Adam olmak değil, Müslüman olmak önemlidir.

Kardesim mesele olaya bizim hangi acidan baktigimiz, yada bizim insanlara bakis acimiz degil..!

Benim sordugum yukarida acik..bursali Kuran buna daha önem vermistir..! degilde , bence benim fikrim su sekilde demis olsaydi ,kac milyar insan varsa o kadar fikir cikma ihtimali olacagindan ben konuyu okumakla yetinirdim. Ama burada olaya , insana Kuran in bakis acisi nas olarak düsülmüs bende o kesin ayirim noktasi olan ayet hangisi dedim..?

Kisisel olarak sen öyle ben baska bursali baska düsüne bilir bundan dogal ne olabilir...

Yaratilani Yaratandan ötürü sevmek...! Düzgün karakterli olmak ve öyle insanlarla olmak... örnek olmak, vs.. bunlar zaten Yukarida yazdigim Hadis-i serif in kapsaminda.. ben yurtdisinda yasayan biriyim, cok aileli bir binada yasiyorum 3 aile var müslüman komsuluk icin dinine elbette bakmiyoruz karakterine bakiyoruz, samimi olup olmamaya karar vermek icin... bunlar bireysel kararlar yada secimlerdir...

Benim aradigim ayet Bursali nin ; Kuran kisinin evvela müslüman olup olmadigina degil , adam gibi adam olduguna bakar..! anl***** gelen ayetin varligindan bahsediyor... Hangi ayet diyorum..Bunda tartismaya götürülecek bir sey görmüyorum..

Nur suresi der, Ali imran der yada ihlas der..biter... biz de o ayeti okuruz, anlayamaz isek sorariz dedim...

Bu ayeti illa Bursali yazsinda demiyorum, sen biliyorsan hangi ayet te oldugunu sende ekleyebilirsin...yada baska biri...

selam ederim;

"Dini yalanlayanı gördün mü? İşte O'dur yetimi şiddetle iten, Yoksulu doyurmaya teşvik etmeyen, Vay o namaz kılanların haline, Ki onlar kıldıkları namazda gafildirler"


buyurun dilerseniz inceleyelim. siz ne anlıyorsunuz. bu ayetten.
veya
"insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz" hadisinden

sayın bursalı gayet güzel anlamıştır kuranı ve yorumlamıştır. herkez yorumlasın diye inen bir kitaptır kuran ahmet hoca efendi hazretlerine gelmemiştir kuran. tabiki herkez okuyup yorum yapabilir.
 
selam ederim;

şimdi ben size bir kitap versem 600-700 sayfalık bir kitap. bunu okusanız ve sizden özetlemenizi istesem bana ne dersiniz? kitabın içinde yazan 3-5 paragraftanmı özetlersiniz. yoksa okuyup bitirdiginizde içinizde kalan yorumumu söylersiniz? örneğin, şu çılgın türkleri okudunuz ve ben size sordum. atatürk anafartalardayken general herington kepez kıyılarında düşman gözetliyordu gibi bir detayımı söylersiniz. yoksa kocca bir milletin toplum ruhu ile kazandığı inanılmaz bir öykümü dersiniz? fakat bu sundugunuz özet kitapta yazmıyor öyle ise yazmıyor diye gerçek değilmidir? basbaya dogrudur. kuranda okunup düşünüp idrak edilmek, yorumlanmak ister. özünde bütün yorumlar aynıdır gönülden anlamak için okuyanlara. doğruluğu ve adaleti emreder.. bunlar müslüman olmanın kuralları değildir. insan olmanın kurallarıdır.
 
selam ederim;

dinimizde zekat vardır kazancımızın bir kısmını iihtiyacı olan insanlar ile paylaşırız ve bu islamın 5 şartından biridir. şimdi islamdan haberi olmayan ve kazancının bir kısmını insanlar ile paylaşan vicdanlı bir insan ne olacak?insanlarla malını paylaşmak neden islamın şartı olsunki? bunun ulu Allah ile ne ilgisi var? malın mülkün sahibi zaten o değilmi. demekki bu iş insanlar ile ilgilidir. kıldıgımız namazda tuttugumuz oructa ettiğimiz dualarında insanlar alemi ile çok ilgisi vardır. ulu Allahı bilmek hadiidini bilmektir. kullugunu acizliğini bilmektir. edindiğin hiçbirşey sana ait değilken, onlarla kalkıp hava atarsan, makama oturup benim dersen, hep sen yer hiç paylaşmazsan ulu Allahda diyorki ölüm var ogün hesabını sorarım kendine gel haddini bil. uyarıyor insanı kuran ile. öğretiyor doğruyu. çünkü sen insansın dersinki ben bilmiyordum içimdeki vicdanı. oda sana derki evet ama onu kitap yaptım yolladım sevdiğim kullarım ile sana hemde defalarca. gel bakalım sen ne yaptın sana verdiğim akıl ve özgür irade ile.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

valla arkadaşlar gerçekten o hesap çok ağır. sarf ettiğimiz her kelime kayıt tutuluyor. birbirimize karşı çok dikkatli olmalıyız hemde çok ne diyim deli gibi geldim şurda yazıyorum elimden başka bişey gelmiyor. çok af dilemeliyiz çok topluca el ele hergün her saat. hatta birşey için dua etmesek sadece af dilesek yeridir. bütün insanlık adına yaptıklarımızdan pişmanlık içinde af dilememiz gerekiyor. yoksa bu işin sonu çok üzücü bir sonla bitecek.
 
Sevgili Bursali; belki de anlayissiz biriyim ama Ebu Talib kibirli biri idi diyen sizsiniz. Eger, kibirli bir insan oldugu iddianiz "inancinizdan" kaynakli degilse neden kaynakli, siz soyleyin yeter ki; ben yanlis anladigimi kabul edecegim ve ozur de dilerim size karsi yanlis tutum sergiledigim icin. Inancinizdan kaynakli ise iddianiz, benim dediklerimide kabul etmeniz lazim ama, degil mi?


Madem Kuran'da ki kotu itham ya da uslup kullanilan kimseler tukaka adamlar; peki cici, sempatik, yakisikli, kara kasli kara gozlu putperestler icin ne yaziyor Kuran'da?

Siz, benim gibi inanmayan herkes kibirlidir" demiyorsunuz, evet. Fakat muslumanlarin gorusu bu yon de olmakla beraber, sizin yazdiklarinizdan cikan anlam da bu. Yanlis anlamis da olabilirim.

Ayrica cok sinirli birisiniz... Hay aksi, bunu da mi yanlis anladim yoksa, bu da mi gol degil? ^_^
Merhaba,Sn.Bulut bunu kim diyor...Bakýnýz uydurup uydurup duruyorsunuz...Benim yazýmýn neresinde ÝNANMAYAN veya BENÝM GÝBÝ ÝNANMAYAN KÝBÝRLÝDÝR cümlesi veya mantýðý var...!!! Yani kendi düþüncenizi savunabilmek adýna , söylemediðimiz, savunmadýðýmýz , kabul etmediðimiz bir þeyi lütfen YAMAMAYA çalýþmayýnýz...Ayrýca KÝBÝR inanýp inanmamayla ilgili bir þey midir...Yoksa çýplak olarak insanýn bir olumsuz özelliði midir...?Sn.Bulut bu cümlenizden , sanýrým asýl sizin " benim ne dediðimi anlamadýðýnýzý " anlýyorum...Buradaki cümlenizin tam tersini neredeyse söylemeye çalýþýyorum...Diyorum ki kiþinin müslüman olup olmamasýndansa , öncelikle nasýl bir insan olduðuna önem verir Kur'an...O ithamda bulunduklarý ise inançtan daha çok insanlara zulmedenlere , insanlarýn hayatlarýný zorlaþtýranlara , sömürenlere kullanýlan tabirlerdir....Ýþte aramýzdaki sanýrým anlayýþ farký bu....

Saðlýcakla kalýnýz...
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Eger, kibirli bir insan oldugu iddianiz "inancinizdan" kaynakli degilse neden kaynakli,...

Sn.Bulut , kibir dediğimiz davranış şeklinin aslında BEN - Cİ olduğunu siz de en az benim kadar iyi bilirsiniz...Şimdi bu davranış şeklini bilmenin İNANÇ ile ne alakası var...? Psikoloji bu tür tanımlamaları yaparken İNANCA mı bakar , yoksa İNSANA mı...? Ebu Talip ' in davranış detayları kendi yeğenine karşı oluşmuş olan davranışlarının tümünü göz önüne getirdiğimizde , bu göz önüne getirdiklerimizi de günümüze uyarladığımızda karşımıza " BOYNUZ - KULAK " mantığı çıkar ki , halen daha günümüzde boynuzun kulağı geçmesini kabullenmeyen kafa yapıları vardır...İşte bu noktada boynuz ne olur kulak ne olur...? Ben Ebu Talip ' i , bu bağlamda yorumladığımda karşıma KİBİR / BEN-Cİ mantık çıkmakta..." Benim elimde büyüyen BEN den daha mı iyi bilecek " mantığı...Buna ne denir...?

Kur'an'ın etkisi var mıdır bu durum ile ilgili , olabilir....Bunun ne sakıncası var...Sonuçta Kur'an bana EVRENSEL doğruları söylemiyor mu....? Evet söylüyor...Eğer ki hem Kur'an , hem de Kur'an dışı yorumum aynı kapıya çıkıyor ise o zaman bunun nedeni inancım olsa ne olur , inancım dışındaki yorum veya düşüncelerim olsa ne olur...

Madem Kuran'da ki kotu itham ya da uslup kullanilan kimseler tukaka adamlar; peki cici, sempatik, yakisikli, kara kasli kara gozlu putperestler icin ne yaziyor Kuran'da?

Sn.Bulut , putperest olsun , ne olursa olsun, doğruya doğru eğriye eğri mantığı vardır Kur'an'da...Putperestleri " ŞİRK - ORTAK KOŞMA " bağlamında yargılar Kur'an...Yani putperestleri İNANÇ bağlamında yargılar Kur'an ve bu putperestliklerini hayata uygulama bağlamında da KÜFR ( gerçeğin üzerini örtmek ) e düştüklerini anlatır...Ki eğer putperest birinin topluma zararı yok ise inancı inanç bağlamında kalmış,topluma inancının yansımasını zorla dökmeye kalkmamış ise o noktada HESABI İNANÇ boyutundadır...Beni ilgilendirmez...Yani toplumu ilgilendirmez...Bunun hükmünü de zaten YARATAN verecektir...Bu dediğimi HER İNANÇ için düşünebilirsiniz...İnanç YARATICI ile YARATILAN arasındaki meseledir...Bu görüşü de güçlü kılan " DİNDE ZORLAMA YOKTUR " söylemidir Kur'an'ın....

Siz, benim gibi inanmayan herkes kibirlidir" demiyorsunuz, evet.
Fakat muslumanlarin gorusu bu yon de olmakla beraber, sizin yazdiklarinizdan cikan anlam da bu. Yanlis anlamis da olabilirim.

Evet demiyorum , hatta daha da ileri gidip diyorum ki benden farklı düşünen, farklı inanca sahip olan , hatta inanmayan biri , hata ve hatta üstte örnek verdiğiniz putperest biri de benden daha iyi olabilir , diyorum...!!! Sadece sizin yanlış anlamanızdır tartıştığımız...Ben GENEL İSLAM anlayışını eleştiren biriyim zaten...Bu anlamda aynı satıha yapıştırmanızın bir mantığı yok...

Ayrica cok sinirli birisiniz...

Bu sinirli olarak mı açıklanır yoksa TEPKİ göstermek olarak mı , kararı takip edenler verecektir...Demediğim veya demek istemediğim şeyleri " siz böyle demişsiniz , bunu diyor sunuz...v.b. " tarzındaki söylemlere HER ZAMAN tepki gösteririm - ki yaptığınız alıntı buna örnektir -...Buna siz sinirlilik mi dersiniz , veya başka bir şey mi , siz bilirsiniz...

Sağlıcakla kalınız....
 
Ayrica cok sinirli birisiniz... Hay aksi, bunu da mi yanlis anladim yoksa, bu da mi gol degil? ^_^

selam ederim;

malesef buda gol değil sayın bulut :) bursalının uslubu böyledir. banada ilk zamanlar asabi bir kişi olarak gelmiştir. ara sıra büyük harf kullanması vurguyu arttırmak içindir. birde söylemek istemediği şeyi anlarsanız, canı buna pek sıkılır. ilk zamanlar bende canını çok sıkmıştım beyefendinin:) üzerinize alınmayınız.
 
Son düzenleme:
Kibirin, inanc ile ilgisini muslumanlara sormak lazim. Ben zaten aralarinda bir bag olmadigini biliyorum -ve soyluyorum. Ebu Talib hakkindaki "benden daha mi iyi bilecek" diye kibirli davrandigini soylediginiz; Muhammed'in daha iyi bildigi "inancina" istinaden mi oluyor? Bakiniz, Muhammed eceli ile oldu ise eger, bunu Ebu Talib'e borcludur. Mekke donemi putperestler onu katl etmedi ise, Ebu Talibe olan saygilarindan -ya da korkularindandir. Simdi, bu nasil bir kibir ki, Muhammedi, size gore kibire battigi degerleri ugruna hem kendisini hem ailesini ve toplumu hem Muhammedin kufur ettigi inancini karsisina almakta?

Ebu Talibin iki oglu musluman, iki oglu da putperest idi... Eger ki, o biliyordu da, musluman olan cocuklari bilmiyordu gibisinden kotu dusuncelere ya da niyete sahip olsa idi; nasil olurdu da, birini digerinden -hatta Muhammed'i de cocuklarindan ayri gormez hepsini sayar severdi? Benim, Ebu Talib'in yasamindan anladigim sey; ustun tevazu ve hosgoru sahibi bir insan oldugu... Tevazu ile kibirin arasinda, kiyas edilecek bir durum bile soz konusu degildir.

Elbette herhangi biri, bir baskasindan cok daha fazlasini bilebilir... Muhammed de suphesiz ki Ebu Talib ile kiyaslanamayacak kadar buyuk biri. Lakin bu, Ebu Talib'in dogru durust bir insan oldugunu degistirmedigi gibi, siz de, onun Muhammed'e inanmamasi disinda bir argumaniniz olmadigindan sadece genel gecer islami yorumlarin bir ucuna tutunmakla yetiniyorsunuz. Sunu yapti da kibirli, ya da bunu etti de kotu biri diyemiyorsunuz. Muhammed eger ki cok biliyordu ise; ona inanmayan herkes kibirli degil mi? Bu, Ebu Talib'e ozel bir durum degil ki? Kaldi ki, bu Kuran'in ogretisi zaten.

Islama inanmayan insanlari bir sekil de yargiliyor Kuran... Fakat bu yargi, onlarin inanclari ile ilgili yargi oldugu gibi, "bu inanclarindan dolayi da" sapkin, kafir, esek, hayvan vs. gibi insan onuruna dokunan yargilarda bulunuyor. Hicbir "kafir", iyi de olsa, kotu de olsa, insani degerlere sahip degildir Kuran'a gore. Evet, inanc baglaminda yargilar... Onun insanligi da inanci ile ilgilidir.
 
selam ederim;

malesef gol değil sayın sayın bulut :) bursalının uslubu böyledir. banada ilk zamanlar asabi bir kişi olarak gelmiştir. ara sıra büyük harf kullanması vurguyu arttırmak içindir. birde söylemek istemediği şeyi anlarsanız, canı buna pek sıkılır. ilk zamanlar bende canını çok sıkmıştım beyefendinin:) üzerinize alınmayınız.
Sevgili bursali ustadimizdir, kizsin ama sevsin. Dovsun ama opsun de. Gunaydin.
 
Kibirin, inanc ile ilgisini muslumanlara sormak lazim. Ben zaten aralarinda bir bag olmadigini biliyorum -ve soyluyorum. Ebu Talib hakkindaki "benden daha mi iyi bilecek" diye kibirli davrandigini soylediginiz; Muhammed'in daha iyi bildigi "inancina" istinaden mi oluyor? Bakiniz, Muhammed eceli ile oldu ise eger, bunu Ebu Talib'e borcludur. Mekke donemi putperestler onu katl etmedi ise, Ebu Talibe olan saygilarindan -ya da korkularindandir. Simdi, bu nasil bir kibir ki, Muhammedi, size gore kibire battigi degerleri ugruna hem kendisini hem ailesini ve toplumu hem Muhammedin kufur ettigi inancini karsisina almakta?

Ebu Talibin iki oglu musluman, iki oglu da putperest idi... Eger ki, o biliyordu da, musluman olan cocuklari bilmiyordu gibisinden kotu dusuncelere ya da niyete sahip olsa idi; nasil olurdu da, birini digerinden -hatta Muhammed'i de cocuklarindan ayri gormez hepsini sayar severdi? Benim, Ebu Talib'in yasamindan anladigim sey; ustun tevazu ve hosgoru sahibi bir insan oldugu... Tevazu ile kibirin arasinda, kiyas edilecek bir durum bile soz konusu degildir.

Elbette herhangi biri, bir baskasindan cok daha fazlasini bilebilir... Muhammed de suphesiz ki Ebu Talib ile kiyaslanamayacak kadar buyuk biri. Lakin bu, Ebu Talib'in dogru durust bir insan oldugunu degistirmedigi gibi, siz de, onun Muhammed'e inanmamasi disinda bir argumaniniz olmadigindan sadece genel gecer islami yorumlarin bir ucuna tutunmakla yetiniyorsunuz. Sunu yapti da kibirli, ya da bunu etti de kotu biri diyemiyorsunuz. Muhammed eger ki cok biliyordu ise; ona inanmayan herkes kibirli degil mi? Bu, Ebu Talib'e ozel bir durum degil ki? Kaldi ki, bu Kuran'in ogretisi zaten.

Islama inanmayan insanlari bir sekil de yargiliyor Kuran... Fakat bu yargi, onlarin inanclari ile ilgili yargi oldugu gibi, "bu inanclarindan dolayi da" sapkin, kafir, esek, hayvan vs. gibi insan onuruna dokunan yargilarda bulunuyor. Hicbir "kafir", iyi de olsa, kotu de olsa, insani degerlere sahip degildir Kuran'a gore. Evet, inanc baglaminda yargilar... Onun insanligi da inanci ile ilgilidir.

selam ederim;

günaydın dostum, atladığınız çok ama çok önemli bir husus vardır. ve bu hatayı yanlız siz yapmıyorsunuz. çok fazla müslümanda yapıyor. yanıldığımız nokta şudur. hepimiz muhammedimizin Allahın kulu bir insan olduğunu biliyoruz. ona getirilen anlayışın sahibi muhammedimizmidir? o yüksek ulu meleklerimizin emri altında çalışan bir memurdur. burada eğerki muhammedimiz bir yorum yapmışsa bir insan hakkında bilinki bu yorumu cebrail as ona iletmiştir. bu yolda akıl ile yürüyemezsiniz. akıl ile yürürseniz cebrailde kim der çıkarsınız. fakat ulu Allah cebraili'de kendisine memur kılmıştır bu işler için. ebu talip muhammedimize karşı gelmemiştir muhammedimiz yanlızca bir elçidir. bildirir ve görevi biter. bir insan hakkında kendi benliği ile yorum yapmaz. buna ulu melekler izin vermezler. ama kalpleri bilen ulu melekler bu yorumu yapabilirler. cebrail as getirmese idi gerçekleri muhammedimiz nereden bilecekti? o zaman onuda yüceltmek yanlıştır. sevebiliriz dualar edip selam edebiliriz. fakat övgüler ulu Allaha aittir. ben şimdi kalabalığın içinden birini seçsem ve desemki içinde bulundugun topluma bu şekerleri dağıt. şekeri dagıtana teşekkür eder gönderenede şükür etmezmisiniz? şekeri size getiren görevini yapmaktadır onun ödülünü şekeri ona verip dagıtmasını isteyen verir. ebu talib nerededir şu an? bilen varmı? peki ömer nerededir? oda peygamberimizi kılıçtan geçirmeye gitmedimi? orada müslüman olmadımı? merhameti çok olan ulu Allah dilediğini affeder, diledigini hidayete erdirir. erdirmediklerini yargılamak bizi ilgilendirmez. biz doğru ve yanlışı birbirinden ayırıp girişdiğimiz her işde haksız duruma düşmemeye özen göstermekle mükellefiz. muhammedimiz ile kişisel bir sorunu olan kimse cehenneme gidecek diye birşey yok. fakat peygamberimizin yanı başında duran cebrail as onu haksız duruma düşecek her gafletten ve yanlıştan haberdar edip korumuştur. bunu size samimiyet ile söyleyebilirim.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt