• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Açıkhava konseri için en iyi 10 mekan

Okunuyor :
Açıkhava konseri için en iyi 10 mekan

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
HARBİYE AÇIKHAVA TİYATROSU Efsaneler buradan geçti Şehrin göbeğindeki bu dört bin kişilik tiyatronun akustiği ve ışık sistemleri iyi. Nick Cave de burada konser verdi, PJ Harvey de. Leonard Cohen de Harbiye Açıkhavayı tercih etti, yıllar sonra Bob Dylan da. Bugüne dek Türkiyeyi ziyaret etmiş klasik müziğin, cazın, folkun, rockın en önemli temsilcileri mutlaka Harbiye Açıkhavaya uğramıştır. Temmuz ayı boyunca Uluslararası İstanbul Caz Festivalinin Chich Korea, Grace Jones gibi önemli konserlerini Açıkhavada izlemek mümkün.

KÜÇÜKÇİFTLİK PARK Eskiden gazinoydu Küçükçiftlik Park aslında eski bir eğlence merkezi. 1975ten beri ayakta ama atıl durumdaydı. İstanbulun rutin konser duraklarından biri değildi. Kısa süre önce yenilendi ve müthiş bir konser alanı ortaya çıktı. Sahnesi devasa, tuvaletler geniş ve temiz, ortam ne kadar kalabalık olursa olsun bunaltmıyor. Çünkü sekiz bin metrekarelik çok geniş bir alanın üstüne kurulmuş vaziyette. 15 bin kişinin ayakta konser izlemesi mümkün. 17 Temmuzda Faithless, 22 Temmuzda ise The Cranberries konseri var.

BABYLON AYA YORGİ Koyun sefasını sürüyor Çeşmenin en güzel koylarından biri olan Aya Yorgide yirmi dönümlük narenciye bahçesi içine kuruldu bu yaz Babylon. Bin kişi kapasiteli plajı ve konser alanı var. Yaz boyunca her cumartesi yerli ve yabancı büyük isimler burada sahneye çıkıyor. Diğer günlerde DJ setleri, Oldies But Goldies ve Havana Salsa partileriyle kalabalıkları eğlendirecek.

ODTÜ STADYUM İyi müzik garanti ODTÜ Stadyumu Ankaralılar için önemli bir konser mekanı. Bugüne kadar onlarca yerli yabancı sanatçı ağırlayan stadyumda 15 bin kişi konser izleyebiliyor. ODTÜnün aynı zamanda spor müsabakalarına ev sahipliği yapan bu stadının tribünlerine devrim sözcüğü yazılıdır. Dolayısıyla burada konser verecek sanatçıların kendi deyimleriyle bu ODTÜ ruhuna uyan kişiler olmasına özen gösterilir. ODTÜ stadındaki konserlerde coşku ve iyi müzik garantidir.

ASPENDOS Opera izlemenin zevki Anadoludaki Roma tiyatrolarının bugüne sahnesiyle ulaşabilen en eski ve sağlam örneği. 15 bin kişinin konser seyredebildiği tiyatronun çok iyi bir akustik yapısı var. En arka yani 41inci sırada oturan biri sahnede mikrofonsuz hatta alçak sesle konuşan kişiyi bile rahatlıkla duyabilir. Genelde açıkhava konserlerini sevmeyen Doğan Hızlan yine de Aspendosu niye sevdiğini açıklıyor: Tarihi mekanlarda konserlerin opera sahnelemelerinin ayrı bir görkemi olduğununu inkar edemem. Aspendosta bu ay boyunca Anadolu Ateşinin Troya gösterisi var.

KÜLTÜRPARK AÇIKHAVA TİYATROSU 27 yıllık bir mekan 1983te inşa edilen Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu Bursa Festivalinin ana sahnesi olarak pek çok önemli konsere ev sahipliği yapıyor. 3500 kişilik mekanın akustiğinin iyi, koltuklarının bir açıkhava tiyatrosuna nazaran rahat olduğu söylenebilir. Bursanın merkezinde yeralan mekanın 14 Temmuzdaki sanatçı konuğu Ferhat Göçer.

İZMİR ARENA Oğul Priştina işletiyor Bayraklı Turan Eğlence Merkezinde hizmete giren İzmir Arena 16 bin metrekarelik açık alanı ve 30 bin kişilik kapasitesiyle Ege Bölgesinin önemli bir konser durağı. İşletmeciliğini İzmirin efsane belediye başkanı merhum Ahmet Piriştinanın oğlu Levent Piriştina ve Atilla Alkan yapıyor. Bornova, Alsancak yönüne giden tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabiliyor.

BİLKENT ODEON Mimari ödülü var On yıl kadar önce hizmete giren Bilkent Odeonun özel bir binası var. Tasarlandıktan kısa süre sonra Ulusal Mimarlık Ödülleri Jürisince proje dalında başarı ödülü kazanmıştı. Bilkent Üniversitesi kampüsünden 500 metre ileride uzakta olan mekan 4 bin kişi alıyor. Mimari yapısı sayesinde izleyiciler konser esnasında sahnenin arkasındaki doğa manzarasından da mahrum kalmıyor.

BEACH PARK Bir eğlence parkı Antalyanın Konyaaltı sahilinde yer alan Beach Park restoranı, su parkı, plajı, diskosu, barı ve konser alanı olan büyük bir kompeks. Fasıl da düzenleniyor, büyük rock konserleri de. Antalyalıların en sevdiği mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

SANTRALİSTANBUL Çimenlere yayılın Bilgi Üniversitesinin Eski Silahtarağa Elektrik santralindeki kampüsü farklı ve eğlenceli bir konser alanı. Kafelerin ve Enerji Müzesinin ortasında yer alan boş alana ister küçük bir alan, ister Depeche Mode gibi efsanevi bir grubu ağırlayacak dev bir sahne kurulabiliyor. İzleyiciler çimenlere de serilebiliyor. Ağırlıklı olarak caz ve elektronik müzik dinlemek mümkün. Ama Tarkan ve MFÖ konser verdi, Efes Pilsen One Love gibi bir festival de düzenlendi.
haber7.com
 
Üst Alt