Adam olmak değil, Müslüman olmak önemlidir.

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Konumuz , başlığa göre...;

Adam olmak değil, Müslüman olmak önemlidir.

Buydu...

Bu başlığa göre ben ne dedim...;

Doğru müslüman olmak için bile ADAM / İNSAN olmak gerek...

Bunu demişim...Peki Sn.Bulut siz ne diyorsunuz...;

Dogru, durust insan zaten muslumandir islama gore.

Siz her DOĞRU-DÜRÜST insanın islama göre ZATEN müslüman olduğunu sölemiş ve genelleme yapmışsınız...Oysa ki ben GENELLEME yapmamışım...Doğru - Dürüst insan MUTLAKA MÜSLÜMANDIR DEMİYORUM...İnançsız da olabilir diyorum...Ama bunu söyleyince , ağızdan baklalar çıkmaya başlıyor...Çünkü Kur'an'ın ve İslamın MÜSBET yönde probagandası olarak algılanıp , nasıl karşısında durabiliriz mantığı aranmaya başlanıyor...

Devam edeyim , sonrasında EBU TALİP ve VAHŞİ konusunu örneklemeye başlamışsınız...İyi de İSLAM Ebu Talip ve Vahşi ' ye indirgenecek bir şey mi...? Oysa ki Hz.Peygamberimizin Anne ve Babası da PUTPEREST idi...! Tabii bu örnek gösterilse kabul etmeyeceksiniz ve diyeceksiniz ki " Onlar Kur'an'dan ÖNCE " yaşadılar...!

Ve en son gelinen noktada ise bana çok tanıdık gelen ...;

Fakat bu yargi, onlarin inanclari ile ilgili yargi oldugu gibi, "bu inanclarindan dolayi da" sapkin, kafir, esek, hayvan vs. gibi insan onuruna dokunan yargilarda bulunuyor. Hicbir "kafir", iyi de olsa, kotu de olsa, insani degerlere sahip degildir Kuran'a gore.

Kur'an ELEŞTİRİSİNE dönüveriyor konu...Bu eleştiri " İnanmayan " kesime ait bir eleştiridir...Ve bu ayetlerden dolayı özellikle " Kur'an bizlere hakaret ediyor " savıyla ATEŞ PÜSKÜRÜRLER...

Oysa ki Kur'an'ın anlatım mantığında istesek de , istemesek de , kabul etsek de etmesek de TEŞBİH / BENZETME vardır...Yani bir insan için nasıl ki " KATIR GİBİ İNATÇI " demekle o insana KATIR denmiyor ise , verilen Kur'an ayet örneklerinde de örneğin " EŞEK " benzetmesiyle EŞEK olduğu söylenmiyor...Özellik olarak EŞEĞE benzer bir huy ve davranış var ise bunu MUHABBET KUŞUNA benzetecek hali yok...ASLAN a benzetildiğinde insanoğlunun GURURU okşanırken al birini vur ötekine aynı alemde yer alan bir hayvan olan EŞEĞE BENZETİLİNCE kıyamet kopuyor...! Vayyy Kur'an bize EŞEK deyip ONURUMUZLA oynuyor , deniyor...!

Kendi yonttuğu ODUNA TAPAN , sembolize ettiği ÜTOPİK varlıktan MEDET uman bir putperest İNSANLIK onurunu zedelemiyor , ama Kur'an SAPKIN diye nitelemede bulunduğunda bu DOKUNUYOR ve başlıyorlar ZIRLAMAYA...! Vayyy Kur'an bize SAPKIN deyip ONURUMUZLA oynuyor , deniyor...!

Veya Evrim Teorisine göre " İnsan ile Maymun ORTAK ATAYA SAHİP " kabulünde sorun yok , ama Kur'an özellik olarak BEYİN EVRİMİNDE GERİ KALAN HAYVAN a benzettiğinde , her nedense ATEŞ PÜSKÜRÜLÜYOR...! Vayyyy Kur'an bize HAYVAN deyip ONURUMUZLA oynuyor , deniyor...!

İnatçılığı ve ATADAN gelme inançlarına ters bir söylem ile gelindiğinde karşısındakine CAHİL benzetmesi yapana laf yok , ama bu kişiler " KİBİR " lerinden , inanç bağlamında kaybediyor dendiğinde SORUN oluyor...

Tabii ki bu arada KAVRAMSAL tartışma her ne hikmet ise yönünden sapıyor ve " Kur'an'dan AYET " isteme yönüne dönüyor...AYET verilse ne değişecek , değişecek bir şey var mı...Veya düşünceniz , görüşünüz 180 derece anında değişecek mi...? Hiç inanasım yok...Neden mi çok yaşlıca bir teyze bana şunu söylemişti kendi dilince...;

" Ey oğul KAKMA AKILDAN AKIL OLMAZ...."

Sağlıcakla kalınız...
 
Ben, "islama gore" musluman kimsenin insani degerlere sahip oldugunu soyledigim de; bu, neden benim acimdan bir genelleme yapilmis oluyor ki? Zaten islama gore diyorum... Sizin, dogru musluman olmak icin insani degerleri oncelik kostugunuz gorusunuzu ben Kuran'dan bunun kanitini da getirin demedigim gibi; hatta hic bir ayeti konuya dahil de etmedim. Siz, maun suresini "iste demek istedigim budur" diye yorarken, bu surenin ne, ne dediginden, ne de, kime dediginden bahsetmedim bile. Simdi ben, sizin Islam soyle boyle demis yorumlariniza, ne demis diye sordugumda agzimdaki baklayi cikarip islamin musbet yon de propagandasi olarak algiliyorum ama siz -bizzat kendiniz icin bu yon de izlenim birakmiyorsunuz? Oyle mi?

Bunlari siz, cokca tartistiginiz ateistlere bir suclama olarak yoneltin. Yahut, olur olmaz her yere Allah'in yuce kelamini kopyalayip yapistiranlara anlatin... Ben ustume alinmiyorum sevgili Bursali.

Konu, degerler alanina tekabul ettiginden anlasmamiz oldukca zor. Bu gucluk, karsilikli olarak algi sorunu yasadigimizdan degil, konuya yaklasimdaki dogal algi farkindan kaynakli. Bu degerler, alani itibari ile "oznel" ve dusunsel temel de.

Buna ragmen, herhangi birinin YONTTUGU ODUNA TAPMASI onun oznel yaklasiminin insani degerleri hice saydigi anl***** geliyorsa; sizin Muhammed'e inanmaniz da onun icin insani degerlere karsi geldiginiz anl***** gelmesi gerektiginin farkina varamiyorsunuz. Cunku inanc gibi yargilar oznel... Eger ki, bir baskasinin oznel yaklasimina hakaret etmiyorsa, siddet eyleminde bulunmuyorsa, nefret kiskirticiligi yapmiyorsa, ister oduna tapsin, ister okuze. Bu kimseyi ilgilendirmedigi gibi, insani vasfini da etkilemez. O donem putperestler islama kufurler etmistir... Ben muslumanlarin malum uslup ile onlara yaklasimi yanlis da, putperestlerin muslumanlara malum uslup ile yaklasimi dogru demiyorum. Lutfen evrensel insan haklari beyannamesini okuyunuz.
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Lutfen evrensel insan haklari beyannamesini okuyunuz.

Sn.Bulut sizin de okumanızı tavsiye ederim...Okumuşsanız bir kez daha okuyunuz...

Sn.Bulut yazılarınızda PUTPERESTLİK - İSLAM arasındaki ÖZNEL likte AYNI haklara sahip imajı yerleştirirken ve ardına da İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini yapıştırıyorsanız , bu beyannamenin temelleri ortaya çıkmadan önceki " Baskıyla Yönetmeyi Sevenlerin " ÖZNELLİĞİ ( Magna Carta ) ve bu bildirgenin tamamlanma aşaması kabul edilen Fransız İhtilalinin çıkmasına sebep " Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gibi kavramlar "dan önce TUZU KURU olanların ÖZNELLİĞİ ne oluyor...??? Her iyi olay sonuçta DEVRİM lerle başlamıyor mu...Bu devrimler toplumları EZMEK olarak mı nitelendiriliyor...???

Bu kadar yazışmamızdan çıkan sonuç demek ki...:

Ayni seyi savunuyoruz zaten...

Bu ve...;

Ayni seyi savunuyoruz ama tartismanin uzama nedeni, bunun farkina varamadiginizdan kaynaklaniyor.

Bu değil...,

Hem diyorsunuz ki " aynı şeyleri savunduğumuzu anlamayan sizsiniz "....Hem de farklı savunma getiriyorsunuz...

Buymuş...

Yani siz ve ben farklı temellerden gidiyoruz...Farklı şeylerden bahsediyoruz...Kur'an inanç bağlamında yani sizin deyimiznizle ÖZNEL olan inanç bağlamında nasıl yargılayacağının ipucunu verirken , davranışlar bağlamında , YARATICI " Aralarındaki Hükmü ben vereceğim " der,ne yapacağını söylemez...Sonuç şu olacak , bu olacak demez...! İnsan Hakları Beyannamesini okuyalım tabii ki , ancak Kur'an ile ilgili bir düşünce veya kavramları tartışırken Kur'an'ı da okumuş olalım değil mi...!

sizin Islam soyle boyle demis yorumlariniza, ne demis diye sordugumda agzimdaki baklayi cikarip islamin musbet yon de propagandasi olarak algiliyorum ama siz -bizzat kendiniz icin bu yon de izlenim birakmiyorsunuz?

Bakınız şu yazdıklarımı ve yazdıklarınızı iyice okur musunuz lütfen...Ben ne diyorum " Benim DEMEDİĞİM BİR ŞEYİ " demişim gibi yansıtmaya gayret etmeyiniz...!!! Bu bir değil iki değil...Bakınız ben " bu probaganda veya değildir " demiş miyim...;

İnançsız da olabilir diyorum...
Çünkü Kur'an'ın ve İslamın MÜSBET yönde probagandası olarak algılanıp ,

Ne söylemeye çalışmışım sanırım açmam gerek...: Diyorum ki bir müslüman , ÖNCE İNSAN demeye başladığında , özellikle İNANÇSIZ kesimin silahını elinden alır...Dolayısıyla direkt tepki ile karşılaşır...Burada aynı tarz bir tepki bana çok manidar gelmektedir...Belki de tesadüf sadece....Çünkü müslüman birileri kalkar da ÖNCE İNSAN demeye başlarsa , inançsız kesim ZEMİN KAYBETME telaşına düşer...Sizin inançlı veya inançsız olmanızı sorgulamıyorum...Sadece tesadüfe ve manidarlığa işaret ediyorum...

Ayrıca ÖZNEL olan her şey EVRENSEL midir...Bir insanın kendi yaptığı bir ÜRÜNE sanat eseri demesi doğrudur , tutup ona tapması ise EVRENSEL değildir...Siz hala daha o dönemde takılı kalmışsınız...O dönemleri geçtik Sn.Bulut...Dünya üzerinde evrensel değerler ile hareket eden kaç tane gelişmiş PUTPEREST toplum sayarsınız...??? Ki Kur'an ŞİRK / ORTAK KOŞMA terimi ile de Putperestliği bu kelimelerin içerisine sokar...Yani konu sadece putperestlik ( görünür şirk ) değil , ŞİRK in her türlüsüdür...Ancak bunu İnanç olarak , yani ÖZNEL yaklaşımda bulunarak topluma empoze etme uğraşına girmezseniz , bu konuda Kur'an " sonlarının kötü " biteceğini söylerken , bir çok inanç gurubunu sıralayıp DARVRANIŞ yansıması için ise " HÜKMÜ BEN VERECEĞİM " der...Yani sadece inanç ile inancın topluma dayatılmasını AYIRIR...Merak etmeyiniz buna ait pek çok örnek ayet var , emin olunuz...Ancak burada mesele tek tek ayetler irdelemesi değil , Kur'an'ın genel bakış açısı ve mantığının ne olduğudur...

Bu arada AYET SORGUNUZ sizin mesajlarınız arasında hala daha yazılı duruyor...!

Sağlıcakla kalınız...
 
Muhammed, tarihin en buyuk devrimcisidir. Muhammed, dunya medeniyetinin temelidir. Konunun sosyolojik boyutu, tarihin itici gucu olarak suphesiz ki, muslumanlar olmasidir. Inanc gibi oznel bir konu ile alakasi, yalnizca bu ilerici, itici gucun kimligi olan islam'dir.

Neyi tartisiyoruz sevgili Bursali? Ben, sizin ve muslumanlarin; sizin gibi inanmayan insanlari -hic degilse "en iyi tabirle" kibirli olarak gordugunuzu ve musluman olmanin "islama gore" tek basina insani degerlere vasif olmak oldugunu soyluyorum. Bunun da "inanciniz" kaynakli oldugunu belirtiyorum. Siz ise; boyle olmadigina dair hicbir gerekce sunamamakla birlikte, destekleyen seyler yazip (hatta ilk, sizin Ebu Talib'in kibirinden bahsetmenizle basladi, ve oduncular da cabasi) sonra da konuyu inanc, etik degerlerden -toplumsal meseleye cekiyorsunuz. Islamin inanmayanlara yargisindan bahsederken; yaklasimi, yorumu olarak kastediyorum; siz ise "sonlarini Allah bilir" diyorsunuz.

Ben, size Allahsiz kitapsiz duzen ve o duzenin insanlari iyi de muslumanlar kotu demiyorum ki? Ben size Ebu Cehil ve Ebu Leheb gibi kafirleri savunmuyorum ki? Muhammed bu kafirlerin duzenini yikarak tarihin en buyuk devrimini yapmistir. Tarihsel olarak inkar edilemez... Ama ben size tarihsel ve toplumsal olarak degil; innanc gibi oznel bir konudan bahsediyorum.
 
selam ederim,

islam demek insanlık demektir. islam demek insanlığın kalbi olan sosyal bir İLİM demektir. islam kişilerin doğrulmasını, bireylerin vicdanen güçlenmesini ve bireylerden oluşan toplumun üzerine birbirlerine karşı büyük bir sorumluluk yüklemek demektir. kişileri tartışarak bu büyük ilmi çözemeyiz. insanlar hata yaparlar, eksik ve kusurlar insanlar içindir. burada en önemli husus hazreti olan ahmet mehmet değil her bir insanın kusurları ile hazreti olarak yaratıldığını kavrayabilmemizdir. bu bir anlayıştır. bir hayat felsefesidir. muhammed çok üstün bir ilerici anlayışa hizmet etmiştir. başınada hazreti koysan sonunada hazreti koysan, koymasanda fark etmez. ulu Allah onu dostluğu ile zaten ödüllendirmiştir. insanlık aleminde bir muhammed var oldu ise bu bizimde şerefimizdir. insanlığa örnek yaratılmış bir humanist. başındada öğretmeni işte cebrail duruyor. isa'da cebrailin öğrencisi değilmidir. öyle ise birbirini küçümsemek niye? hepsi ulu Allahın kapısında birer hizmetçidir. hizmet ulu Allahadır ulu Allahın isteğinedir. fakat gerçek şudur ki ulu Allah onlardan bu hizmeti cennete girsinler deye istememiştir. insanlığı dogrultmak ve gerçeklerden haberdar etmek için bizler için istemiştir. insanlığın dostu ulu melegimiz cebrail ve mikail ve israfil ve azrail insanlığa hizmet etmekte olan çok yüksek öğretmenlerdir. peygamberler ise onların ögrencisidir. içimizden seçilmiş kişiler. odagında biz varız bu din meselesinin. herkim doğruya hizmet ediyorsa, bilmelidirki ulu Allahın yolundadır. her işte mühim olan doğrudan yana olmaktır. fakat kulluğunu bilmek haddi aşmamak ben buldum ben yaptım dememekte gerekir. herşeyın sahibi ulu Allahtır. din yoktur artık doğru ve yanlışa hizmet eden insanlara birlik olup cehaleti yenmek için var edilen bir sosyal anlayış İLMİ olan islam vardır. ki o gelen uyarıların içinde en sonuncusu en ilericisi olanıdır. akıllar bunu idrak etmeye başladıgında başlayacaktır altın çağ. ilim budur. huzur budur. medeniyet budur. İSLAM.
 
Son düzenleme:

bursali68

Ziyaretci
Muhammed, tarihin en buyuk devrimcisidir. Muhammed, dunya medeniyetinin temelidir. Konunun sosyolojik boyutu, tarihin itici gucu olarak suphesiz ki, muslumanlar olmasidir. Inanc gibi oznel bir konu ile alakasi, yalnizca bu ilerici, itici gucun kimligi olan islam'dir.

Neyi tartisiyoruz sevgili Bursali? Ben, sizin ve muslumanlarin; sizin gibi inanmayan insanlari -hic degilse "en iyi tabirle" kibirli olarak gordugunuzu ve musluman olmanin "islama gore" tek basina insani degerlere vasif olmak oldugunu soyluyorum. Bunun da "inanciniz" kaynakli oldugunu belirtiyorum. Siz ise; boyle olmadigina dair hicbir gerekce sunamamakla birlikte, destekleyen seyler yazip (hatta ilk, sizin Ebu Talib'in kibirinden bahsetmenizle basladi, ve oduncular da cabasi) sonra da konuyu inanc, etik degerlerden -toplumsal meseleye cekiyorsunuz. Islamin inanmayanlara yargisindan bahsederken; yaklasimi, yorumu olarak kastediyorum; siz ise "sonlarini Allah bilir" diyorsunuz.

Ben, size Allahsiz kitapsiz duzen ve o duzenin insanlari iyi de muslumanlar kotu demiyorum ki? Ben size Ebu Cehil ve Ebu Leheb gibi kafirleri savunmuyorum ki? Muhammed bu kafirlerin duzenini yikarak tarihin en buyuk devrimini yapmistir. Tarihsel olarak inkar edilemez... Ama ben size tarihsel ve toplumsal olarak degil; innanc gibi oznel bir konudan bahsediyorum.

Merhaba,

Sn.Bulut bir önceki mesajınızda....;

MESAJ NO : 42
Eger ki, bir baskasinin oznel yaklasimina hakaret etmiyorsa, siddet eyleminde bulunmuyorsa, nefret kiskirticiligi yapmiyorsa, ister oduna tapsin, ister okuze. Bu kimseyi ilgilendirmedigi gibi, insani vasfini da etkilemez.

Bunları söylemişsiniz...İyi de ben önceki mesajlarımda ne demişim....Bir bakalım ne demişim...

MESAJ NO : 13
Müslüman ,yanlış müslüman olacağına , ADAM GİBİ ADAM olsun , neye inanırsa inansın...O onun kendi anlayışı ve Yaratıcı ile arasındaki mesele , benim meselem değil...

MESAJ NO : 15
Bakınız " İslama Göre Doğrular " dediklerimiz zaten insanın fıtratındaki DOĞRULAR ın ta kendisidir...Bir insan bunu sadece İSLAM veya herhangi bir inanç ile ortaya çıkarabilecek diye bir kural mı var...Yani aslında İNANMAYAN diye nitelediğimiz biri bu doğrulara göre davranamaz mı...? İlle bu yolu müslümanlık ile mi bulur...

MESAJ NO : 23
Diyorum ki kişinin müslüman olup olmamasındansa , öncelikle nasıl bir insan olduğuna önem verir Kur'an...

MESAJ NO : 36
Ki eğer putperest birinin topluma zararı yok ise inancı inanç bağlamında kalmış,topluma inancının yansımasını zorla dökmeye kalkmamış ise o noktada HESABI İNANÇ boyutundadır...Beni ilgilendirmez...Yani toplumu ilgilendirmez...

Bakınız sizin 42. mesajınızda ulaşabildiğiniz kapıda ben zaten sizi bekliyormuşum...Okudunuz sanırım...!

Inanc gibi oznel bir konu ile alakasi, yalnizca bu ilerici, itici gucun kimligi olan islam'dir.

Sn.Bulut doğrudur konunun....İtici gücün kimliği olan İslam'dır...Ancak bu bile konuyu ÖZNEL likten çıkartıp TOPLUMSALLAŞ masının nedenidir...

Neyse bunu geçtim...

MESAJ NO : 44
Neyi tartisiyoruz sevgili Bursali?

Sormuşsunuz , iyi de Sn.Bulut ben bunu...;

MESAJ NO : 17
Sn.Bulut , " aynı şeyi savunuyorsak "...Neyi tartışıyoruz...?

Taaaaa 17.mesajda sormuşum zaten...Neden sormuşum , bakalım neden sormuşum görelim...;

Siz bunu dediğinizi söylüyorsunuz...;
Ben, sizin ve muslumanlarin; sizin gibi inanmayan insanlari -hic degilse "en iyi tabirle" kibirli olarak gordugunuzu ve musluman olmanin "islama gore" tek basina insani degerlere vasif olmak oldugunu soyluyorum. Bunun da "inanciniz" kaynakli oldugunu belirtiyorum.

Bunu söylerken yukarıda 13 - 15 - 23 -36 nolu mesajlarımdan alıntıladığım cümlelerimi okuyup ta mı söylediniz , yoksa okumadan mı...?

Benim ise bunları dediğimi söylüyorsunuz...;
Siz ise; boyle olmadigina dair hicbir gerekce sunamamakla birlikte, destekleyen seyler yazip (hatta ilk, sizin Ebu Talib'in kibirinden bahsetmenizle basladi, ve oduncular da cabasi) sonra da konuyu inanc, etik degerlerden -toplumsal meseleye cekiyorsunuz.

Ve bunu söylerken de...;

sonra da konuyu inanc, etik degerlerden -toplumsal meseleye cekiyorsunuz.

Konuyu kavramsal tartışmadan , inanç ve etik değerlerden , toplumsal meseleye çektiğimi söylüyorsunuz...Peki Sn.Bulut...;

Islamin inanmayanlara yargisindan bahsederken; yaklasimi, yorumu olarak kastediyorum;

Buradaki " İslam " derken ve İslamın Yargısı derken KASTINIZ nedir...??? Kur'an'ın ayetlerde yansıttığı boyut mu , yoksa GENEL İSLAM ANLAYIŞININ yansıttığı boyut mu...??? Ayrıca...;

Ebu Talip ve Vahşi örneğini verirken , dayanağınız nedir...??? Yani sonlarının ne olduğunu NEREDEN biliyorsunuz...??? Kur'an'dan mı...???

Bakınız bunlar dahi konunun inanç-etik değerler-toplumsal birlikteliğin bir sonucudur...Yani kısaca , toplumsal meseleye çeken ben değilim...Zaten verdiğiniz örnekler ile konu inanç özelinden çıkıp , toplumsal mesele haline geldi bile...

Ayrıca...;

Islamin inanmayanlara yargisindan bahsederken; yaklasimi, yorumu olarak kastediyorum;

siz ise "sonlarini Allah bilir" diyorsunuz.

Sizin sonları hakkındaki FİKRİNİZ nedir....???Ve ayrıca SONUNUN ne olduğuna dair KAYNAK...??? Hani " sonunu Allah bilir " kabul değil ya o manada bu soru...

Ayrıca şu Ebu Talip konusuna da SON NOKTAYI koymak adına....: Ebu Talip...;

A- Müslümanlığı kabul etti...( KAYNAK....??? )

B- Müslümanlığı kabul etmedi...( KAYNAK....??? )
1-Müslümanlığı , kendi inançlarını doğru olarak kabul ettiğinden kabul etmedi...
2-Şüphelerine yeterli yanıt alamadığından müslümanlığı kabul etmedi...
3-Çevre / Toplum baskısından çekindiği için müslümanlığı kabul etmedi...
4-Müslümanlığı kabul ederse " sözü geçen kimse " olmasının GÜME GİDECEĞİNDEN müslümanlığı kabul etmedi...

Hangisi....???

Sağlıcakla kalınız....
 
Iyi ki, "ayni seyi savunuyoruz" diye yazmisim. Neden bunu dedigimi, Ebu Talib'in kibirli oldugunu "siz" iddia ettiginiz icin yazdim, daha once de belirttigim gibi. Evet, "islama gore" en iyi "kafir" (Ebu Talib) bile hic yoktan "kibirlidir" dedim. Hatta kibirinden once; "kafirdir" diyorum. Durust insanlar gercekleri inkar eder mi? "islama gore" eder. Halen de ayni seyi savunuyorum. Ben, "islama gore" yazdikca; siz, halen "bana gore soyle, bana gore boyle" yorumlariniza devam ediyorsunuz. Eger "kisisel yorumumu" merak ediyorsaniz; evet, siz basindan beri dogrulari yada olmasi gerekeni demektesiniz.

Islami yargi derken, daha nasil acabilirim bilemiyorum. Tasavvuf ehlini tenzih ederim; lakin, tum kulturel varligi ile -Kuran'da dahil; islam, musluman olmayan herkesi "en iyi tabirle kafir" gordugu gibi; hem dusunsel hem de "fiilen" kafirlerle en siddetli catismalarinin sebebi de bu hosgorusuzlugudur. Islam'a dek, bolgenin "allahsiz, kitapsiz bir duzen" de olmasina ragmen inanc yuzunden catismalar yasanmamasi bunun kaniti. Elbette islam, bir egemenlik mucadelesi verdi. Catismlarda kacinilmaz sonucu olmustur. Fakat, 1500 yil sonra "bugun" bile, catismalarin sebebi "inanc" olabiliyorsa, siz de cok iyi bilmektesiniz ki, sebebi tum bu kulturel mirasidir. Bu miras, cennet ile cehennem yargisi degil; tipki sizin gibi, Ebu Talib'i kibirli gosteren bir yargi, dusunce, inanc vs.

Burada "oteki dunyayi" tartismiyoruz ki. Vahsi'nin de, Ebu Talib'in de sonunu Allah bilir. Ha, Vahsi'yi saflarina cekmek icin ayet gondermis ise Allah; bir kac huri onu bekleyecektir cennette desem yanlis olmaz heralde ^_^ (Bu sakaydi)Bakin bu kiyasi neden yaptigimi yazdim, tekrar edeyim... Ebu Talib -siz kibirli biri olarak gorsenizde, dogru-durust bir insandi. Vahsi ise; insan bile degilken, islam ile sereflendi. Demek ki islam kulturunde inanmayan Ebu Talib bile olsa KAFIR, SAPIK, SAPKIN; Vahsi gibi KORKUSUNDAN DA inansa, DOGRU bir insan. Yani insani degerleri degil, neye inandigi "islam" icin onemli.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Müslümanlık, neden bu kadar basite indirgeniyor
ve bu basite indirgemenin vebalini nasıl vereceğiz. diye
düşünmüyorsak demeki " müslümanlığımızı bir kez daha gözden geçirmemiz lazım "
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt