• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

ADSL Kullanıcıları Sifrenizi degistirin

EMRE

Tecrübeli
Üye
Arkadaslar Bu konuyu Belki cogunuz biliyorsunuzdur Ama Bizim yazımız Yeni adsl kullanıcılarına:))

Son dönem, ADSL erişimi aboneliği alanların karşılaşılabilecek “şifre” sorununa karşı dikkatli olmaları istendi. ADSL hattı bağlanan kullanıcılara son dönemde standart şifre verildiğini söyleyen Türk Telekom yetkilileri, kötü niyetli kişilere karşı bu şifrelerin değiştirmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Türk Telekom, hattı erişime açılan ADSL kullanıcılarına son dönemde standart bir şifre veriyor. Bu standart şifrenin değiştirilmemesi halinde ve kullanıcı adı da kötü niyetli kişilerin eline geçtiyse erişiminizi iptal edebiliyor.

adslkota.ttnet.net.tr internet adresinden kullanıcı adı ve standart şifre ile bağlanan bir kişi, ADSL erişimi iptal edebiliyor. Bu nedenle de standart şifreye sahip kullanıcıların aynı adresten girip “yeni şifre” alması gerekiyor.

Türk Telekom yetkilileri, şifre değiştirilmesinin sorumluluğunun müşteriye ait olduğunu hatırlatarak, kullanıcı adı ve şifrenin modem satıcısına verilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca kötü niyetli kişilerin, kullanıcı adı tespitinin de mümkün olduğunu belirten yetkililer, kullanıcıların standart şifreyi değiştirmesini tavsiye ediyorlar.

Okuyucularımızdan ****'ın ikaz etmesi üzerine konuyu araştırdık. Türk Telekom’dan aldığımız açıklama şöyle oldu:

“ADSL modeme girilen kullanıcı şifreleri müşteri talebi doğrultusunda verilmektedir. Bu nedenle şifrelerin sorumluluğu büyük ölçüde müşteriye aittir. Ancak yine de müşteriye bu konuda bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca yazıda geçen şifrelerin modem satıcısı tarafından değiştirilmesi önerisi de dikkatle düşünülmelidir. Kullanıcı adı ve şifresinin modem satıcısı tarafından bilinmesi sorun yaratabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Kullanıcı adı ve şifresi aynı anda sadece bir kullanıcı tarafından kullanılabilir. Bir başka ifade ile 2 kişi aynı kullanıcı adı ile aynı anda internete giremez.

DSLMAİL sayfasından ADSL kullanıcıları 18’li numaralarını ve modeme tanımlamış oldukları kullanıcı adı ve şifresini kullanarak mail adresi alabilmektedir. Kötü amaçlı bir kişi, kullanıcı adı ve şifresini bilmek kaydıyla eğer gerçek kullanıcı henüz mail adresi almamışsa bu mail adresini alabilir ve kullanabilir.

Bunun yanı sıra kötü niyetli bir kişi tarafından ele geçirilen bir kullanıcı adı ile açılan her DSL oturumu için o oturumda müşterinin aldığı IP adresi yanında bu kişinin geldiği DSL portu bilgileri de loglanmaktadır. Bu sebeple kullanıcı adı bilgisi yanında kullanıcının bağlı olduğu DSL portuna da ulaşılabilmekte ve bu sayede kötü niyetli kişi kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Örneğin bir IP numarasından yapılan bir mail saldırısında görülen IP değerlendirilirken bu IP’yi kullanan kullanıcı adı yanında bu kullanıcının DSL portuna da bakılmaktadır.

Aynı şekilde ADSL kota sayfasında şifre değiştirme dahil tüm işlemlerin kaydı tutulmakta olup, şifreyi değiştiren, hatta kotayı sorgulayan IP adresinin tespiti yapılabilmektedir. Dolayısıyla Türk Telekom olarak kötü niyetli kişileri tespit etmemiz her zaman için mümkündür.

Sonuç itibariyle bir kullanıcı adının başka biri tarafından kullanılmasından doğan sorunlar (fatura problemleri, kötü niyetli mailler ve hacker atakları vb.) ve çıkan karışıklıklarda kötü amaçlı kişinin tespiti her zaman mümkündür. Ancak müşterilerimizin sahip oldukları şifreleri tahmin edilmesi zor şifrelerle değiştirmeleri bu problemleri asgari düzeye indirecektir.”
 

EMRE

Tecrübeli
Üye
Neleri Neden değiştirmek gerekmektedir?

1- Modem kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmeniz
2- ADSL başvurunuzda aldığınız ilk şifrenizin değiştirilmesi

1- Sizin ip nize ulaşan kişi modeminize giriş yapabilir. Modem kullanıcı adı ve şifreleri sabittir. Genelde son kullanıcı tarafından değiştirilmez. Bu yüzden modemin markasının bilinmesi yeterlidir giriş için.
Neler yapılabilir
a: Modemin ip adresi değiştirilebilir. (Böyle durumda bilgisayar modemi görmez ve ulaşamaz)
b: Modemden Adsl kullanıcı adı öğrenilebilir ve şifresi değiştirilebilir. (Böyle bir durumda adsl bağlantısı olmasına rağmen internet bağlantısı olmaz)
c: Nat rule ayarları modemden bilgisayarına giden tüm portlar açılabilir. Yani bilgisayar saldırılara açık hale gelir. (Trojan ile kurbana bağlanamayanlar bu şekilde sorunsuz bağlanabilir)
d: Modemin kullanıcı adı ve şifresi değiştirilebilir. (Kullanıcının modeme ulaşması engellenmiş olur.)
e: Modeme zararlı image yüklemek (Resim manasında değil) (Böyle bir durumda flash yanar ve modeme elveda diyebilirsiniz)
f: Zombi ataklarda bilgisayarınızı kullanabilir.

2- Modem aracılığıyla ADSL kullanıcı adına ulaşıldı. Eğer siz telekomdan özellikle şifre talebinde bulunmadıysanız size verile şifre 1234 - 123456 - 123456789 bu seçeneklerden biridir. Eğer değiştirmediyseniz. ADSL size verdiği standart şifreyi belki saldırgan kullanamaz fakat değiştirebilir. Bu şekilde adsl bağlantısına engel olmuş olur.

http://adslkota.ttnet.net.tr/ adresinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilir şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer internet üzerinden ADSL kullanıcı şifre değişikliği yapılırsa modem üzerinde de aynı değişikliğin yapılması gerekir. Güvenlik açısından şifrelerin başkalarıyla paylaşılmaması önerilir.

Başınıza yukarıdaki seçeneklerden biri geldi Kurtulmak İçin

1- Modeme reset atılır. (Resart değil). Böylelikle modem ilk fabrika ayarlarına döner.
2- Telekom aranır hattınıza ait hesap için yeni şifre atamasının yapılması istenir.
 
Üst Alt