Ağlamak,Gülmek,Aksırmak vs....

Aksırmak: Solunum yollarına kaçan tahriş edici maddeleri dışarı atmak amacıyla yapılır. Günde birkaç kez aksırmak normal sayılır. Sık sık aksıranlar mutlaka doktora görünmelidir. Bu bir hastalığın ön belirtisi olabilir. İşte aksırmanın dört nedeni.

1- Soğuk algınlığı sırasında burun deliklerini açmak amacıyla meydana gelir.

2-Saman nezlesi gibi allerjik reaksiyonlar sırasında meydana gelir.

3-Vasomotor Rhinitis denilen kronik nezle sırasında meydana gelir. Burun içindeki kılcal damarların rutubet ve ısı değişimlerine ve baharatlı yiyeceklere karşı gösterdikleri bir reaksiyondur.

4-Bedenin bilinmeyen bir nedenle normalin üzerinde histamin hormonu üretimine karşı meydana gelen bir allerjik reaksiyondur.

Gülmek: Bedenin rahatlaması sırasında meydana gelir. Gülmenin yararlı olduğu henüz kesinlikle saptanmamıştır. Psikologlar, gülmeyi sinir sisteminin ani gevşemesi ve ani gerilmesi sırasında meydana gelen bir reaksiyon olarak tanımlar.

Kaşınmak: Cildi tahriş eden kimyasal veya allerji yaratan maddelerin beyne iletilmesi sırasında meydana gelir. Kaşınmak, cildi tahriş edeceği için zararlıdır.

En çok kışın cildin kuruması sırasında meydana gelir. Bacak, diz, kol ve kalçalar en çok kaşınılan bölgelerdir. Nemlendirici krem kaşıntıyı kısmen önler. Ekzema, kaşıntı yaratan cilt hastalıklarının başında gelir. Kaşınma ekzemayı artırır. Ekzemayı önleyici tedavi gerekir. Endişe, sıkıntı,depresyon ve stres de kaşıntı yaratır. Eğer ciltte kırmızılık yoksa kaşıntı psikolojiktir. Genelde gece uyku sırasında meydana gelir. Kortizonlu kremler kullanmak gerekir.

Ağlamak: Aşırı üzüntü, aşırı mutluluk veya fiziki tahrik sırasında gözyaşı salgısının boşalması ile meydana gelir. Soğan ayıklarken meydana gelen göz yaşı ile bir yakınını kaybeden insanın göz yaşı, kimyasal farklılık gösterir. Duygusal gözyaşının terkibinde daha çok tuz ve hormonal madde bulunur. Ağlamak bedeni rahatlatır. Salgı bezlerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 
Üst Alt