Açık Plan Yaşama Alanları

Merhaba
Değişen yaşam koşulları evlerimize de yansıyor. Daha fonksiyonel alanlar,
ferah odalar ve iç içe geçen bölümler ev hayatımızı kolaylaştırıyor.

En klasik görülmüş olan plan, yemek odası ve salonu tek mekanda birleştirmektir.
Eğer ailece vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, mutfağınız ile oturma odanızı birleştirebilirsiniz.

Eğer basit planlı bir yerleşim alanınız varsa, işini bildiğiniz bir taşeron firma ile anlaşabilirsiniz. Ancak zor bir yerleşim alanına sahipseniz, bir iç mimar veya mimar size daha kullanışlı öneriler sunacaktır. Her iki şekilde de, bir ön çalışma ile ev planınızı belirleyerek içinize en çok sinen yönde karar vermelisiniz.

İlk yapmanız gereken açık plan için hangi duvarın yıkılacağını belirlemektir. Ancak taşıyıcı duvarları yıkmamanız gerektiğini unutmayın. Taşıyıcı duvarların yıkılması apartman güvenliği açısından tehlikeli olduğu için, özel izinlere bağlıdır. Binanızda tadilat yapmadan önce bilirkişilere danışın.

Açık plan yaşam alanları için yapacağınız tadilatları her zaman geri dönüşümü olacak biçimde yaparsanız, ileriki yıllarda evinizi satarken sorun yaşamazsınız. Kapıları kaldırdığınız yerlerde mesela, kasaları iptal etmediğiniz sürece kapıları tekrar takmak mümkün olur.

Alanlar arasında öncelikle görsel geçişleri sağlamanız gerekir. Bunun için boya uygulamaları en basit ve zahmetsiz yöntemdir. Örneğin mutfak, oturma odası geçişleri için odaya hakim olan ana rengi mutfağa devam ettirebilirsiniz.
 
Üst Alt