• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ağ Kablosu Nasıl Yapılır?

Okunuyor :
Ağ Kablosu Nasıl Yapılır?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Evde oyun partisi veren her erkek bilir ki ağ kablosu bela bir şeydir. İhtiyaç olmadığında her yerden fırlar ama tam bilgisayarları birbirine bağlayıp oyuna dalacağınız anda bir tane bulamazsınız. Ağ kablosu artık üçlü priz gibi her eve lazım.

Ağ kablosunun iki türü var. Düz kablo ve cross (çapraz) kablo. Cross kablo artık çok fazla kullanılmıyor. Çünkü artık bütün router'larda çoklayıcı özellik var. Kablo için Cat-5 tipi kablo almalısınız. En az bir iki metre olmakla birlikte istediğiniz uzunlukta kestirebilirsiniz. Kablonun iki ucuna birer adet RJ-45 konektörü ve konektörleri çakmak için de ağ pensesi gerekiyor.

Malzemelerin içinde en önemlisi RJ45. Bu, üzerinde sekiz adet metal bağlantı noktası bulunan bir plastik konektör. Bilgisayarlar arası iletişimde, bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ethernet girişlerine takılan bu uçlar telefon bağlantılarında kullanılan RJ-11 konektörünün bir parça büyük olanı. Ağ pensesi ise RJ45'leri çakmak için gerekli. Bütün elektrikçilerde ve bilgisayarcılarda bulunuyor. Öncelikle kablonun her iki ucundan dış kabuğu 1,5 santimetre kadar soyun. Ağ pensesinin soyma kısmıyla bunu kolayca yapabilirsiniz. İçerideki tellere zarar vermemeye dikkat edin. RJ-45'e kablo çakma aşamasında uluslararası standartlara uymak zorundasınız. Telleri renklerine göre bir sıraya koymak gerekiyor.

Sıra şu şekilde olmalı: Turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahve-beyaz ve kahve. Uçları bu şekilde ayırıp sıraladıktan sonra uçlarını keserek tellerin boyunu eşitleyin. Tellerin konektöre eşit olarak girmeleri için boylarının aynı olması gerekiyor.

İnce telleri konektörün içerisine birden sekize verilen sıraya göre yerleştirin. İnce teller konektörün ucuna kadar yaslanmalı ve bakır çıkışlara temas etmeli. Daha sonra konektörü ağ pensesiyle iyice sıkın. Aynısını diğer uca da yaptıktan sonra takın aksın, coşsun datalar...

askmen
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
renk sıralaması
Turuncu-Beyaz / Turuncu / Yeşil-Beyaz / Mavi / Mavi-Beyaz / Yeşil / Kahverengi-Beyaz / Kahverengi
[YOUTUBE]482VtesZwZ8[/YOUTUBE]
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Bu standart Kablodur Kategori 568B diye geçer

piyasada elektrikçiler bu işe el attılar , ve o kadar çok hatalı Bilinçsizce kurulumlar oluyor
piyasada az bulunan 568A kategorisini koyup müşteriyi magdur durumda bırakanlar var onu da kafalarına göre yapıyorlar 2-3 metreden çalışıyor ama 20 metreden çalışmadıgı gibi çalışıyormuş gibi zayıf data veriyor.


568 A kategorisinin pabuç uçları şöyle
yeşilbeyaz yeşil turuncubeyaz mavi mavibeyaz turuncu kahvebeyaz kahve
 
Üst Alt