Abidin dino

Kuvayi Milliye İnsanları Abidin Dino

Merhaba

Abidin Dino, Nazım Hikmetin Kuvayi Milliyesini de resimlemişti...
İşte O, Kuvayi Milliye İnsanları:

30 Ağustos kutlu olsun
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
ÇAĞDAŞ TÜRK RESMİNİN ÖNCÜLERİNDEN ABİDİN DİNO, 80 YAŞINDA, PARİSTE VEFAT ETMİŞTİ.

23 Mart 1913te, İstanbulda Divan-ı Muhasebat Müdürü Rasih Bey ile müzik ve edebiyata meraklı Saffet hanımın beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen Celal Abidin Dinonun çocukluğu, aile o yıl Cenevreye, ardından da Fransaya yerleştiği için Avrupada geçmişti.

İstanbula ancak 1925te ailesiyle birlikte dönmüş, Robert Kolejde öğrenim görmeye başlamış, anne ve babasını kaybetmesi üzerine de öğrenimini yarıda bırakarak, ağabeyi şair Arif Dinonun desteğiyle resim, karikatür ve yazı alanına meyletmişti.

İlk çizgileri 1930 yılında Yarın gazetesinde yayımlanmış, aynı yıllarda Nazım Hikmetin Sesini Kaybeden Şehir (1931) ve Bir Ölü Evi (1932) adlı kitaplarına kapak desenleri yapmış ve genç denecek yaşta kendisini Ressam olarak kabul ettirmişti. O dönemde Halkın Dostu gazetesinde yayınlanan ve Atatürkü konu alan çizgileriyle süslü röportajı ile bizzat Atatürkün de beğenisini kazanmıştı.

AbidinDinoDGrubu.jpg


Abidin Dino, D Grubunun 8 Ekim 1933de Narmanlı Yurdunun altındaki Mimoza Şapkacısında açtığı ilk Sergisinde grup arkadaşlarıyla.

AbidinDinoMadenci.jpg


D Grubu Sergisinde Abidin Dino tablosu, Madenci
1933te D Grubu Sanat Grubunun kurucuları arasında yer alan Abidin Dino, düşünce yanı ağır basan resimler yaparak batıdaki çağdaş akımlarla boy ölçüşebilecek yeniliklerin peşindeydi.

AbidinDinoEvlilikFoto.jpg


1934de Sinema öğrenmek için SSCBye, II. Dünya Savaşı yüzünden oradan 1937de Parise giden Dino, 1939da Türkiyeye dönmüş, 1941de arkadaşlarıyla Yeniler grubunu kurmuş, Türkiye Komünist Partisine üye olmuş, siyasi nedenlerle önce Çorum Mecitözüne, ardından da Adanaya sürgüne gönderilmişti.

1934'te İstanbulda Ressam Fikret Mualla ile birlikte sanatçının paraya muhtaçlığını protesto için dilenmişlerdi.

AbidinVeGuzinTurkSozuGazetesiIleEvArasindaMekikDokuyanGencCift.jpg


Abidin Dino ve Güzin Dikelin Adanada sokak fotoğrafçısında çektirdikleri
Evlilik Fotoğrafları
1943 yılında yazar ve dilbilimci Güzin Dikel ile evlenmiş, sürgün bitince de 1950de İstanbula dönmüştü. Türk Sözü gazetesi ile evleri arasında mekik dokuyordu genç çift.
1952 yılında yurtdışına çıkmasının önündeki yasak kalkınca kesin olarak Parise yerleşmiş ve ölümüne dek orada yaşamıştı.

AbidinDino17.jpg


Dönem dönem Türkiyede de sergiler açan Abidin Dino, 1984de İstanbulda Eller, Parmaklar, Acılar, Acayipler, Tedirginler, Domatesler başlığıyla bir sergi, 1987de yine İstanbulda Bu Dünya Sergisi açmış, 1993te Eller ile yapmış olduğu bir heykeli Maçkaya yerleştirilmişti.

AbidinDino19.jpg


15-19 Eylül 1993te Galeri Nev ile, 3. İstanbul Sanat Fuarına katılmış, Biçimden Öte adlı Sergi Kitabı yayınlanmıştı. Ayrıca yine Acıyı Çizmek adlı bir Sergi Kitabı da yayınlamıştı.

AbidinDinoAciyicizmek.jpg


1990 yılından beri tedavi gördüğü troid kanserine yenik düşüp Pariste yaşamını yitirmişti.

AbidinHeykelVeGul.jpg


Kadıköy Özgürlük Parkındaki Abidin Dino heykeli
Heykeltraş Metin Yurdanur, Bronz döküm, 2.60 m. yükseklik, 1994
Sanatçı, heykelde gülleri çok seven Abidin Dinonun sol eline bir gül vermiş, boynuna da her zaman taktığı atkısın takmış, ancak bugün her nedense gülün yerinde yeller esmekte.

AbidinDinoOzgurlukParkiHeykelDetay.jpg


Cenazesi İstanbula getirilerek Aşiyandaki Aile Kabristanına defnedilmişti.

Abidinnazimabidinhl9.jpg


Eşi Güzin Dino, Abidin Dinonun ölümünden 20 yıl sonra 103 yaşında, 30 Mayıs 2013te Pariste vefat etmişti.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Abidin Dino yaşadığı tarih : 23 Mart 1913, İstanbul - 7 Aralık 1993, Paris
Ayrıca nazım hikmet in "bana mutluluğun resmini yapabilir misin abidin?" sorusunu yönelttiği kişi olmalı...
 
Üst Alt