• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Sınavsız Geçiş Bölümleri

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Sınavsız Geçiş Bölümleri,Acil Tıp Teknisyenliği,Sağlık Meslek Liseleri ,Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

GÖREVLER
- Yaraları tedavi eder, sarar,
- Şiddetli kanamaları önler,
- Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,
- Zehirli maddeleri vücuttan temizler,
- Deriyi yıpratan maddeleri temizler,
- Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,
- Tansiyon ölçer, iğne yapar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır. MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir. MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Sınavsız Geçiş Bölümleri
ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ 101 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ

Acil Durum ve Afet Yönetimi
Ağız ve Diş Sağlığı
Ameliyathane Hizmetleri
Elektronörofizyoloji
İlk ve Acil Yardım
İş Sağlığı ve Güvenliği
İş ve Uğraşı Terapisi
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Odyometri
Otopsi Yardımcılığı