Adsense Optimizasyon ve başarı için Temel Unsurları

Adsense Optimizasyon Temel Unsurları

Başarınızı kanallar ile test edin

Belirli bir reklam yerleşiminin, biçiminin veya renginin sayfalarınızdaki etkilerini merak mı ediyorsunuz? Bunu anlamak için en iyi yolu test etmektir. AdSense ile yapacağınız denemeler, siteniz için en iyisi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır ve kanallar, denemeleriniz için en mükemmel araçlardır. Sitenizde her değişiklik yaptığınız anda, etkileri ölçmek ve gözlemek için kanalların avantajından yararlanın. İster belirli bir reklam yerleşimini ister tüm sitenin sonuçlarını takip etmek isteyin, özel kanallar ve URL kanalları, neyin en iyi sonucu vereceğini belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Ayrıca, yapacağınız testler de reklamlarınız hakkında akıllıca kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Diğer optimizasyon ipuçlarımızdan birini uygulamayı düşünüyorsanız, bunu kanallarla test etmenizi öneririz. Ne kadar çok sayıda test yaparsanız, reklamların etkilerini de o kadar iyi bilirsiniz. Ve reklamların etkilerini ne kadar iyi bilirseniz, gelir potansiyelinize de o kadar hızlı ulaşırsınız.

Kanal kullanıcıları için ipuçları: Özel bir kanal oluşturduğunuzda, ona, daha sonra raporlarınızda kolayca tanımlayabileceğiniz şekilde ayrıntılı bir isim verin. Örneğin, "MakaleSağGenişGökdelenAçıkHava", makale sayfalarınızın sağ tarafındaki Açık Hava paletli geniş gökdelen reklam biriminizi temsil edebilir.

Basitleştirmek ve zamandan kazanmak için rapor şablonları oluşturun

Bir deneme tasarladığınızda, o deneme için bir rapor şablonu tasarlamak ve kaydetmek zamandan kazandırır. Rapor şablonları ileride hızlı erişim için bir rapora ilişkin belirtimleri özelleştirmenize ve kaydetmenize olanak sağlar. Böylece aynı ayrıntılı raporu tekrar tekrar oluşturmak için yapmanız gereken uzun işlemden kurtulabilirsiniz. Veri aralığı, kanal veya toplam veri varyasyonları ile sayfa gösterimlerini mi yoksa reklam birimi gösterimlerini mi görmek istediğiniz gibi tercihleri kaydedebilirsiniz.

Bir rapor şablonunu kaydettikten sonra, Genel Bakış sayfanızdan, Gelişmiş Raporlar sayfanızdaki açılan listeyi kullanarak veya e-postayla gönderilebilir raporları kullandığınızda size otomatik olarak e-postayla gönderilmesini sağlayarak tek bir tıklamayla o rapora erişebilirsiniz.

Herhangi bir rapor şablonunun size doğrudan e-postayla gönderilmesini sağlamak için bir plan belirlemek yalnızca bir dakika sürer. Hesabınızın Rapor Yöneticisi sekmesinde, size e-postayla gönderilmesini istediğiniz rapor şablonunu, istediğiniz gönderilme sıklığını ve tercih ettiğiniz dosya türünü seçmeniz yeterlidir.

En başarılı renk paletleri hangileridir?

En küçük çabayla en büyük gelir etkisini elde etmek isterseniz, renk paletlerinizi optimize etmenizi tavsiye ederiz. Doğru paletlerin seçilmesi, kullanıcılarınızın fark edecekleri -- ve tıklayacakları -- reklamlarla ve hemen atlayacakları reklamlar arasındaki farkların yaratılmasını sağlayabilir.

Kullanıcıların sitenizin ana içeriğinden farklı olan herhangi bir şeyi yok sayma eğilimi göstermeleri anl***** gelen reklam körlüğünü azaltmak için uygulanabilecek birkaç stratejiyi aşağıda açıkladık. Bu değişiklikleri yaparak, reklamlarınızın kullanıcılar için daha görünür olmasını sağlayacaksınız. Amaç kullanıcıların kafasını karıştırarak reklamların içerik olduğunu düşünmelerini sağlamak değil, kendilerini ilgilendirenleri tıklayabilmeleri için kullanıcıların reklamları görmelerini ve okumalarını sağlamaktır.

Sitenizde kullanmak gereken renk stratejisi, reklam yerleşimine ve reklamlarınızın üzerine yerleştirileceği arka planın rengine dayalı olarak değişir. Tavsiye ettiğimiz hangi stratejilerin sitenizde iyi sonuç vereceğiyle ilgili hızlı başvuru bilgileri için aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Siteniz için başarılı olacak renk paletlerini tanımlamak için kullanabileceğiniz üç tekniği kısaca tanımlayalım:

Harmanlamak için, reklamlarınızın arka planını ve kenarlıklarını, reklamın yerleştirileceği sayfanın arka planının rengiyle aynı yapın. Sitenizin arka planı beyazsa ve reklam renklerini seçmek için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, önceden tasarlanmış Açık Hava paletimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.
Tamamlamak için, sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanın ancak arka planı ve kenarlıkları reklamların yerleştirileceği yerinkilerle tam olarak eşleştirmeyin.
Kontrast oluşturmak için, sitenizin arka planı üzerinde belirgin biçimde görünecek renkler seçin. Kontrast oluşturma yalnızca arka planı koyu olan siteler için tavsiye edildiğinden, beyaz arka planlı, beyaz kenarlıklı ve mavi döşemeli bir palet kullanmanızı tavsiye ederiz.

Harmanlamak için

Blend.jpg


Tamamlamak için


Complement.jpgKontrast oluşturmak için


Contrast.jpg


Çoğu renk tekniğinde, reklam metniniz ve bağlantılarınız için sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, sitenizdeki bağlantıların tümü yeşilse ve metniniz siyahsa, reklamlarınızda da yeşil bağlantılar ve siyah metin kullanın. Çoğu kullanıcı mavi renkleri görmeye alışık olduğundan, mavi rengi kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Genel olarak, renk paletlerinizi seçerken sağduyunuzu kullanın. Sitenizin ana renkleri pastel renklerse, tümü birincil olan renklerin kullanıldığı reklamlar tasarlamayın. Kullanıcılar, görsel olarak rahatsız edici olan reklamları tıklamazlar.

Reklamlarınız mükemmel şekilde tasarlansa bile, yukarıdaki teknikler birkaç nedenle işe yaramayabilir

Sitenizin ziyaretçileri esas olarak tekrar gelen ziyaretçiler mi?
Ziyaretçileriniz her gün tekrar geliyorlarsa, reklam renkleri ne olursa olsun, zaman içinde kullanıcıların reklamlarınızın konumuna karşı körleşmeleri olasıdır. Dönen renkler kullanmayı veya reklamlarınızın sayfa üzerindeki yerini ara sıra değiştirmeyi deneyin.
Sitenizde çok fazla sayıda reklam ve çok kullanılan bir içerik var mı?
Siteniz reklamla doluysa veya çok fazla miktarda rekabet halindeki içerik bulunduruyorsa, reklamlarınızın kullanıcıların dikkatini çekmesi için görsel bakımdan daha etkileyici renkler kullanmanız gerekir. Yukarıdaki teknikler sonuç almanızı sağlamazsa, daha belirgin renkler kullanmayı deneyin.
Reklamlarınızı görünür yapmak için ipuçları: sayfanızı açın ve kendinizi normal bir kullanıcının yerine koyarak kısaca bir göz atın. Reklamlar, cafcaflı görünmeden dikkatinizi çekiyor mu? Siz olsanız onları fark eder miydiniz veya okur muydunuz yoksa gözleriniz başka tarafa mı kayıyor? İçeriğinizi bastıran reklamlarla, kullanıcıların neredeyse fark etmeyecekleri reklamlar arasında bir denge kurmaya çalışın. Bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak, aşağıdaki örneklere bakın. Bu uygulamalarda yer verilen reklamları siz fark eder miydiniz?

Muted.jpg
Standout.jpg


Renk paletlerini test etmek için ipuçları: çeşitli renk paletleri arasında geçiş yaparak reklamlarınıza çeşitlilik ve yeni bir görünüş kazandırın. Tüm yapmanız gereken, Reklam Biçimini ve Renklerini Seçin adımında reklam kodunuzu oluştururken Çoklu paletleri kullan'ı seçmek ve ardından Control veya Command tuşlarını basılı tutarak dört adede kadar renk paleti seçmektir.

Resim reklamları çeşitliliği ve rekabeti artırır

Metin reklamlara ek olarak resim reklam görüntülemeyi seçmeniz bütün rekl*****enlerin sitenizde görünmek için reklam vermesini sağlar. Sayfalarınızda görünmek için aynı anda hem metin, hem de resim reklamlar yarışır ve sitenizde sizin için en etkili olacak reklamları otomatik olarak gösteririz.

Resim reklamları denemek ister misiniz? Yeni bir reklam birimi oluştururken reklam türü tercihinizin metin ve resim reklamlar olarak ayarlandığından emin olun. Ardından, resim reklam seçeneğini sayfalarınızın küçük bir bölümünde en az 2 hafta boyunca test edin ve kanalları kullanarak ilerlemeyi izleyin. Bu şekilde resim reklamların sizin için faydalı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Resim reklam görüntülemek için ipucu: Sitenizde tüm reklamların gösterilebilmesi için resim reklamları destekleyen bir reklam biçimi kullandığınızdan emin olun.

AdSense'i forum sitenize uydurma

Bir forum sitesi işlettiğinizde, reklam yerleşimleri ve biçimleri, başarılı olacak ama düzenli kullanıcılarınızı taciz etmeyecek reklamlar tasarlamanın anahtarıdır.

Yerleştirme: Reklam birimlerinizi tekrar gelen ziyaretçilerin onları fark edecekleri yerlerde görüntüleyin

Forumu düzenli olarak ziyaret eden kullanıcılar başlığı atlama ve doğrudan ilgilendikleri ileti dizisine gitme eğilimi gösterdiklerinden, reklam biriminizi ilk iletinin üstüne veya altına yerleştirmek, logonun yanına yerleştirilen reklamlardan daha etkili olabilir.
Son hemen sonrasına bir büyük afiş yerleştirin. Bu, bir ileti dizisini sonuna kadar okuyan kullanıcılara, içerik sona erdiğinde seçecekleri bir 'sonraki adım' sağlar. Kullanıcılarınız reklamı görmeden sonraki ileti dizisine geçebileceklerinden, büyük afişi sayfa altlığından sonra yerleştirmekten kaçının.
Biçimler: Tasarımınızı birden fazla reklam birimi ve sınırlı yer için uyarlama.

forum_sm_tr.jpg


Birden fazla reklam birimi kullanırken, sitenizdeki reklam yerlerini doldurmak için çok çeşitli biçimler kullanabilirsiniz. Forumunuzun sol tarafındaki kıvrımın üstüne bir gökdelen yerleştirmek, diğer konumlandırmalara göre biraz daha iyi bir performans elde edilmesini sağlar gibi görünüyor. Bununla birlikte, sayfa üzerinde birden fazla reklam birimi kullanırken, yatay yönle ilgili önyargımız hala büyük afiş kullanılmasını teklif ederiz. Isı haritamız daha fazla ayrıntı sağlayabilir.
Forumunuzun üst tarafının yakınında başlığın hemen altına sığacak kadar küçük, yatay bağlantı birimleri kullanın. Düzenli forum ziyaretçileri için, bağlantı birimleri, göz atılacak daha fazla miktarda alakalı konu dizisi sağlar.
Reklamlarınızı her nasıl oluşturmayı seçmiş olursanız olun, forumların düzenli kullanıcılarla büyük ölçüde etkileşen siteler olduğunu aklınızda bulundurun. Çok tacizkar görünmemelerini sağlamak için, reklamları hoş bir şekilde harmanladığınızdan emin olun - ama reklamlarınızı kullanıcıları yanlış yönlendirmelerine neden olacak kadar iyi harmanlamamaya da dikkat edin! Her forum sitesi farklıdır ve topluluğunuzu en iyi siz bilirsiniz; o nedenle, kullanıcılarınız için en olumlu deneyimi oluşturmak için her zaman kendi değerlendirmelerinizi kullanın.

Gelir fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için ipucu: Çoğu site gibi, forumlar da resim reklamların yayınlanmasından yararlanabilirler. Resim reklamların desteklenmesi, sitenizde görünmek için teklif veren reklamların - özellikle de, bin gösterim başı maliyet (CPM) reklamlarının - oluşturacağı havuzu büyütebilir. Forumlar diğer tür sitelere göre daha düşük tıklama oranlarına sahip olma eğilimi gösterdiklerinden, CPM reklamları tıklamalara gerek kalmadan geliri artırabilirler. Bununla birlikte, BGBM reklamlarının hem metin hem de resim biçiminde hazırlandığını unutmayın.

Blog optimizasyonu_ Blogunuzdaki reklamları optimize edin

Bir blogla çalışırken, reklam uygulamalarıyla ilgili bazı ilginç güçlüklerle karşılaşırsınız: sayfa biçiminin önceden belirlenmiş olması, yüksek oranda hedeflenmiş içerik, düzenli ziyaretçiler, vb. Okuyucularınızdan ve içeriğinizden en iyi sonucu almak için size bazı tavsiyelerde bulunuyoruz:

Reklamları blogunuzla harmanlayın

Okuyucularınızın reklamlarınızı görmeleri ve tıklamaları olasılığını artırmak için, reklam birimlerinizi bloglarınızın arka planıyla harmanlayın. Reklamlarınıza dikkatleriniçekilmesine yardımcı olmak amacıyla, reklam başlığı için koyu bir renk seçin, sonra reklamlarınızın arka planının ve kenarlıklarının reklamın yerleştirileceği alanın arka planıyla aynı renkte olmasına dikkat edin.

blogtimize_sm_tr.jpg

Birden fazla reklam biçimi ve yer kullanarak deney yapın

Genel olarak, daha geniş reklam biçimleri daha kullanıcı dostu olma eğilimi gösterirler. Bir reklam biriminin ilk iletinin sonrasına yerleştirilmesi olasılıkla okuyucularınızın dikkatini çekecektir. Bazı fikirler edinmek için örnek uygulamamıza bir göz atın. Ayrıca, blogunuzun sağ tarafına bir Gökdelen (120x600) veya düşey bağlantı birimi yerleştirmeyi düşünün. Blogger'ı kullanıyorsanız, blogunuzun kenar çubuğuna AdSense kodu yerleştirme ile ilgili talimatları bulabilirsiniz.

Arama ve yönlendirmelerle ilgili olarak okuyuculara daha fazla seçenek sunun

AdSense ile en fazla geliri elde etmek için, reklamların kullanmasını aşmak arama için AdSense'i ve tavsiyeleri kullanın. Kazancınızı artırabilir, okuyuculara değerli bilgiler sağlayabilir ve esnek biçimlerin avantajından yararlanabilirsiniz.

Reklam hedeflemesini geliştirin

Bölüm hedeflemesi ile, bir reklam birimini blogunuzun belirli bir bölümüne hedefleyebilir ve ayrıca, gezinme bağlantıları gibi alakasız bölümleri engelleyebilirsiniz. Yalnızca HTML konusunda bilgili olanların bölüm hedefleme uygulaması yapmalarını tavsiye ederiz.

Blogunuza yönelik daha fazla trafik oluşturmak için ipucu: Bir Blogger kullanıcısıysanız, blogunuzu her güncelleyişinizde bir blog güncelleme bildirimi hizmeti olan Weblogs.com'a bildirimde bulunmak için bu ayarı etkinleştirin. Bu ayarın etkinleştirilmesi, blogunuzun web'deki çeşitli "yeni güncellenenler" listelerine ve bloglarla ilişkili diğer hizmetlere ekleneceği anl***** gelir.

Bağlantı birimleri sınırlı alanlarda en yüksek verimi almanızı sağlar.

Eğer sitenize uygun olan ve okurlarınızın ilgisini çeken reklam birimleri istiyorsanız bağlantı birimlerini kullanabilirsiniz. Her bağlantı birimi, sayfanızın içeriğiyle alakalı konuların listesini görüntüler ve kullanıcılar bu konulardan birini tıkladığında konuyla ilgili AdWords reklamlarının bulunduğu bir sayfaya yönlendirilir. Konuların tıklanmasından para kazanamazsınız ancak, kullanıcılar geldikleri sayfalarda AdWords reklamlarını tıkladığında size ödeme yapılacaktır.

Bağlantı birimleri özellikle ziyaretçilerin aradığı belirli bilgilere odaklanan içerik için etkilidir. Bu birimlerin çeşitli biçimleri alanı daha verimli kullanır ve bu nedenle bağlantı birimlerini sitenizde yeni ve alışılmadık konumlara yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bir sayfadaki üç AdSense reklam birimine ek olarak o sayfaya üç bağlantı birimi de yerleştirebileceğinizi unutmayın.

Arama için AdSense - sitenizde özelleştirilmiş arama

Sitenize bir Arama için AdSense kutusu yerleştirdiğinizde, bir yandan yeni bir gelir akışı oluştururken, kullanıcılarınızın çevrimiçi deneyimini de iyileştirebilirsiniz. Kullanıcılarınız sitenizdeki ve web'deki hedefli arama sonuçlarından yararlanır, siz de arama sonuçları sayfalarında gösterilen reklamlara yapılan geçerli tıklamalardan kazanç sağlarsınız.

Ayrıca, arama sonuçlarınızın ve reklamlarınızın alaka düzeyini artırmak için, dikey arama ve anahtar kelime ayarlama gibi gelişmiş özelleştirme seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Kullanıcıların bir arama yaptıktan sonra sitenizden ayrılmasını istemiyor musunuz? Sadece kendi sitenize ait sonuçlar sağlamak için Yalnızca Sitede Arama özelliğini deneyin.

Başarınızı diğer Google ürünleriyle en üst düzeye çıkarın

Google, sitelerinizi Google dizinine dahil edebilmeniz, işletmenizin reklamını yapmanız ve sitenizin içeriğini geliştirmeniz konusunda size geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Yüksek kaliteli, dikkat çeken sayfalara sahip olmanız AdSense'den daha fazla fayda sağlamanıza neden olacaktır.

Sitenizin Google'ın arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için Google web yöneticisi araçlarını kullanın

AdSense ile başarı sağlayabilmeniz için fark edilmeniz ve yüksek kaliteli bir trafik alabilmeniz gerekmektedir. Web sitenizin trafiğini optimize etmek istiyorsanız, içeriğinizi nasıl geliştirebileceğiniz ve sayfalarınızı nasıl yapılandırabileceğinize ilişkin fikir almak için web yöneticisi yönergelerimizi incelemenizi öneririz. Özellikle de URL'lerinizi Google'ın web yöneticisi araçlarına göndererek insanların web sayfalarınızı daha çok fark etmesini ve sitenizin kapsamının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ortak programımız olan AdWords ile yeni müşterilere ulaşın

Google AdWords ile kendi reklamlarınızı oluşturabilir, reklamlarınızı hedef kitlenize uygun hale getirecek anahtar kelimeler seçebilir ve yalnızca birileri reklamlarınıza tıkladığında ödeme yapabilirsiniz. Böylece yalnızca reklamınız işe yaradığında ödeme yapmış olursunuz. Bir hesap oluşturarak reklamlarınızın birkaç dakikada bir yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Google Haritalar API'sını kullanarak Google'ın etkileşimli haritalarını sitelerinizin verileriyle entegre edin

Haritalar API'sı sayesinde JavaScript kullanarak coğrafi bilgileri sitenize yerleştirebilirsiniz - haritanıza işaretleyiciler, devamlı çizgiler ve taranmış bilgi pencereleri gibi yer paylaşımları ekleyebilirsiniz. Mevcut site içeriğini geliştirmek için mükemmel bir yöntemdir ve en önemlisi Google Haritalar API'sı ücretsizdir. Daha fazla bilgi almak ve sitenizin kullanım şartlarına uygun olup olmadığını öğrenmek için lütfen Haritalar API'sı SSS adresini ziyaret edin.

Blogger ile sitenizin interaktifliğini artırın

Blogger sayesinde sitenizin farklı bakış açısını gösterme şansı bulacak ve okuyucularınızın sitenizde bir topluluk oluşturacak şekilde etkileşmesini sağlayacaksınız. Blogger ziyaretçileri bir mıknatıs gibi çekecektir.

Google Apps ile kurumunuzun daha etkin çalışmasını sağlayın

Google Apps sayesinde siz ve çalışma arkadaşlarınız BK maliyetlerini azaltmak ve daha üretken hale gelebilmek için Google'ın yenilikçi iletişim ve işbirliği uygulamalarını kullanabilirsiniz. Google Apps, özel marka olan Gmail, Google Takvim, Google Docs, Google Talk ve Google Sayfa Oluşturucu gibi kendi markanız, renk tercihleriniz ve içeriğinize göre özelleştirebileceğiniz uygulamaları içerir. Ayrıca tümü Google'da barındırıldığından kurmanız ve ilgilenmeniz gereken herhangi bir yazılım veya donanım bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi almak için Ürün turu yap veya Google Apps sürümlerini karşılaştır.

Bölüm hedeflemesi ile önemli içeriği ağırlık verin

Google AdSense reklamları web sayfanızın içeriğine otomatik olarak hedeflenir, ancak bazen sayfanızın belirli bölümlerini vurgulamak veya daha az önemsiz göstermek isteyebilirsiniz -- örneğin, makalenizin ilk paragrafını vurgulamak veya menü çubuğunuzu yok saymak isteyebilirsiniz. Bölüm hedeflemesi ile, sitenizde daha fazla hedeflenmiş reklam gösterilmesi için, içeriğinizin hangi bölümünün önemli olduğunu belirlememize yardımcı olabilirsiniz. Tarayıcılarımız yine de tüm web sitenize bakarlar, ancak önerileriniz reklam hedeflemenizi geliştirmemizde bize yardımcı olur.

Aşağıdaki durumlarda, bölüm hedeflemesi siteniz için çok uygun olabilir:

HTML bilginiz varsa ve kaynak kodunuza rahatlıkla HTML etiketleri ekleyebiliyorsanız.
Tarayıcıların sayfanızın belirli bölümlerine yönlendirilmelerine yardımcı olmak istiyorsanız.
Hedeflemek istediğiniz bölümler önemli miktarda metin (tarayıcılarımıza talimat vermemize yardımcı olmak için genel içeriğinizin yeterince büyük bir yüzdesi) içeriyorsa.
Bölüm hedeflemeyi, bir sayfanın istediğiniz kadar çok bölümüyle ilgili tavsiyelerde bulunmak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, reklam hedeflemenizdeki değişiklikleri görmeye başlamanız 1-2 hafta alabilir. Ayrıca, reklamlarınızın mümkün olduğunca etkili olacağından emin olmak istediğimiz için, teknolojimiz bölüm hedeflemesinin alacağınız sonuçları iyileştirip iyileştirmeyeceğini algılar ve hedeflemeyi yalnızca daha fazla gelir elde edecekseniz otomatik olarak uygular.
Doğru uygulama için ipucu: Bölüm hedefleme etiketleri içine önemli miktarda içerik ekleyin; yetersiz içerik eklenmesi daha az alakalı reklamlarla veya GHİ'lerle sonuçlanabilir. Ayrıca, reklam hedeflemesinin sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olmayan reklamlarla sonuçlanması program politikalarımıza aykırı olduğundan, sitenizin alakalı içeriğinin yalnızca önemli bölümlerini vurguladığınızdan da emin olun.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt