Abiyogenez Teorisi Nedir

Abiyogenez Teorisi

* Abiyogenez kuramı; biyolojiyi, kimyayı, coğrafyayı, astronomiyi ve daha birçok bilim dalını kesiştiren bir kuramdır.
Buna göre, canlılık cansızlıktan türemiştir.
Ama, buradaki cansızlık moleküler düzeyde olmaktadır.

* Canlılığın temel özelliklerinden biri de reflekstir.
Modern canlılık tanımının belli özellikleri vardır:
Organizasyon, aktivite /genetik aktarım, enerji

* Evren entropi (düzensizlik) içinde akmaktadır, ama enerji akışını sağlayarak kendi düzenini oluşturmak zorundadır.

* Hayat molekülleri (vücudumuzu oluşturan temel moleküller) lipidler, proteinler, karbon, hidrojen, oksijen, sülfür, azottur.
evrimagaci
 
ilk canlı cansız moleküllerin bir araya gelmesi sonucumu oluşmuş peki bunlar nasıl bir araya gelmiş sonuç olarak bir insan organı belli bir ısı olmadığı taktirde çalışmaz nerde birleşmiş bu moleküllerde koca adamı yahut kadını yapmış yada her neyse işte canlıyı yapmış ?? ve cansız moleküller nasıl birleşmiş ler sonuçta eli ayağı olan şeyler değil ya hadi kalk emmi birleşek diyipte birleşmemişyaa???
 
Neden şaşkınlık içindesiniz ki?
Moleküller bir araya geldiği için canlılığı oluşturmuştur işte.
Bunun kanıtı da; vücudumuzda bulunan lipidler, proteinler, karbon, hidrojen, oksijen, sülfür, azot gibi moleküllermiş.

Şaşkınlığınız şu şekilde de dile getirilebilir aslında:
Nasıl oluyor da hiçbir şeye benzemeyen ve iğrenç bişey olan spermden insanlar yada diğer canlılar meydana gelebiliyor, öyle ya?
 
efenim molekülleri bi araya getirip sizde bişi yaratın o halde.can verin bu o kadar basit bir olaysa.Yada daha iyisi ölmemenizi,canınızın elinizden alınmasına engel olun hadi bakiiim.
 
he heh :pr
bu bazı ate bilim adamları Allah yarattı dememek için ne taklalar atmışlar efenim geçmişten günümüze insan gülmeden edemiyor buyurun ;vikipediadan;

19. yüzyılın başına kadar insanlar yaygın olarak yaşamın canlı olmayan maddeden kaynaklandığına inanıyorlardı.
Kendiliğinden oluş
Abiyogenezin klasik anlayışı olan, günümüzde daha açık olarak kendiliğinden oluş olarak bilinen kavrama göre, karmaşık, canlı organizmalar organik maddelerin çürümesi ile meydana gelir; örnek vermek gerekirse fareler depolanmış tahıldan veya kurtçuklar kendiliğinden ette oluşur.

Girolamo Fracastoro.

Aristo'ya göre yaprak bitlerinin bitkilerin üstüne sinen nemden, pirelerin kokuşmuş maddelerden, farelerin kirli tahıldan, timsahların suyun derinliklerindeki çürümüş ağaç kütüklerinden meydana geldikleri su götürmez bir gerçekti. 17. yüzyılda bu iddialar sorgulanmaya başlandı; mesela Sir Thomas Browne'ın 1646da yayımlanan Pesudoxia Epidemica'sı (Genel Kabul Gören Öğretilerin ve Gerçeklerin Sorgulanması alt başlıklı), yanlış inanışlara ve kabaca işlenen hatalara bir saldırıydı. Çıkarımları büyük oranda kabul görmedi; örneğin çağdaşı Alexander Ross şunları yazmıştı: Bunu (kendiliğinden oluşu) sorgulamak, nedeni, algıyı ve deneyimi sorgulamaktır. Eğer şüphesi varsa bırakalım Mısır'a gitsin, orada yerliler için bir felaket olan Nil'in çamurundan doğan tarlalar dolusu fare bulacaktır." [9]
Akşemseddin (1389-1459) Maddet-ül Hayat'ta geçen "Hastalıkların insanlarda teker teker peyda olduğunu zannetmek yanlıştır. Hastalıklar insandan insana gözle görülmeyecek kadar küçük tohumlar vasıtasıyla geçer" cümlesi ile ilk mikrop teorilerinden birini ortaya atmıştır. Daha sonra 1546'da fizikçi Girolamo Fracastoro salgın hastalıkların canlı olmayabilecek çok küçük, görünmez parçacıklardan ve sporlardan kaynaklanabileceğini kuramsallaştırdı, ancak bu görüş yaygın kabul görmedi. Daha sonra Robert Hooke 1665te bir mikroorganizmanın ilk çizimlerini yayımladı. Kendisi aynı zamanda mantar örneklerini gözlemlerken keşfettiği hücreyi adlandırmış olmasıyla kayda geçmiştir.
1676'da Anton van Leeuwenhoek mikroorganizmaları keşfetti; yaptığı çizimlere göre bunların protozoa ve bakteriler olduğu düşünülmektedir. Bu mikroskobik dünyaya olan ilgiyi ateşledi.[10]
İlk adım 1688'de bir et parçasına sineklerin yumurtalarını bırakması engellendiğinde larvaların oluşamadığının kanıtlamasıyla İtalyan Francesco Redi tarafından atıldı. Redi, deneyinde ilk başta ağzı açık kavanozların içine et parçaları koydu. Daha sonra bir süre beklediğinde et parçalarının üzerinde larvaların oluştuğunu gördü. Daha sonra sekiz kavanozun içine et koydu ve dördünün ağzını kapattı ve diğer dördünü açık bırakarak bir deney yaptı. Deneyin sonucunda sadece ağzı açık olan kavanozların yani sineklerin yumurtalarını bırakabileceği kavanozların içinde kurtçukların oluştuğunu gördü. Redi'nin karşıtları yani abiyogenezi savunanlar ise dört kavanozun hava almadığı için larvaların oluşmadığını savundular. Redi, bunun üzerine o dört kavanozun ağzını sadece hava alabilecek kadar küçük gözenekleri bulunan bezlerle kapatıp deneyi tekrarladı ve yine larvaların oluşmadığını gözlemledi[11]. Redi'nin bu deneyi biyogenez'i destekler nitelikte bir deney olmuştur. 17. yüzyıldan günümüze en azından bütün yüksek ve gözle görülür organizmalarda, daha önceki kendiliğinden oluş kanaatinin yanlış olduğu açık bir şekilde gösterilmiştir. Alternatif görüş Latince tabiriyle "omne vivum ex ovo" idi: Her canlı daha önce yaşayan bir canlıdan (bir yumurtadan) gelir.

Pasteur Fransız Bilim Adamı
1768'de Lazzaro Spallanzani mikropların havadan geldiklerini ve kaynatılarak öldürülebileceklerini kanıtladı. Ancak 1861'de Louis Pasteur hücre kuramıni destekleyen dikkatlice planlanmış deneylerle bakteri ve mantarlar gibi organizmaların besleyici ortamlarda canlı olmayan maddelerden kendiliğinden üreyemeyeceğini kanıtladı, böylece hücre teorisini güçlendirdi.

Darwin ve Pasteur

Charles Darwin

19. yüzyılın ortalarında Pasteur ve diğer araştırmacılar canlıların cansız maddeden kendiliğinden üreyemeyeceğini kanıtlayınca, yaşamın doğal yollardan nasıl meydana geldiği sorusu ortaya çıktı.
 
Siz hala 20. yüzyıla gelemediniz mi, ne acı?
Çok gerilerde kalmışsınız, çağı yakalamanın zamanı gelmedimi yoksa.)

efenim molekülleri bi araya getirip sizde bişi yaratın o halde.can verin bu o kadar basit bir olaysa.
Öyle mi?
Hadi bilim bunu başardı, o zaman ne diyeceksiniz?

Yada daha iyisi ölmemenizi, canınızın elinizden alınmasına engel olun hadi bakiiim.
Kolaysa sizin Tanrı'nız başarsın bunu..
 
efenim 21. yüzyıldada bu yüzyılda idda ettikleri şeylere güleceğiz emin olun.
Bizim Allahımız koca evren yaratmış efenim.Daha ne yapsın.Tüm canlılara can verende,yaşatanda,öldürende O.Hatta öldükten sonra diriltende.bunu anlıyacaksınız ölürken ama çok geç olmadan anlamanız hayrınıza olur.
 
bütün canlıların ve bu evrenin kendi kendine oluştuğuna inanmak yerine bir yaratıcının oldğuna inanmak daha mantıklı çünkü bizim doğamıza aykırı kendiliğinden birşeyin oluşması bir bitkiyi gelişmesi için 3 temel faktör vardı su güneş karbondioksit siz gidip güneşi engellerseniz bitki büyümez , bir insan bir hayvan oksijensiz ölür dimi ? bu durumdan şunu anlıyabilirz canlılar bile dışarıdan bir destek almadan hayatlarını tamamlıyamazmış kaldıki cansız varlıklar dışarıdan bir etki olmadan nasıl canlı oluştursun benm mantığım bunu kabul etmiyor cansızın sözlük anlamınada bakıcak olursak bu proflerin akli sorunu olduğunu görürüz.
 
Haklısınız arkadaşlar, canlılığın cansızlıktan türemesine inanmak gerçekten de algılanması çok zor bir durum fakat canlılığı oluşturan moleküllere baktığımızda cansız varlıklardan başka bir şey olmadığını görebliyoruz.
Yani cansızlardır bizi canlı kılan.

Peki neden bu durumu kabullenemiyoruz?
Çünkü bu kanuda bilgimiz yok veya yeterli bilgiye sahip değiliz.
Hele bir de ''bizi Tanrı böyle yarattı'' düşüncesine hakimsek, işte o zaman iş daha da içinden çıkılmaz durum alıyor.

Bu konuda okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.
Umarım açıklayıcı ve yararlı olur..

Canlılığa gereğinden ve olduğundan fazla değer vermek, anlam yüklemek. Sizce, sizi taştan ya da bir kayadan ayıran nedir? Düşünebilmeniz mi? Hareket edebilmeniz mi? Solunum yapmanız mı? Ne sayarsanız sayın, söylediğiniz şeyler biyokimyasal reaksiyonlar olacaktır: Düşünme dediğiniz olay, beyninizin farklı biyokimyasallar üretmesi ve beyin hücrelerinizin buna farklı tepkiler vermesidir. Hareket etmek, elektriksel olarak uyarılan kas hücrelerinin, biyokimyasal tepkimeler sonucu kasılıp gevşemesi sonucu kolektif olarak yer değiştirme sonucu oluşur. Solunum, aldığınız karbonhidrat, yağ ve moleküllerin oksijen molekülleriyle tepkimeye sokulup yanmasından ve bunun sonucunda başka biyokimyasal moleküller elde etmekten ibarettir.

Fark edeceksiniz ki, canlılığı "canlı" yapan bütün faktörler, "cansız varlıklar" olarak belirlediğimiz atomlar ve moleküller sayesinde olur. Temel olarak canlıların bütün işlevleri; Oksijen, Azot, Hidrojen, Karbon, Sülfür ve Fosfat atomları veya bunların oluşturdukları moleküller tarafından sağlanır. Ancak bu moleküllerin tümü ya da kısmi olarak bazıları, cansızlarda da bulunmaktadır. Onlar neden "cansız" oluyor da, biz "canlı" oluyoruz?

O zaman tekrar soruyorum: Canlı ile cansızı ayıran nedir? Bu defa, bu bilgiler ışığında verilebilecek cevap, bilim-dışı ve dini olacaktır: "Bize üflenen ilahi bir ruh". Bu, tıpkı Tanrı kavramı gibi, test edilemez ve asılsız bir iddiadır. İnsan aklı, açıklayamadığı kavramlara çeşitli güçler atamaktadır. Tanrı, açıklayamadığımız kavramlar (zamanında şimşekler, gök gürültüleri, depremler; günümüzde ise ölüm, Evren'in dışı, vs. gibi tam olarak açıklayamadığımız kavramlar) için uydurulmuş bir "X"tir. O X'e istediğimiz tüm nitelikleri atayarak, sorularımızı cevaplandırabiliriz, ancak bu yöntem asılsız ve dediğimiz gibi bilim-dışı olacaktır. Ruh da, aynı şekilde asılsız bir iddia konumuna düşmektedir.

Bilim çerçevesinden tekrar bakıldığında, canlılar ile cansızlar arasında, başlangıçtaki kimyasal evrim hariç hiçbir fark olmadığı görülür ki bu da bizi Abiyogenez Teorisi'ne götürür. Yani cansızlar da, canlılar da benzer molekülleri paylaşırlar, ancak bir takım "cansız" atomun, 4.5 milyar yıl önce başlayan kimyasal evrimleri, bugün bizim kendi aklımızla "canlı" dediğimiz varlıkların oluşmasına sebep olmuştur. Bu kimyasal evrimi geçirmeyen bir diğer grup ise, bizim tarafımızdan "cansız" olarak nitelendirilmiştir.

Unutmayın! "Canlı" ve "cansız" kavramları ve isimleri, insanlar tarafından uydurulmuş ve şekillendirilmiştir. Dolayısıyla bu pencereden bakan biri, ister istemez "canlılık" kavramına üstün anlamlar yükleyecek ve "cansızlıktan canlılığın gelmesinin imkansız olduğu" ya da "cansızlıktan canlılığın gelebilmesi için atomların 'zeki' olması gerektiği" yanılgısına düşecektir. Bunun doğru olmadığı, tarafsız bakabilen biri için çok açıktır. evrimagaci.org


Evet arkadaşlar, mantıksız bir durum var mıydı?
 
bu zırvaları bide koca koca puntolarla yazmışınız sn sosyalist.insan inanmak istemeyince nelere sığınıyor yarabbi.Tam bir ibret.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt