, kader mahkûmu demek de caiz olmaz.

Kader, insanın ömür boyu neler yapacağını, Allahü teâlânın ezeli ilmiyle bilmesi demektir; yoksa bize zorla yaptırması demek değildir.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Bişey soracam

Evlilik te kşinin kendi iradesi dahilindemidir ?
 

bziya

Kıdemli
Üye
İnsanın tüm kararları kendi iradesi ile olmaktadır.Evlilik olsun diğer kararları olsun kendi iradesine bağlıdır.

Mesela evlenmek isteyen bir insan , evleneceği kişi de kendi arzu ettiği değerlerin olmasını ister ve seçimlerini buna göre yapar ve buna göre karar vererek hareket eder.Arzu ettiği değerleri taşımayanla evlenmez .Sonuçta seçimi kendi kararlarına göre yapmıştır.

Tercih ettiği eş onun kaderindeki eş olur.

Kader, Allahü Teala'nın tüm kullarının tercihlerini sonsuz olarak bilmesidir , zorla, elinde olmadan yaptırması değildir.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Kişinin , ne zaman ve nasıl öleceği
Kiminle, evleneceği
N e kadar rızkının olacağı
Bunlar kal'u bela da belli olmuyormu

yani kısaca evet bazı şeyleri rabbim biz kullarının iradesine vermiştir ..
ama bazı önemli şeyleri yukarıda yazdığım gibi onlar onun iradesi dahilinde değilmidir

mesela evlilik, ben bi şahısla tanıştım .var sayalım onun kaderimdeki kşi olduğunu nasıl anlıyacağım ?
 

bziya

Kıdemli
Üye
Tanıştığınız kişi , sizin , evleneceğim kişide " şu özellikler olmalı " kanaatinize uyuyorsa ve siz sebeplere yapıştığınız da evlenmeniz için her hangi bir sorun ve engel yoksa ve karşınızdaki kişi de size aynı yönde her koşulda uygun görüyorsa " iki tarafında " arzu ettiği kriterler bir araya gelirse ve evlenirseniz o kişi sizin kaderinizdir.Sebeplere yapıştığınız halde başka sorunlar ve engeller sebebi ile evlenemezseniz ikinizin de birbirinizin kaderi olmadığı anlaşılır.O zaman o kişi ile evlenmemeniz kaderiniz olur.

Evlenilecek kişide her iki tarafın niyeti Allahü Teala'nın rızasına uygun olursa , mesela Ehli sünnet itikadında olması gözetilirse , kriter bu olacağı için karşı tarafta da bu özellikler aranır ve hata yapmaktan korunmuş olur.Böyle bir güzel insan nasip olursa , sonzuz saadet nasip olur.Bütün güzelliklerin başı insanın Ehli Sünnet olmasıdır.Ehli Sünnet olan iki eş birbirini hiçbirşekilde üzmeyeceği gibi her işlerinde Allahü Teala'nın rızasını gözeteceği için mutlu bir dünya hayatı sürerler.Ehli sünnet itikadında olana herşey verilmiştir , bu yoldan mahrum kalan dünya verilse boştur.Huzurun kaynağı Allahü Teala'nın peygamberine uymaktadır.Huzuru olmayan bir ailede ne vardır ki ?

Velhasıl evlenecek insanlar karşı tarafta kendi nefsi arzularını değil Hakkın rızasına uygunluğu aramalıdır.Nefsin arzularının peşinde koşanlar pişmanlık , zarar ve hüsrandan korunamazlar.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
evlenecek insanlar karşı tarafta kendi nefsi arzularını değil Hakkın rızasına uygunluğu aramalıdır.Nefsin arzularının peşinde koşanlar pişmanlık , zarar ve hüsrandan korunamazlar.
__________________
Sanırım soruyu yanlış anladınız. beklediğim cevap bu değildi. tşk ederim
 

bziya

Kıdemli
Üye
Verdiğimiz bilgiler genel tavsiyelerdir.Kişiye özel vurgulama yapılmamıştır.Siz yanlış anlamış olabilirsiniz...
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Verdiğimiz bilgiler genel tavsiyelerdir.Kişiye özel vurgulama yapılmamıştır.Siz yanlış anlamış olabilirsiniz...

Sn bziya , ben kişiye özel vurgulama yapın demedim ki
genel tavsiyeleriniz sorumun cevabı değildi diyorum ... ok
 
Üst Alt