Ahmet Hakan: İslami Devlet Olamaz

Esra Elönü’nün hazırlayıp sunduğu Gözaltı isimli program hızlı başladı. Hilal TV’de yayınlanan programın ilk konukları Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Coşkun ve şair Adem Turan’dı.

Gözaltı adlı programda ilk gözaltına alınmasını anlatan Ahmet Hakan 1984 yılında türban yasağını protesto ettikleri için gözaltına alındığını söyledi.

28 Şubat kararlarının açıklandığı gece Kanal 7’de gece geç saatlere kadar haber sunduğunu söyleyen Ahmet Hakan, kaçmadığının da altını çizdi.


İslami kesimden uzaklaşmasının İslamın bir devlet düzeni talebinin olmadığını anlamasıyla başladığını söyleyen Ahmet Hakan, islamın farklı yorumlarının olduğunu bu yorumların hepsinin birden devlet düzenine hakim olamayacağını söyledi. Hakan, Talibandan Suudi Arabistan rejimine kadar islamın birçok farklı yorumunun olduğunu bu yorumlardan herhangi birini topluma dayatmanın İslami olmadığını belirtti.

Mahalle değiştirdiği, üslup değiştirdiği iddialarına da katılmadığını söyleyen Ahmet Hakan, Kanal7’de ve Yeni Şafak’ta iken aynı Ahmet Hakan olduğunu belirtti.

Yazılarında sık sık konusunu yaptığı Mahalle değiştirme vurgusunun bir ironiden ibaret olduğunu söyleyen Ahmet Hakan, yaşam standardının da Kanal7’de çalıştığı dönemden çok farklı olmadığının altını çizdi.

Daha özgür ve bağımsız olmak için Kanal7’den merkez medyaya geçtiğini söyleyen Ahmet Hakan davayı sattı, eski mahallesini terk etti sözlerini espiri olarak kabul ettiğini ifade etti.

Yazılarında alaycı değil eleştirel bir üslup kullandığını belirten Ahmet Hakan, müslümanların hatalarına yönelik yaptığı eleştirilerin dine yapılmış gibi algılanmasından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Ahmet Hakan islamcı kesime yönelik yaptığı eleştirileri de şu cümlelerle açıkladı:

"Hüseyin Üzmez`i, Cüppeli Ahmet`i eleştirmesinden dolayı incinen varsa incinsin. Bir gazete iğrenç bir yayın yapıyorsa müslüman diye eleştirmeyecekmiyim. Hükümetin eleştirilmesi gerektiği konularda eleştiriyorum, doğru bir şey yaptıklarında ise destekliyorum. Ben bir kampın, gettonun adamı değilim. Üslubumda problemli bir taraf zaman zaman olabilir. Ama büyütülecek boyutlarda olmadığını düşünüyorum."

Ahmet Hakan yaptığı işin dindar bir insana uygun olmadığını söyleyerek "Dindar bir medya olabilir mi" konusunda ciddi şüpheleri olduğunu belirtti.

Fehmi Koru`nun son dönemdeki hiçbir argümanına katılmadığının altını çizen Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök`ün son dönemdeki çıkışlarını kendisine daha yakın bulduğunu söyledi.

İki saat süren programın sonunda İmam Hatip Lisesi mezunu olmaktan hiçbir zaman pişmanlık duymadığını söyleyen Ahmet Hakan, bu liselerin işlevini yitirdiğini ve sağcı iktidarlar tarafından müslümanların ağzına bir parmak bal çalmak için kullandığını, bu yüzden kapatılması gerektiğini söyledi.

http://www.haber5.com/ahmet-hakan-islami-devlet-olamaz-haberi-54998.aw
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Sn Ahmet Hakan, ben hala aynıyım desede buna kendisi bile inanmıyordur ...
 
Üst Alt