• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Açıköğretim Eczane Hizmetleri Bölümü

Okunuyor :
Açıköğretim Eczane Hizmetleri Bölümü

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Sağlık Programları Bölümünde yürütülen Eczane Hizmetleri Önlisans Programı; ülkemiz insanına hizmet eden eczanelerimizin ve ilaç sektörümüzün ihtiyaç duyduğu ara elamanları tamamen bilimsel bir ortamda eğitmek, gerekli bilgi ve donanıma sahip mesleki becerileri kazanmış olan elemanlar olarak yetiştirmek gayesi ile oluşturulmuştur.

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilecek olup, programda yer alan derslerin yürütülmesinde başlangıçta üniversitemizin Eczacılık Fakültesi ile, ilerleyen dönemlerde ülkemizdeki diğer Eczacılık Fakülteleri ile işbirliği yapılacaktır. İşbirliği; ders kitaplarının hazırlanması, derslerin elektronik ortama aktarılması, TV ders çekimlerinin hazırlanması ve programda yer alan uygulamalı Pratik İlaç Bilgisi, İlaç Şekilleri yürütülmesi şeklinde olacaktır.

Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin programda yer alan tüm zorunlu derslerden başarılı olmaları ve zorunlu staj süresini başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Öğrenciler Laboratuvar Uygulamaları dersi kapsamında Eczacılık ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü laboratuvarlarında belirlenecek programa göre laboratuvar çalışmasına katılacaklardır.

Kayıt yaptıracak öğrencilere uzaktan öğretim tekniklerine göre hazırlanmış ders kitapları verilecektir.
Programdan mezun olan kişiler Eczane Hizmetleri Teknikeri ünvanını alacaklardır.
Eczane Hizmetleri Önlisans Programında yapılan öğretim ve sınavlarda uygulanacak esaslar Uzaktan Eğitim Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği kapsamında yapılandırılmıştır.
Eczane Hizmetleri Önlisans Programında öğrencilerin dersleri tamamladıktan sonra staj yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Amaçlar
Program, ülkemiz insanına hizmet eden eczanelerimizin ve ilaç sektörümüzün ihtiyaç duyduğu ara elamanları tamamen bilimsel bir ortamda eğitmek, gerekli bilgi ve donanıma sahip mesleki becerileri kazanmış olan elemanlar olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Halen bu sektörde çalışan ancak alanında akademik bir eğitim almamış yaklaşık 40.000 civarında personel mevcuttur. Eczane Hizmetleri Önlisans Programı, uzaktan öğretim yoluyla bu kişilere ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermenin yanı sıra gençlerimize eğitim ve iş olanağı yaratıp daha kaliteli, daha bilimsel ve daha iyi koşullarda yetişmiş elemanlarla ilacın tedavi sürecine ve tüketimine olanak sağlamayı ve ülkemizdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.

Kontenjan
Programın 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlaması ve kontenjanının 100 kişi ile sınırlandırılmıştır.

İş İmkanları
Programı başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu sektöründeki eczanelerde ve serbest eczanelerde, ilaç depolarında, ilaç sektörünün çeşitli birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Programın hedefi, ülkemiz insanına hizmet eden eczanelerimizin ve ilaç sektörümüzün ihtiyaç duyduğu ara elamanları tamamen bilimsel bir ortamda eğitmek, gerekli bilgi ve donanıma sahip mesleki becerileri kazanmış olan elemanlar yetiştirmektir.
Program, uzaktan öğretim sistemiyle hedef kitleye ulaşarak bilgi gereksinimlerini gidermenin yanı sıra, bilimsel koşullarda eğitilmiş bu kitleye ilgili alanda iş olanağı sağlamayı amaçlamaktadır.

Açıköğretim Eczane Hizmetleri Bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan Açık Öğretim (AÖF) adresini kullanabilirsiniz.
 
Üst Alt