• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Aile Güvencesi Kariyere Engel!

Okunuyor :
Aile Güvencesi Kariyere Engel!

Datassist.

Acemi
Üye
Aile Güvencesi Kariyere Engel!

Online kariyer sitesi Monster’ın araştırması, genç neslin mutlu olacağı işte çalışmak istediğini, işsizliğe karşı ailesini güvence olarak gördüğünü ve iş yerinde vaktinin önemli bir kısmını yeni iş aramaya ayırdığını ortaya koydu

Onur Uysal

Dünyanın önemli online insan kaynakları sitesi Monster’ın yaşları 18 – 28 arasında olan “Y Kuşağı”nın kariyer tercihlerini ortaya koyan araştırma yaptı. İş hayatının henüz başlarında olan genç kuşağın kariyerine ailelerinin yön verdiğini ortaya koyan araştırma, 10 binin üzerinde genç yetişkinle gerçekleştirildi.
Araştırmada katılımcıların yüzde 64’ü kariyer planlarını şekillendirirken mecbur kalmaları halinde “ebeveyn” desteğiyle yaşamaya sıcak baktığını söylüyor. Böylece aileler, doğru işi bulana kadar sağladıkları “sınırsız güvence” ile çocuklarının iş yaşamındaki tercihlerinde de etkin bir rol üstleniyor. İş hayatına atılmaya hazırlanan ya da kariyerinin ilk dönemlerini yaşayan genç kuşak da ailelerinden gördüğü desteğin verdiği güvenceyle, düşük ücretli ve geleceği olmayan işlere yöneliyor. Ayrıca bu kuşağa mensup her iki gençten birinin henüz herhangi bir kariyer planı olmadığı da çıkan sonuçlar arasında.

Monster ile Michigan State Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve 10 binin üzerinde genci kapsayan araştırma özellikle gelecek neslin iş hayatına ve kariyer beklentilerine ilişkin ipuçları taşıyor. Araştırmada ayrıca “Y Kuşağı”nı işyerlerinde çalıştıran Avrupa ve Amerikalı 700 yöneticinin de görüşlerine başvuruldu.

"Aile Güvencesi Kariyere Engel! " başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"
 
Üst Alt