94 yıl sonra döndü

Merhaba

Onarım ve bakım için götürüldüğü Almanya'dan bir daha getirilmeyen Boğazköy Sfenksi 94 yıl sonra yerinde.

Çorum'un Boğazkale İlçesi'nde 1917 yılında yapılan kazılarda bulunan ve ardından onarım ve bakım için götürüldüğü Almanya'dan bir daha getirilmeyen 'Boğazköy Sfenksi', 94 yıl sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucu geçen 28 Temmuz'da geri getirildi. Sfenks, yapılan bakım ve onarımının ardından da bugün Boğazkale İlçesi'ndeki müzeye yerleştirildi.

Bugün Boğazkale İlçesi'ndeki müzeye, Almanya'daki sfenksin yanı sıra, 1917'de çıkarılan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ikinci sfenks de Çorum'a getirildi. İki sfenksin naklinin duyulmaması için geniş güvenlik önlemi alındı. Bu ay içerisinde resmi törenle açılışı yapılması planlanan sfenksler müzeye yerleştirilirken, uzmanlar azami gayreti gösterdi.

ALMANYA'DAKİ MÜZEDEN GÜÇLÜKLE SÖKÜLDÜ
Boğazköy Sfenksi'nin duvara monte edilmiş olması nedeniyle Almanya'daki müzeden alınışı sırasında zorluk yaşadıklarını belirten İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkezi Laboratuvarı Müdürü Ali Osman Avşar, Berlin Pergamon Müzesi'nden sökülmesi sırasında kırılma tehlikesi yaşadıklarını vurguladı. Avşar, sfenksin sökümü sırasında tüm teknik imkanların kullanıldığını ve bazı kısımlarının parça parça olmasına rağmen kırmadan yerinden sökmeyi başardıklarını kaydetti.

Hititlerin başkenti olan Hattuşa'nın Yerkapı bölgesinde bulunan sfenksin 94 yıl sonra geçen 28 Temmuz tarihinde Türkiye'ye getirilip, İstanbul'da bakım ve onarımının yapıldığı, o nedenle Çorum'a getirilişinin geciktiği belirtildi. Sfenklerin getirilmesi nedeniyle bu ay içerisinde resmi bir törenin düzenleneceği de kaydedildi.
gazeteport.com.tr
 
Üst Alt