ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar,ADSL ve Fiber Farkı ,Fiber Internet ve ADSL arasındaki fark?

Fiber internet yıllardır hayatımızda olsa da bir çoğumuz hala evimizde ADSL bağlantısı kullanmaktayız. Fiber internet bağlantısı ülkemizin her yerinde hızla yayılırken ADSLde kalmakla fiber internete geçmek arasında kararsız kalanlar için ADSL ve fiber internet farkları..

ADSL(Asymmetric Digital Subscriber Line) yani asimetrik sayısal abone hattı, en çok kullanılan internet bağlantısıdır. Telefon hattı üzerinden erişim sağlayan bir bakır devre teknolojisidir. İnternetinizi 24 saat boyunca kesinti problemi olmadan kolaylıkla kullanabilir, ayrıca aynı hat üzerinden telefon görüşmelerinize de devam edebilirsiniz. İsmindeki asimetrik kelimesi ise veri hızının gönderim ve alım için aynı olmadığını belirtmektedir. Türkiyedeki ADSL altyapısı ise ADSL2+ teknolojisidir. Diğerlerinden farkı dosya indirme işlemini oldukça hızlı yapmasıdır.

Fiber internet teknolojisi Türkiyede henüz çok yeni bir teknolojidir ve tam anlamıyla hızlı internet demektir. Fiber optik kablolar kullanılarak, daha hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Fiber optik kablo, eski sistem kablolardaki bakır malzemesini kullanmak yerine erişim hızını arttırmak için plastik ya da cam kablolar kullanılır. Fiber optik kablolara veri olarak ışık gelir ve bu kablolar da gelen ışığa yön verir. Işık hızında internet denmesinin de sebebi budur. Bu kablolar bakır kablolara göre daha az kayba neden olur ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmezler.Aynı zamanda çok güvenlidir. dışarıya bilgi sızma ihtimali neredeyse yoktur. ADSL ve VDSL gibi bakır kablolularla kıyaslandığı zaman fiberoptik kablolu fiber internetin hızı kıyaslanamayacak şekilde daha hızlı ve güvenlidir.
 
Üst Alt