AC Servo Motor

Servo motor çeşitlerini ve servo motorları basit bir anlatım yöntemiyle herkesin anlayabileceği hale getirmeye çalıştığımız servo motorlar yazı dizimizde bir önceki yazımız olan Servo Motor Çalışma Prensibi yazımıza bir yenisini daha ekleyerek AC Servo Motorları detaylandırarak anlatmaya çalışacağız. Servo motorun çeşitleri arasında yer alan AC servo motor yapısını, çalışma prensibini ve kullanım alanlarını detaylandırarak anlatmaya çalışacağız.

Servo motorlar AC Servo motor yani fırçalı ve DC servo motor yani fırçasız servo motor olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Fırçalı servo motor ile fırçasız servo motorun ne farkı var diyecek olursanız. Servo motorun içyapısında bulunan bobinlerin sabit olarak durması sadece manyetik bölgenin dönmesi fırçasız servo motorlarda görülmektedir. AC Servo motor yani Fırçalı servo motorlarda ise manyetik alan sabit kalırken bobinlerin hareket haline olduğu görülmektedir.

AC servo motor yüksek güç gereksinimi ve frekans değeri ihtiyacı olan projelerde tercih edilmektedir. Yüksek enerjili manyetik bir alana sahip olan AC servo motorlar kullanıldığı alanlarda verim elde edebilmesi açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Hareket kontrolü gerektiren uygulamalarda hızlı ve seri bir şekilde konumlanmasına olanak tanımaktadır. Hızlı bir motor çeşidi olan AC servo motorlar zorlu çalışma şartlarında dahi kararlılığını bozmadan çalışmalarını sürdürmektedir.

AC indüksiyon motorları iki fazlı ve üç fazlı olarak üretilmektedir. Hassasiyeti bakımından yüksek verim sağlayan servo motorlarda dönme açısının miktarı ne kadar düşük olursa hassasiyeti de o kadar yüksek olmaktadır. Servo motor fiyatları da servo motorun teknik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Servo motorun uygulanacağı projenin istediği enerjiye göre servo motor ve sürücüsü belirlenmelidir. AC servo motorların hassasiyet ve güç bakımından sizlere sağlamış olduğu yararları kısaca belirttik. Servo motor fiyatları ve özellikleri açısından size uygun olan çeşidi alarak uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

AC servo motorların yanı sıra diğer mekanik ve elektronik ürünleri bulabileceğiniz Şahin Rulman sitesi üzerinden online güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Servo motor ve diğer ürünler için gerekli olan parametre ayarlamalarını bulabileceğiniz detaylı ürün özelliklerinden kolayca kurulum gerçekleştirebilirsiniz. İndirimli servo motor fiyatlarından yararlanmak için Şahin Rulman sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazı dizimizde görüşmek üzere

Kaynak : sahinrulman.com
 
  • Etiketler
    servo motor servo motor fiyatları
  • Üst Alt