Âd Kavmi

Âd Kavmi İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'da geçen eski bir Arap kabilesi.
Tarihsel anlamda bir paraleli bilinmemekte, herhangi bir millet ile kesin bir biçimde ilişkilendirilememektedir. Kur'an'da kendilerine Hûd'un peygamber (yani Allah'ın elçisi) olarak gönderildiğinden bahsedilir. Âd kavminin yaşadığı yer Ahkâf olarak bilinir.

Âd kavminden Kur'an'da yüksek binalar inşa eden, her yüksek konuma anıtlar diken ve bu yaptıkları işin kendilerini ölümsüz kılacağını zanneden bir kavim olarak bahsedilir. Kur'an'a göre yaratılmış en güzel şehir, Âd kavminin yaptığı İrem şehridir. İrem şehri için "sahte cennet" tabiri de kullanılır.

Bazı müfessirler, Yemen ile Umman arasındaki geniş bir beldenin bu isimle anıldığını kaydederler.

Kur'an'da: “Âd (kavmi)ne gelince: Onlar yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve “Kuvvetçe bizden daha güçlü kimmiş!..” dediler. Onlar kendilerini yaratan Allah’ı -ki o, bunlardan pek kuvvetlidir- hiç düşünmediler mi? Onlar bizim mucizelerimizi bilerek inkâr ediyorlardı” şeklinde geçmektedir.

Hadramevt denilen yemenin doğusunda ahkaf diye anılan bir yerdedir. bu kesindir. Bu yerin haritada gösterimi ise Batlamyus'un dünya haritasında gösterilmektedir.
 
Suudi Arabistan'da dev bir insan iskeleti bulundu. Normal insanlar iskeletin yanında cüce gibi duruyorlar. İddiaya göre bu iskelet Kur'an da geçen ve irilikleriyle tanımlanan "Ad Kavmi'ne" ait.

adkavmi.jpg
 
  • Etiketler
    ad kavmi
  • Üst Alt