• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ağrı kesici gıdalar

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Ağrı kesici gıdalar

mopsy

Emektar
Üye
Başınız mı ağrıyor? Hemen ilaç almanıza gerek yok. Çünkü bazı gıdalar baş ağrısını hem önlüyor hem yok ediyor.
İnternetteki womansday (kadınlar günü) adlı site, uzmanlardan aldığı bilgilerle baş ağrısını geçiren yiyeceklerin listesini yayınladı.

İşte bu mucize yiyecekler...

Fırında pişmiş patates:
Özellikle içki sonrası oluşan baş ağrısına iyi geliyor. Çünkü alkol idrar söktürüyor. Bu, vücutta su ve potasyum kaybına neden oluyor. Fırında kabuğuyla pişirilen patates içerdiği zengin potasyum ile baş ağrısını geçiriyor.

Karpuz:
Baş ağrısının en önemli nedeni vücuttaki su kaybı. Karpuz içerdiği yüksek orandaki su miktarıyla baş ağrısını dindiriyor.

Kahve:
Alkolden kaynaklanan baş ağrısına iyi geliyor. Çünkü alkolle birlikte genişleyen damarlar baş ağrısına neden oluyor. Kahve ise damarların daralmasını sağlayıp alkolün etkisini azaltıyor. Ama kahveyi de fazla içmemek lazım.

Tam tahıllı kızarmış ekmek:
Düşük karbonhidratlı ürünler yiyerek diyet yapanların sık sık başı ağrır. Çünkü bu kişilerin vücudunda enerji veren glikojen miktarı azalır. Bu tür diyet yapanlar başları ağrıyınca tam tahıllı kızarmış ekmek yiyerek vücutlarındaki glikojeni dengeleyebilir.

Badem:
İçindeki zengin magnezyum sayesinde damarları rahatlatır. Bu da baş ağrısını ortadan kaldırır.

Acılı sos:
Burun tıkanıklığından kaynaklanan baş ağrısına, acılı sos veya acı biber iyi gelir. Çünkü acılı sos burun tıkanıklığını giderip rahat nefes almayı sağlar.

Yoğurt:
Baş ağrısı kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyorsa, yoğurt yiyerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Susam tohumu:
Migrene yol açan en önemli nedenlerden biri E vitamini eksikliği. Susam tohumu, E vitamini açısından son derece zengin. Yiyeceklerinize susam tohumu katarak migreni önleyebilirsiniz.

Ispanak:
Alkole bağlı baş ağrısında derde deva oluyor. Çünkü ıspanak tansiyonu düşürüp akşamdan kalmayı önleyici bir güce sahip.

ekolay.net
 
Üst Alt