Ahir zaman alametlerinden biriKardeş kanı dökülmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Son yıllarda İslam ülkelerinin içindeki karışıklıklar ve savaşlar herkesin malumu. İran, Irak, Suriye, Mısır, Bahreyn, Lübnan gibi ülkelerde iç karışıklıklar, savaşlar, çatışmalar, Müslümanların sırf mezhep farklılıklarından dolayı birbirlerini şehit etmeleri hiç durmadan devam ediyor. Baktığınızda her iki tarafta bir olan Allaha inanan insanlar. Hepsi Kıbleye dönüp namaz kılıyorlar, hepsi Ramazanda oruç tutuyorlar. Ama aynı zamanda bu insanlar birbirlerini gözlerini bile kırpmadan şehit ediyorlar. Savaştıkları kesim ateist, dinsiz, komünist bir ekip değil. Tam tersine canlarını aldıkları insanların hepsi Müslüman.

Resmen Ortadoğuda Müslümanlar Müslümanların kanını döküyorlar, yani kendi kardeşlerini öldürüyorlar. Masum çocuklar, kadınlar, yaşlılar korku içerisinde yaşıyorlar, her şeylerini bırakıp ülkelerinden ayrılmak zorunda bırakılıyorlar, işkence görüyorlar, harabelerin arasında, sokaklarda uyumak zorunda bırakılıyorlar. Tüm bunların tek sebebi aslında cehalet.

Kuranda haksız yere adam öldürme, intihar saldırıları düzenleme, kin, nefret, lanet okuma gibi kavramlar asla yer almaz. Kuran ahlakından tamamen habersiz olan bu insanlar sırf fikir ayrılıkları nedeniyle senelerdir çok ciddi bir çatışma içindeler. Normalde farklı fikir ve düşünceler insanların birbirleriyle savaşmalarını, çatışmasını gerektirmez. Birbirlerinden nefret etmeyi gerektirmez. Dünyanın her yanında farklı fikir ve düşüncelere sahip insanlar bir arada huzur içinde yaşıyor. Hepsi birbirleriyle savaşsa dünyada oluşacak ortamı bir düşünün. Kaldı ki İslam ahlakında herkesin fikrine saygı vardır. Kişi hangi düşünceden, hangi ırktan, hangi inançtan olursa olsun İslama uygun olan bu düşüncelere saygı duymaktır. Baskı ve zorla kendi düşüncesini kabul ettirme İslamda yoktur. Allah Kuranda dinde zorlama ve baskı olmayacağını bizlere Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. (Bakara Suresi, 256) ayetiyle bildirmiştir.

Tabi bütün bu yaşananlar aynı zamanda ahir zaman hadislerinin ard arda zuhur etmesidir. Peygamberimiz (sav) de hadislerinde ahir zamanda Müslüman ülkeler arasında fitnelerin olacağını bizlere bildirmiş. Bu konuyla ilgili hadislerden bazıları şöyle:
Ey Ebu Hamza! KAİM ALEYHİSSELAM SADECE HALKIN ŞİDDETLİ KORKU, ZELZELE, FİTNE VE BELALAR ZAMANINDA ZUHUR EDECEK ve bundan önce taun hastalığı ortaya çıkacak, arapların arasında keskin bir kılıç zuhur edecek ve halkın arasında şiddetli ihtilaflar, dinlerinde ayrılık ve tefrikalar çıkacak ve durumları çok değişecek. (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s.274)

Sonra şöyle buyurdu: Kaim zuhur etmeden hemen önce halkta ŞİDDETLİ KORKU OLACAK, HALKIN BAŞINA FELAKETLER, FİTNELER VE BELALAR GELECEK. (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s.301)

ÖYLE Kİ HALKIN DERTLERİNİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ VE BİRBİRLERİNİ YEDİKLERİNİ (BİRBİRLERİNİ KIRIP GEÇİRDİKLERİNİ) GÖREN BİRÇOKLARI SABAH-AKŞAM ÖLMEĞİ DİLEYECEKLER. (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 274)


Şu anda içinde bulunduğumuz durum da tam yukarıdaki hadislerde tarif edildiği şekilde. Bu ortamın bir an önce ortadan kalkması için tüm Müslümanlar bu savaşlara ve karmaşalara sevgi ile son verecek olan Hz. Mehdi (as)ın zuhuru için dua etmelidir.
Kuranda da gördüğümüz gibi Müslümanlar her zaman başlarına bir lider istemişlerdir. Bu konuyla ilgili bazı ayetler şöyle;

Hani, peygamberlerinden birine: Bize bir melik gönder (Bakara Suresi, 246)

bize Katından bir veli (koruyucu sahip) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla (Nisa Suresi, 75)


Bu ayetlerden Müslümanların kendilerine bir manevi lider istediklerini görüyoruz. İçinde bulunduğumuz ahir zamanda yani dünyanın son devrinde de Hz. Mehdi (as) sevgiyle dünyada yaşanan tüm karmaşalara Allahın izniyle son verecek. Tüm kavimlere gönderilen peygamberler de yaşadıkları dönemde toplumlara iyiliği, güzelliği, merhameti, güzel ahlakı, sevgiyi anlatmışlar ve onları her zaman güzel ahlaka davet etmişlerdir. Ahir zamanda da insanların manevi lideri Hz. Mehdi (as) olacaktır.

Sevgili Peygamberimiz (sav)in hadislerinde Hz. Mehdi (as)ın dünyayı sevgiyle dolduracağını şöyle bildirilmiştir:
(HZ. MEHDİ (A.S.)) ALLAHIN İZNİYLE TAŞ GİBİ KALPLERİ YUMUŞATABİLECEK, KÖMÜR GİBİ RUHLARI ELMASLAŞTIRABİLECEK, ölü ruhları imanın nuruyla diriltebilecek... (El-Kavlül-Muhtasır, s. 24; Şaban Döğen Mehdi ve Deccal, s. 194-195)

KAP SU İLE DOLDUĞU GİBİ YERYÜZÜ BARIŞLA DOLACAKTIR. HİÇBİR KİMSE ARASINDA BİR DÜŞMANLIK KALMAYACAKTIR. Ve bütün düşmanlıklar, boğuşmalar, hasetleşmeler muhakkak kaybolup gidecektir. (Sahih-i Müslim, 1/136)

... Cenab-ı Hak İslamı nasıl Bizimle başlatmışsa O'nunla (Hz. Mehdi (a.s.) ile) sona erdirecektir. Nasıl, Bizimle onlar aralarındaki şirk ve adavetten (husumet ve düşmanlıktan) kurtulmuş ve kalplerine ülfet (dostluk) ve muhabbet (sevgi) yerleşmişse, (Hz. Mehdi (a.s.) gelişi ile) yine öyle olacaktır. (Ahir Zaman Mehdisi'nin Alametleri, Celalettin Suyuti, s. 20)
 
Son yıllarda İslam ülkelerinin içindeki karışıklıklar ve savaşlar herkesin malumu. İran, Irak, Suriye, Mısır, Bahreyn, Lübnan gibi ülkelerde iç karışıklıklar, savaşlar, çatışmalar, Müslümanların sırf mezhep farklılıklarından dolayı birbirlerini şehit etmeleri hiç durmadan devam ediyor. Baktığınızda her iki tarafta bir olan Allah’a inanan insanlar. Hepsi Kıble’ye dönüp namaz kılıyorlar, hepsi Ramazanda oruç tutuyorlar. Ama aynı zamanda bu insanlar birbirlerini gözlerini bile kırpmadan şehit ediyorlar. Savaştıkları kesim ateist, dinsiz, komünist bir ekip değil. Tam tersine canlarını aldıkları insanların hepsi Müslüman.

Kardeş kanı yenimi dokülüyor? yüzyıllardır kan dökülüyor kutsal topraklar da? Biz hala mehdi gelecek de kurtaracak yazıları yazıyoruz. Harbi harbi sıkıldım şu mehdi yazılarından. :((

KİLİT...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt