• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

'Afrika'nın gonca güllerine'

Okunuyor :
'Afrika'nın gonca güllerine'

D€NiZ

Kıdemli
Üye
'Afrika'nın gonca güllerine'

Afrika'da bir çocuk olmak. Kızgın kumların üstünde oyuncaksızlığınla alabildiğine sade oyunlar oynamak. Oynadığın oyunlar aslında hiç keyif vermese de başından kalkmaktan korkmak. Çünkü bilirsin aklından oyun giderse yerine açlık denen o kabusun gelip oturacağını. Onun için oyunlar alabildiğine uzar Afrika'da. Koşarken önünde kaçan kardeşin bir dilim ekmeğe döner hayallerinde. Daha bir hırslanırsın onu yakalamak için. Kaçan ise ardında koşanı açlık sanır. Daha bir korkarak kaçar. Aslanın önünde bir ceylan olur bu naif oyunda. Ayakları titrer, sendeler, düşer. Afrika'da çocuk olmak, ölümle kucak kucağa yatmaya benzer...

Afrika'da rüzgarın uğultusuna çocuk hıçkırıkları karışır. Bazen gün doğar önüne bir tas çorba düşer. Onu da o dakika sinekler kapışır. Bilirim başka ellerde etsiz yemeğe aş denmez. Çorbanın tuzu biraz eksik olsa içilmez. Milyonlarca ekmek atılır da çöpe; o ekmeklerin Afrika'da kaç goncayı yeşerteceği düşünülmez. Sözüm meclisten dışarı; tok yatan aç kıvrananın halinden anlamaz. Oysa komşusu açken; tok yatanın kendinden olmadığını hesaplamaz...

Haberlerde bir kıvılcım kopar. Yüzyılın hastalığı teşhis edilmiştir güya. Adı obeziteymiş bu illetin. Hemen diyet listeleri hazırlanır televizyonlarda. Çok yiyip az kilo almanın formülleri verilir sayfa sayfa gazetelerde. Ve yine unutulur Afrika'nın o goncaları. Onlar için hazırlanmaz bir menü. İşitilmez o ellerde bir dilim ekmeğin yokluğuyla acep kaç bebek ölü! Oysa basittir bu işin de formülü. Her akşam masaya bir tabak da onlar için koymak. Çöpe atmadan ekmeği, bir Afrikalı kardeşinle paylaşmak. Ve sonra başını yastığa huzur içinde koymak.
Bilir misin sen ne zor şeydir,
Afrika'da çocuk olmak!..

Ergin CAN
Sayın CAN'nın izni ile yazılmıştır...
 
E

Eftelya

Ziyaretci
Çocuk her yerde ,her koşulda çocuk..öylesine saf ve melekler
Ama insan her yerde insan mı gerçekten ondan şüpheliyim...
Çocuk her yerde çocuk ya, her yerde sevimli, her yerde samimi. ama bu çocukların farkı ne gülüyorlar, ne de ağlıyorlar.. öyle bir bakmışlar ki resimlere, dalıp gidiyor gözleriniz gözlerine; tek seferde bin mana çıkarıyorsunuz bir bakışta, dalıp gidiyorsunuz.. tek seferde bin mana çıkarıyorsunuz bir bakışta; paris hiltonun sırıtan resimlerine bin kere de baksanız çıkaramayacağınız o bin manadan, bini geçtim "bir" manadan öte.. dedim ya, bu çocuklar ne gülüyor ne de ağlıyor, öylece bakıyorlar resimlere; bizzat ve yalın.
Bir belgeselde seyretmiştim kaplan dişi bir maymunu yakalıyor bır yerde kıstırıyor ve öldürürken kucağında yavrusu ,daha yeni doğmuş bebeği oldugunu fark ediyor..Şaşırıyor,anne ölüyor ama kaplan onu yemiyor yavruyu aldığı gibi dolaştırıyor ne yapacağını şaşırıyor en sonunda yavruyu maymunların olduğu yere bırakıp gidiyor..Deriz ya sinirlendiğimiz zaman 'hayvansın'Bence hayvanlar bazı insanlardan daha çok insancıllar..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Kapitalizmin adaletsizliği, çirkinliği serilmiş yine gözler önüne.
Çocuklar da bu vahşetten en çok etkilenenler.
Bu yanlışlıkları eleştiririz ama çözüm sunamayız.
Çelişki burada işte...
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt