ABD'de yumurta alarmı

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

ABD'nin üç eyaletinde yüzlerce kişinin hastalanmasına yol açan salmonella salgınına neden olan 380 milyon yumurta toplatılıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, şimdilik salgında can kaybı olmadığını belirtti.

Yetkililer, Minnesota eyaletinde görülen en az 7 salmonella vakasına yumurtaların neden olduğunu bildirdi. California eyaletinde haziran ayından bu yana 266, Colorado'da da haziran ve temmuzda 28 vakaya rastlandığı kaydedildi. Arizona, Nevada, İllinois, Texas ve Wisconsin'de şüpheli vakaların görüldüğü belirtildi.

Sağlık yetkilileri, gıda zehirlenmesine neden olan Salmonella bakterisinin, yumurtanın pişirilmesiyle öldürülebileceğini, ancak bu yumurtaların toplatıldığı yerlere götürülmesinin daha güvenli bir yol olacağı uyarısında bulunuyorlar.

Uzmanlar ABD'de görülen salmonella salgınının ülkede son 20 senede görülen en büyük salgınlardan biri olabileceğini belirtiyor.

Gıda zehirlenmesinin en sık görülen nedeni olan Salmonella bakterisi içeren yiyecek ve içecekleri tüketen kişilerde, 8 ila 72 saat içinde ishal, kusma, ateş, mide ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Resmi kayıtlara göre ABD'de 1999 yılından bu yana gıda zehirlenmesi 5 bin kişinin ölümüne yol açtı.

ekolay.net
 
Üst Alt