Açık Ofiste Çalışma Rehberi

Göz Hizasından daha alçak paravanlarla ayrılmış bölümleri olan bir çalışma ortamındaysanız,
kariyerinizi tehlikeye atmamak için aşağıdakileri bilmelisiniz.

Modern görünüşünden mi, çalışanların bir arada olmasıyla sinerji çıktığı inancı mı yoksa iş dışındaki uğraşlardan uzaklaşmanızı sağlamak amacıyla mı bilinmez, günümüzde açık ofisler oldukça revaçta. Ayağa kalkınca çalışan herkesi görebildiğiniz, bazılarında üç tarafının paravanlarla çevrili olduğu, bazılarının ise masaların birleştirilmesiyle oluşturulan açık ofislerde çalışırken asla göz ardı etmemeniz gereken noktalar var.

Açık ofisin size tarafınıza düşen alanı kişiselleştirmeniz hem çok doğal hem de hoş bir durum. Dolayısı ile etrafta sizi yansıtan objeler olması, masanızın yakınlarına fotoğraflar asmanız çok karşılaşılan biri durum. Bu tip nesneler sizi yansıtacağı için onlara özen göstermelisiniz. İnsanları irite edecek, rahatsız hissettirecek nesnelerden ve görüntülerden kaçının. Şefinizin görmesini istemediğiniz hiç bir fotoğrafı etrafınıza asmayın. Ne kadar şirin görünürse görünsün etrafınızı oyuncaklarınızla doldurmayın, zevksiz görüntülerin ve nesnelerin size mal edileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Özellikle telefonla konuşurken sesinizi yükseltmemeye çok dikkat etmelisiniz. Açık ofislerde sesiniz yansıyarak hiç sanmadığınız kadar uzağa gidebilir veya yanınızdakinin konsantrasyonunu dağıtabilir. Telefonunuzun hoparlör düğmesine basarken bir kez daha düşünün, telefonda karşınızdakinin sesini duyuncaya kadarki sürede hoparlörü kullanmanız bile etrafınızdakileri rahatsız edebilir. Hele bütün görüşmeyi hoparlörden yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer gerçekten tüm görüşmeyi bu şekilde yapmanız gerekiyorsa toplantı odasını kullanın ve kapıyı kapatın.

Bunun yanı sıra, özel konuları veya gizli meseleleri görüşeceğiniz zaman yine toplantı odasını kullanmalısınız. Size özel bir oda olmadığı için açık ofislerde bu tip konuları konuşurken çok dikkatli olmalısınız.

Kişisel görüşünüz ne olursa olsun en iyisi bunu iş hayatınızın dışında tutmanızda fayda var. Desteklediğiniz siyasi görüşe ait pankart veya semboller bulundurmanız diğer çalışanları rahatsız edebilir. Taraftarı olduğunuz görüş ne kadar iyi olursa olsun, patronunuzun karşıt görüşte olma olasılığını asla unutmayın.

Yemeğe çıkacak vaktiniz olmadığında açık ofislerde yiyeceklerinizin kokusunun etrafa yayılacağını unutmayın. Ağır kokan yiyecekleri ofis ortamında tüketmeyin.

Masanızın dağınık ve etrafınızın pis olmamasına özen gösterin. Kişisel bir alanınız olmadığı için dağınıklık ve pis bir ortam diğer çalışanları rahatsız edecektir. Çekmecelerinizden birinde temizlik için kağıt havlu veya mendil bulundurun ve haftada bir masanızın tozunu alın. Yerlere de özenli davranın. Temizliği siz yapmayacaksanız, görevlileri haberdar edin.

Açık ofislerde bilgisayarınızın ekranını arkanızdan geçen herkes görebilir. Bu yüzden ekranınızda iş dışındaki konular hakkındaki her görüntüyü çalışma arkadaşlarınızın veya şefinizin göreceğini unutmayın. E-postalarınızı bir de görgü kurallarını düşünerek açın, İnternette gezdiğiniz sayfalar için aynı özeni göstermelisiniz. Ekranınızda sürekli bir açık olan bir gazete sayfası etrafınızdakilere pek iş yapmadığınızı düşündürebilir.
MSN Erkek
 
Üst Alt