Adam olmak değil, Müslüman olmak önemlidir.

Sevgili Bursali; Ebu Talib'in kibirli bir insan oldugunu iddia eden sizsiniz. Elbette kibir kotu bir huy. Lakin, size gore Allah'a sizin gibi -ya da hic inanmayan herkes kibirli. Bu, Ebu Talib'e has bir durum degil, ki, Kuran kaynakli da degil bildiginiz gibi (benim hadis kaynakli yaklasimimi dogru bulmadiginizi hatirlatmak istiyorum burada). Yani kibir kavramsal olarak kullanilmiyor Kuran'da, siz de bu sekilde kullanmiyorsunuz. Size katildigim nokta da tam olarak burasi. Evet, islama gore, musluman olmayan herkes "adam gibi adam" degildir. Ya kibirlidir, ya sapiktir, hayvandir, kopektir falan fistik. Ben de bunu soyluyorum.

Benim sozlerimde Kuran'a aykiri ne var ki, Kuran'da ne yazdigini degistirmez hadis kaynakli sozleriniz demektesiniz? Kuran'da bu konu hakkinda ne yaziyor, siz yazin biz de ogrenelim... Ayrica sizinle sohbet etmek keyif duydugum sey; yorulmak, ugrasmak gibi gormedigim gibi, yoruyor, ugrastiriyor isem de sohbeti sonlandirmak isterim. Sevgi ile...


Sevgili Tansxx; "Allah'in sorunu" tabiri yakisiksiz oldu, kabul. Ozur dilerim... Adamlikla ilgili sozlerinizi Sevgili Bursali'ya da iletirim ^_^ Zira, ben de sizin gibi dusunuyorum, bunu yaziyorum basindan beri.
 
islama gore, musluman olmayan herkes "adam gibi adam" degildir. Ya kibirlidir, ya sapiktir, hayvandir, kopektir falan fistik. Ben de bunu soyluyorum.

Sevgili Tansxx; "Allah'in sorunu" tabiri yakisiksiz oldu, kabul. Ozur dilerim... Adamlikla ilgili sozlerinizi Sevgili Bursali'ya da iletirim ^_^ Zira, ben de sizin gibi dusunuyorum, bunu yaziyorum basindan beri.

selam ederim;

estagfurullah sevgili bulut benden özür dileyeceğiniz bir durum yoktur. ulu Allah ile sizin aranızda olmuştur yanlış bir kelam ki yanlışlar bizim içindir. ulu Allahdan af dilemeniz yeterlidir bence. ne güzel hatasını fark edip geri dönebilene.

müslümanlık kulluğunu bilmek doğru iş yapmaktır. insan kulluğunu bilmez ama doğru iş yapıyorsa bizim söz hakkımız yoktur. ulu Allah ile kulu arasındadır, bizden insanlardan yine takdir kazanır. insan kulluğunu bilmez ve yanlış iş yaparsa, yanlışı düzeltmek gücü yeten insanın sorumluluğudur. insan kulluğunu bilip doğru iş yaparsa ne mutludur ona kuranda emredilen yol üzerindedir. yaptığı iş veya davrandığı adalet ile bizim takdirimizi, ulu Allahında sevgisini kazanır. insan kulluğunu bilip yanlış yapıyorsa. yaptığı işi doğrultmak beşeriyetin görevidir yani yanlışı doğrultmaya gücü yeten her insanın. kulluğunu bilip yanlış yapıyorsa, tövbe ve itsigfar ne güne duruyor ulu Allah'ın merhameti sonsuzdur. kısacası doğru ve yanlışın müslümanlık ile ilgisi yoktur. dileyene ulu Allah hidayet verir dilediğine vermez. vermediklerini yargılamakda bize düşmez. müslümanlığa yüklenen alakası olmayan kavramlar yüzünden bu kargaşa yaşanmaktadır. mesele insan olmaktır, kullugunu bilmektir.

yani kimsenin inancı kimseyi ilgilendirmez. kişinin yaptığı doğru veya yanlıştır bizi ilgilendiren. müslümanlık kimsenin inancından kimseyi sorumlu tutmaz, burada kişi kendisi sorumludur ulu Allaha karşı çünkü yeminlidir dünyaya gelmeden ama yapılan doğru yada yanlış işte insanların birbirine sorumlulukları vardır.

bu dünyada yaşamını tamamlamış ulu Allahın rahmetine ermiş kimsenin inancı hakkında yorum yapmak yanlıştır. bedelini çoktan ödemiş yada almıştır o.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Lakin, size gore Allah'a sizin gibi -ya da hic inanmayan herkes kibirli.

Sn.Bulut bunu kim diyor...Bakınız uydurup uydurup duruyorsunuz...Benim yazımın neresinde İNANMAYAN veya BENİM GİBİ İNANMAYAN KİBİRLİDİR cümlesi veya mantığı var...!!! Yani kendi düşüncenizi savunabilmek adına , söylemediğimiz, savunmadığımız , kabul etmediğimiz bir şeyi lütfen YAMAMAYA çalışmayınız...Ayrıca KİBİR inanıp inanmamayla ilgili bir şey midir...Yoksa çıplak olarak insanın bir olumsuz özelliği midir...?

Size katildigim nokta da tam olarak burasi. Evet, islama gore, musluman olmayan herkes "adam gibi adam" degildir. Ya kibirlidir, ya sapiktir, hayvandir, kopektir falan fistik. Ben de bunu soyluyorum.Ben de bunu soyluyorum.

Sn.Bulut bu cümlenizden , sanırım asıl sizin " benim ne dediğimi anlamadığınızı " anlıyorum...Buradaki cümlenizin tam tersini neredeyse söylemeye çalışıyorum...Diyorum ki kişinin müslüman olup olmamasındansa , öncelikle nasıl bir insan olduğuna önem verir Kur'an...O ithamda bulundukları ise inançtan daha çok insanlara zulmedenlere , insanların hayatlarını zorlaştıranlara , sömürenlere kullanılan tabirlerdir....İşte aramızdaki sanırım anlayış farkı bu....

Sağlıcakla kalınız...
 
Kuran tüm insanliga gönderilmesine ragmen kuran a inanan sadece müslüman olanlardir.
Bursali Son mesajinda sadece alinti yaptigim yerde bir proplem var gibi geldi, o cümle haric katiliyorum dediklerine
Diyorum ki kişinin müslüman olup olmamasındansa , öncelikle nasıl bir insan olduğuna önem verir Kur'an...

Bunun böyle oldugunu hangi ayetle izah edersin..? Kuran in hangisine önem verdigini kesin olarak vermissin,bir ayet biliyorsun ki bu kadar kuran da böyle diyebiliyorsun.. $u ayeti birde biz görsek..? hani bu aslinda kendi fikrinde inansinlar diye; "Kuran da yaziyor..! " diyerek daha inandirici olsun , seklinde yazdigini düsünmesin okuyan, ayetide ekle ki milleti sui zan dan kurtar.

Meselâ , karakterli zulm etmeyen , elinden geldigince iyilikte bulunan biri ,müslüman olmuyorsa , mesela ; Kendince iyi bir hristiyan , musevi yada budist, ibadetlerinide kendi dinince yerine getiriyor... Kuran bu kisi icin nasil bir vaad te bulunuyor..?
 
Hz.Muhammed (SAV) in Hadis-i serif inde Ben Güzel ahlaki tamamlamak icin gönderildim.. sözünü biliyoruz, Zaten bu sözde müslümanin nasil olmasi gerektigini belirtmeye yeter. Hani yukarda Bulut un yazdigi sapik hayvan köpek,kibir... senin yazdigin insanlara zorluk cikarma zulmetme vs.. bunlar zaten anlasilmayacak seyler degil..yani iste müslümanim diyor insanlikla alakasi yok...! seklinde verilecek cevaplar sorumun cevabi olmaz.
KUran in inanctan evvel, kisinin müslüman olmasindan evvel, kisiligine daha cok önem verdigini nereden hangi ayetten cikardin..? sadece su ayet desen yeter. aciklamayi ayeti biz okuyup anlamaz isek sana döneriz aciklamani rica ederiz..önce Kuranda var dedigin ayet hangisi bir okuyalim
 
selam ederim;

sayın komando olaya birde farklı açıdan bakalım "ulu Allah dilediğini hidayete erdirendir". bir insanın inanıp inanmaması kimseyi ilgilendirmez. bizi iyi ve doğru olması ilgilendirir. o halde hidayetine erdirmediği budistlerin veya artık son uyarı olarak gönderilen islamı kabul edip etmemeleri yargılamak ulu Allahın takdiridir. biz ulu Allahın işini kendisine bırakalım. insan olarak bizi ilgilendiren tarafa bakalım insan ama nasıl insan? doğrumu yanlışmı ona göre güvenelim bir şeyimizi emanet edelim yada güvenip ticaret yapalım değilmi? bir insan müslüman diye emanet etmezsiniz bir şeyinizi. o halde müslüman, hıristiyan veya musevi bizi ilgilendirmez. bu dinlerin hepsi bir bütündür ve en ilerisi olan islamdır. hepsinde geçen yaratıcımız birdir. herhalde hidayete erdirmediği kulunu bu sebeple cehenneme atacak değil ulu Allah. ceza vermek için yaratmış olma şansı varmı sizce bir kulunu ulu Allahın. dünyada bir çok inanış var her insanı bir ayrı renk yaratmıştır ulu Allah. islama girmeyenlerin cehenneme gireceği yanlış bir yorumlamadır. getirin istediğiniz ayeti konuşalım. girilip çıkılan bir şey değildir islam. islamı çok iyi idrak etmek gerekir. islam humanizmin ilmidir. islamı bilmedende humanist olabilir insan yani müslüman bunun için vicdan ile donatmıştır bizleri. müslümanın anlamı şehadet getiren demek olsaydı herşey ne basit olurdu. fakat bakın peygamberimiz "insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz" diyor. bu ne demektir? iman etmek yetmiyor demektir müslüman olmaya.o halde müslümanı tekrar yorumlamak gerekir. herşey çok açıktır düşünen insan için.
 
Hz.Muhammed (SAV) in Hadis-i serif inde Ben Güzel ahlaki tamamlamak icin gönderildim.. sözünü biliyoruz, Zaten bu sözde müslümanin nasil olmasi gerektigini belirtmeye yeter. Hani yukarda Bulut un yazdigi sapik hayvan köpek,kibir... senin yazdigin insanlara zorluk cikarma zulmetme vs.. bunlar zaten anlasilmayacak seyler degil..yani iste müslümanim diyor insanlikla alakasi yok...! seklinde verilecek cevaplar sorumun cevabi olmaz.
KUran in inanctan evvel, kisinin müslüman olmasindan evvel, kisiligine daha cok önem verdigini nereden hangi ayetten cikardin..? sadece su ayet desen yeter. aciklamayi ayeti biz okuyup anlamaz isek sana döneriz aciklamani rica ederiz..önce Kuranda var dedigin ayet hangisi bir okuyalim

selam ederim;

"insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz"
"ulu Allahın huzuruna insan hakkı dışında ne ile gelirseniz gelin, ama kul hakkı yiyerek gelmeyin"
"Dini yalanlayanı gördün mü? İşte O'dur yetimi şiddetle iten, Yoksulu doyurmaya teşvik etmeyen, Vay o namaz kılanların haline, Ki onlar kıldıkları namazda gafildirler"
"kalp kırmayınız, ulu Allah kalbin komşusudur"

kuran bir inanç değildir. hayatın her dalında var olan doğruya hizmet demektir. onu inanç deye hayatımızdan çıkarırsak ve yaşantımızdan bölersek geriye namaz oruç abdest kalır. buda şekilci ve yapay anlayış demektir. kuranı her an hayatımızda yaşarsak eğer o bize insan gibi insan olmayı ögretir. ulu Allahın ne namazımıza ihtiyacı vardır ne duamıza onlar bizim için var edilmiştir.
 
selam ederim;

çıkar insanı dünyadan, bak bakalım kuranın ne anlamı kalıyor. hiç! o zaman kuranada tapmamak lazım. okuyup anlamak lazım. "biz onların gözlerini kör etmişizdir göremezler" diyor kuranda. şimdi burası çok karmaşıktır hem kör et görmesinler gerçegi hemde girmedi islama diye yargıla?? ulu Allahın adaleti böyle olabilirmi??
 
selam ederim;

burada ahmet mehmet değildir inanmayan. insanlıktır. insanlıkdan bazıları kör edilmiştir inanmazlar. bir kısmınada hidayet verilmiştir inanırlar. mesele inanıp inanmamak değildir. ulu Allaha inansada inanmasada insanın yaratılışta içine koydu vicdanını aklı ile nasıl kullandığını yargılar ulu Allah. insanın ona ettiği dua sayısından çok insanlardan aldığı dua sayısına bakar. yani gönül alan hoş gören. insanlık orada bir bütündür. ahmedi mehmedi çıkarıp bakmazlar yeryüzüne. peygamberimiz diyorki, eğer bütün dünya iman etse ve kusursuz olsa idi ulu Allah yok eder yeniden yaratırdı. bu ne demektir? kovulmuş şeytan yani yanlış, bizlerin arasına gönderilmiştir amacımız el ele verip onunla mücadele etmektir. insanlar alemi dışında bir yerde yanlış görebiliyormusunuz? göremezsiniz çünkü orada yanlışa yeryoktur kovulmuştur. bizler aklımızı kullanarak ya yanlışa (şeytan diyoruz) alet oluruz, yada onu bize verilen akılı ve vicdanı kullanarak alt ederiz. bir insanın doğru bir hareketi bütün insanların ileriye gitmesidir. bir insnaın yanlış bir hareketi bütün insanlığın geriye gitmesidir.
 
Kardesim mesele olaya bizim hangi acidan baktigimiz, yada bizim insanlara bakis acimiz degil..!

Benim sordugum yukarida acik..bursali Kuran buna daha önem vermistir..! degilde , bence benim fikrim su sekilde demis olsaydi ,kac milyar insan varsa o kadar fikir cikma ihtimali olacagindan ben konuyu okumakla yetinirdim. Ama burada olaya , insana Kuran in bakis acisi nas olarak düsülmüs bende o kesin ayirim noktasi olan ayet hangisi dedim..?

Kisisel olarak sen öyle ben baska bursali baska düsüne bilir bundan dogal ne olabilir...

Yaratilani Yaratandan ötürü sevmek...! Düzgün karakterli olmak ve öyle insanlarla olmak... örnek olmak, vs.. bunlar zaten Yukarida yazdigim Hadis-i serif in kapsaminda.. ben yurtdisinda yasayan biriyim, cok aileli bir binada yasiyorum 3 aile var müslüman komsuluk icin dinine elbette bakmiyoruz karakterine bakiyoruz, samimi olup olmamaya karar vermek icin... bunlar bireysel kararlar yada secimlerdir...

Benim aradigim ayet Bursali nin ; Kuran kisinin evvela müslüman olup olmadigina degil , adam gibi adam olduguna bakar..! anl***** gelen ayetin varligindan bahsediyor... Hangi ayet diyorum..Bunda tartismaya götürülecek bir sey görmüyorum..

Nur suresi der, Ali imran der yada ihlas der..biter... biz de o ayeti okuruz, anlayamaz isek sorariz dedim...

Bu ayeti illa Bursali yazsinda demiyorum, sen biliyorsan hangi ayet te oldugunu sende ekleyebilirsin...yada baska biri...
 
Üst Alt