• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Aero Glass Olmadan Saydam Pencerelerden Yararlanmak

Okunuyor :
Aero Glass Olmadan Saydam Pencerelerden Yararlanmak

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Vista’ nın özelliğiişletim sisteminin arayüzünün daha güzel görünmesini sağlayan saydamlık efektleriyle geliyor düşük performanslı bilgisayarlada ve daha önceki Windows sürümlerinde de pencerelerin saydam görünmesini sağlayabiliriz.

Windows Vista işletim sistemine hoş bir görünüm kazandırmak için yüksek performanslı bir ekran kartı talep ediyor. Ancak farklı bir yoldan da pencereleri saydam hale getirebilirsiniz. Bu görünüm için Glass2k adlı ücretsiz yazılımdan yararlanabilirsiniz. Windows 2000′ le çalışan bu yazılım pahalı bir ekran kartı gerektirmiyor.

Glass2k : Chime Softwares adresindeki Download bağlantısından da indirebileceğiniz Glass2k dosyası kurulum gerektirmiyor ve doğrudan çalışabiliyor.

Yazılımı başlattığınızda karşınıza öncelikle yapılandırma penceresi geliyor. Aracın işletim sistemiyle başlatılmasını istiyorsanız, Auto – Load Glass2k every time Windows starts seçeneğine onay işareti eklemelisiniz. Ayarların sonraki oturumlarda da geçerli olması için ise Auto Remember every Window’ s Transparency Settings işaretlemelisiniz. Pencerelerden her biri için saydamlık düzeyini değiştirmekk için ise [CTRL] + [Shift] + [0]… [9] tuş bileşenini kullanabilirsiniz. Bu bileşenleri farklı bir şekilde kontrol etmek için tuş bileşenlerini Keyboard Shortcuts alanından “Disabled” işaretleyek devre dışı bırakabilirsiniz. Sonrasında pencere çubuğuna sağ fare tuşuyla tıkladığınızda Glass2k menüsüyle birlikte normal Windows bağlam menüsü de ekrana gelecektir. Bu durumdan rahatsızsanız Transparency Popup satırındaki ayarı değiştirebilirsiniz.

Görev çubuğunu da saydamlaştırma şansına sahipsiniz. Bunun için tıpkı bir ayar çubuğu gibi kullanabileceğiniz Taskbar Taskbar Transparency alanını kullanabilirsiniz. Bu çubuğu sola doğru sürüklediğinizde görev çubuğununsaydamlık derecesi artacaktır. Save tıklayarak değişikliği kaydebilirsiniz.

Pencere saydamlığını etkinleştirmek için sağ fare tuşuyla başlık çubuğuna tıkladıktan sonra belirlediğiniz ek klavye tuşuna tıklayın açılan bağlam menüsünden saydamlık için bir yüzde değeri belirleyebilir yada No Glass-Effect seçeneğiyle bu özelliği tümüyle devre dışı bırakabilirsiniz.
iyiblogcu.com
 
Üst Alt