• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Adaçayı nın faydaları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
adaçayının zararları , adaçayı zayıflatırmı , adaçayı nasıl demlenir , adaçayı çeşitleri , adaçayı resmi , adaçayı kurusu , misk adaçayı , adaçayı ne kadar tüketilmeli

Birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi sürecinde iyi gelen adaçayı, doktor tavsiyesi ve önerisine göre kullanıldığında iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Çayır ve meralarda bulunan adaçayı (Salvia officinalis), dişotu ve meryemiye adları ile de tanınıyor. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişli, karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldıyor ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayıyor.

Adaçayı, çok eski çağlarda da şifalı bir bitki olarak biliniyor. 13. asırda "Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye" şeklinde sözlerle şifaları anlatılmaya çalışılan adaçayı, sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendiriyor, kalp krizi tehlikesini azaltıyor ve kötürümlüklerde çok yararlı olduğu biliniyor.

Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra yardımcı olabilecek tek bitki olarak gösteriliyor.

Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabiliyor.

Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde kullanılabiliyor.

Adaçayının karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor.

Kan temizleyici etkisi bulunan adaçayı, solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizliyor, iştah açıyor.

Adaçayı, mideyi ve bağırsakları rahatlatıp gazların dışkılanmasını sağlıyor.

Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcı etki gösteriyor

Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabiliyor.

Adaçayı dıştan uygulandığında (çalkalama ve gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle öneriliyor.

Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da kullanılabiliyor

Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülüyor. Sinirli ve yorgun olan kişilere ve rahim hastalığı çeken kadınlara arada sırada adaçayı oturma banyoları tavsiye ediliyor.

Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebiliyor.

Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebiliyor.

Rahim kaslarını uyardığı için gebelik sürecinde kullanılması tavsiye edilmiyor, annelerin süt üretimini durdurabiliyor.

"Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye"
 
K

Kadim

Ziyaretci
Adaçayı bu özllikleri dolayısıyla tercihimdir.Emeğine sağlık.
 
E

Eftelya

Ziyaretci
Maalesef kronik faranjıtım her dönem:(
Dr um arkadaşım kulakları çınlasın Hakan ne zaman hastalansam ona gıderım
En son ben ilaç ver artık geçsın bu faranjıt dedığımde kocaman harflerle ADAÇAYI ve Limon yazmıştı.Alışkanlık yaptım her sabah limonlu adaçayı
Şiddetle tavsıye edılır:)
 
K

Kadim

Ziyaretci
Maalesef kronik faranjıtım her dönem:(
Dr um arkadaşım kulakları çınlasın Hakan ne zaman hastalansam ona gıderım
En son ben ilaç ver artık geçsın bu faranjıt dedığımde kocaman harflerle ADAÇAYI ve Limon yazmıştı.Alışkanlık yaptım her sabah limonlu adaçayı
Şiddetle tavsıye edılır:)
:) Adaçayı sıkıntılarada iyi geliyormuş gerim gerim gerilmiş zamanlarda özellikle :)
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ada Çayı

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır bitkisidir. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, kolay su geçiren, kuru toprakları sever. Tohumları Nisan ve Eylülde ekilir. Şifası kenarları tırtıllı, buruşuk görülen, açık yeşil yapraklarındadır. Taen , uçucu yağ, acı madde ve B vitamini içermektedir. İki çeşit adaçayı vardır.

Bahçe Adaçayı :Gerçek Adaçayıdır, şifalılık bakımından daha etkilidir. 30-70 cm boyunda menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak ıtırlı bir koku yayar. Bahçe Adaçayı güneşli yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için kış boyunca çam dalları ile örtülmelidir.

Çayır Adaçayı :Çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir.Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan koyu mavi menekşe renkli çiçeklerinin pırıltısı uzaktan seçilebilir.
Yapraklar, çiçeklenme başlamadan Mayıs ve Haziran’da toplanmalıdır. Bitki kuru ve güneşli günlerde, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğle güneşinde toplanır ve gölge yerde kurutulur, yıl boyu kullanılır.

* Adaçayı, tüm bedeni güçlendirir , kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde oldukça faydalıdır. Adaçayı sirkesiyle de, yatalak hastalara uzunca bir süre masaj yapılırsa rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisinden faydalanılır.

* Gece terlemelerinde lavanta ile kullanılır. (günde iki fincan) Mikroplu hastalıkların neden olduğu gece terlemelerini keser.

* Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve organ titrekliklerinde başarı ile kullanılır. (günde iki fincan çay)

* Kan temizleyici etkisi vardır. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır , vücuttaki toksinleri atar, safrayı söker. Mide ve bağırsak gazlarını, bulantıyı giderir. Mide sularının düzenli çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır , iştah açıcıdır, ülsere ve ishale iyi gelir.İdrarı artırır. (günde en fazla 3 kahve fincanı ) Kansızlığın iyileşme döneminde içilir.

* Böbrek ve mesane taşlarını daha rahat düşürmek için 80 gr olan yarım avuç Adaçayı 1litre suda haşlanır. Şeker ve küçük bir parça limonla çay gibi içilir.

* Adaçayı Papatya ile içilirse daha etkili olur.

Grip ve soğuk algınlığında ve bunlardan ileri gelen adale ağrılarında kullanılır .Antiseptiktir , ateşi düşürür ve vücudu dinlendirir. Bademcik iltihabı , boğaz hastalıklarında adaçayı özellikle önerilir. -Bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı ufalanıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir, gece içilirse rahat uyumayı sağlar,Terletir, ateşi düşürür, boğmacada en iyi formüldür.

Bademcik iltihapları için çiçeklerinden elde edilen mayi ile gargara daha etkili olur.

15gr Adaçayı 1lt suda kaynatılarak sıcak olarak bol bol içilir.

Adaçayı kaynatılarak içine biraz sirke ve bal eklenip gargara yapılır. Bu formül dişeti kanamalarında da daha etkilidir.

Çay olarak demlenip bal ve sirke ilave edilerek içilir.

Diş iltihaplanmalarında kanayan ve sallanan dişlerde ve diş eti çekilmesinde iyi gelir.Gargara yapılır veya çaya pamuk batırılarak hasta bölgeye tampon uygulanır.

Toz haline getirilen Adaçayı yaprakları, diş temizliğinde kullanılır. Dişleri sağlamlaştırır, beyazlatır.

Sinir yorgunluğu ve döl yatağı hastalıklarında da arasıra Adaçayı oturma banyoları alınmalıdır. Depresyon ve el titremeleri için faydalıdır. Astım sıkıntılarını giderir. Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir.

Şeker hastalığında, çay şekersiz içilir.

Yaralar, iltihaplı yaralar ve çıbanlar (apseler) kaynatılmış Adaçayının suyu ile pansuman edilebilir.Yapraklarından elde edilen Adaçayı tozu da kullanılabilir.

Böcek sokmalarında, sokulan yere ufalanmış Adaçayı yaprağı uygulanır. Yaprakları ezilip merhem haline getirilerek sivrisinek, arı vs. sokmalarında sürülürse acıyı dindirir, kaşıntıyı önler. Ayrıca emziren annelerin çok fazla sütü aktığı taktirde bu merhem meme ucuna sürülürse, sütün aşırı akmasını önler.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarında Adaçayı içmeleri faydalıdır.

Adaçayı, Ihlamur ile beraber öksürük kesici, Nane ve Kekik ile kaynatılmış suyu mideyi düzenlemek için verilir.

Adaçayı, koku değiştirici olarak, su ile kaynatılır ve çıkan buharın kokuyu alması sağlanır.

Yemeklere, ızgaralara etlere, çorbalara ekilir.

Saçların bakımında , saçların fazla yağını alıp deriyi temizler , ölü hücreleri yok eder. Saç derisini canlandırır , saç dökülmesini önler , derinlemesine temizlik sağlar. Adaçayının yağı papatya ile birlikte kullanılırsa daha faydalı olur.

Saçlar için besleyici ve etkili bir toniktir; 8 bardak kaynatılmış suya bir avuç Adaçayı konur , üstü kapalı beş dakika kaynatılır , 30 dakika demlenir , süzülür.Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur , durulanmaz , soğuk kullanılması daha etkilidir. Aynı zamanda papatya ve adaçayı içmeye devam edilir.

Adaçayı ezilerek elde edilen mayi ile masaj yapılan saçlar siyahlaşır ve gürleşir.
UYARI: Lüzumundan fazla kullanılırsa,(günde 3 kahve fincanından fazla) vücuda zarar verir, zehirlenmelere sebep olur. Damakta şişmeler meydana gelir. Doktora başvurulmalıdır. Çocuklara az miktarda verilebilir.

Kullanım Bilgileri
Çay hazırlamak: Bir çay kaşığı bitki, çeyrek litre suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir.
Adaçayı sirkesi: Geniş ağızlı bir şişe, boğazına kadar Yabani Adaçayı ile doldurulur. Çiçeklerinin üstüne çıkacak kadar Doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.
Oturma banyosu: İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir

kaynak
 

ZAAX

Amatör
Üye
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

ADAÇAYI YAPRAĞI
( Salviae folium)

Adaçayı yaprağı Alman resmi gazetesinde 15.5.1985 tarihinde ( Heftnummer:90, ATC-Code:A01AF) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. ESCOP monografisinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır.

Belirtilen kanuna göre adaçayı yaprağı doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşiminde bulunan bazı maddeler ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından ilaç olarak üretilmektedir( Aperisan-gel, Salbei Curarina, Salus, Salvysat vb.).

İlaç etkili (Ecza, drog) kısmı: Adaçayı bitkisinin ( Salvia officinalis L., Salvia
triloba L., Salvia fruticosa Miller) taze veya kurutulmuş yaprakları
kullanılır. Bileşiminde: Thujon, cineol, campfer, tanenler, diterpen acı
maddeler, triterpenler, steroidler, flavon ve flavonglikosidleri bulunur.

Etkisi: Mikrop öldürücüdür (Antibakteriyel), mantar ve virüslerin çoğalmasını
önler, ihtiva ettiği tanenler büzücü etki gösterir, vücut salgılarını çoğaltır
ve terlemeyi azaltır.

Kullanıldığı yerler: Haricen ağız ve boğaz iltihaplanmalarında gargara şeklinde
kullanılır. Gaz, şişkinlik gibi hazımsızlık sorunlarında ve fazla terlemede
dahilen kullanılır. ( Uçuk tedavisinde de kullanılabilmektedir.)

Kullanılmaması gereken haller: Hamilelik ve emzirme döneminde esansı ve
alkollü ilaçları dahilen kullanılmamalıdır, haricen gargara yapılabilir.

İstenmeyen (Yan, zararlı) etkileri: Alkollü ilaçları ve derişik esansı uzun süre
Kullanıldığında kasılmalar ( sara benzeri) meydana gelebilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Günlük kullanım miktarı 4-6 gr kurutulmuş adaçayı yaprağı,
0,1-0,3 gr esansıdır. Dahilen kullanımda bir fincan için 1-1,5 gr
kurutulmuş adaçayı yaprağı veya 1-2 damla adaçayı esansıdır, ihtiyaca
göre günde 3-4 defa içilebilir.
Haricen gargara için: 100 ml suda 2,5 gr kurutulmuş adaçayı yaprağı veya
2-3 damla esans kullanılır. Hazır ilaçlar tarifine göre uygulanır.

Kullanım şekli: Dahilen çay olarak bir fincan sıcak suya (100 ml) 1-1,5 gr ( 1
çay kaşığı) kıyılmış kuru adaçayı yaprağı ilave edilip fincanın ağzı
kapatılarak 5 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3-4 defa çayı taze
hazırlanarak içilebilir. Esansı kullanılacaksa soğuk suya damlatılarak
içilir, bir fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir.
Haricen kullanımda 100 ml suda 2,5 gr kıyılmış adaçayı yaprağı çay gibi
hazırlanır, ılıdıktan sonra gargara yapılır. 100 ml soğuk suya 2-3 damla
esansı damlatılarak da gargara yapılabilir.
Hastalıklar bölümünde verilen bilgiler dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Uyarı: Esansı çocukların burnuna ve yüzüne tutulmamalıdır, solunum
durmasına neden olabilir.

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
ISBN:978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.
 

deracar

Acemi
Uzaklaştırıldı
Şifalı bitkiler içerisinde çok önemli bir yere sahip olan adaçayı, oldukça faydalı ve çok tüketilen bir bitkidir. Uzun yıllardan beri hem gıda olarak hem de sağlığa faydası bakımından kullanımı geniş kitlelere ulaşmış bir bitki türüdür. Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayının kurutulmuş yaprakları yıl boyu kullanılabilir. Yine bu yaprakların öğütülerek toz haline getirilmiş şekli de tüketilebilmektedir. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan adaçayı Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde yetişmektedir.

Tarihte ilk kullanımına Antik Yunan ve Roma döneminde rastlanan adaçayı, o zamanlar etlerin bozulmadan, dayanma süresini artırmak için kullanılmıştır. Bunun dışında adaçayının tarihte çok farklı kullanım alanları olmuştur. Adaçayının faydalarını buradan öğrenebilirsiniz.
 
Üst Alt