+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Tüp Bebekten Sonra Normal Gebelik Mümkün mü?

http://saglikveyasamdergisi.com.tr/resimler/tup-bebekten-sonra-normal-gebelik-mumkun-mu.jpg Çiftlerdeki problemler tedavi şeklini ve başarı oranını belirler. Tüp bebek sonrası normal gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında normal gebelikler görülmektedir. Op. Dr. Süleyman Tosun Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzm. Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan çiftlerdeki en büyük endişelerden biri ikinci çocuk için de aynı tedavi ve stresi yaşayıp

 1. #1
  E-mail Aktivasyonu yapılmamıs
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  96
  Rep Gücü
  0

  Exclamation Tüp Bebekten Sonra Normal Gebelik Mümkün mü?  Çiftlerdeki problemler tedavi şeklini ve başarı oranını belirler. Tüp bebek sonrası normal gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında normal gebelikler görülmektedir.

  Op. Dr. Süleyman Tosun
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzm.

  Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan çiftlerdeki en büyük endişelerden biri ikinci çocuk için de aynı tedavi ve stresi yaşayıp yaşamayacaklarıdır… Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kendiliğinden yumurtlama takibi veya aşılama sonrası eğer gebelik elde edilememişse, bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerinden daha ileri bir teknoloji olan tüp bebek yöntemi uygulanarak gebelik elde edilebilmektedir. Tüp bebek yönteminde bilindiği gibi yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında laboratuar ortamında sağlanmakta, oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilmektedir. Peki başarılı veya başarısız sonuçlanan tüp bebek uygulamalarından sonra çiftlerin kendiliğinden gebe kalmaları mümkün müdür? Tüp bebek yapılma nedenlerine baktığımızda bir grup çiftte kendiliğinden gebelik mümkün görülmemekle birlikte, bazı çiftlerin tedavi sonrası kendiliğinden gebe kalabilmesi tabi ki mümkündür.

  Hangi durumlarda normal gebelik oluşabilir?

  Her iki tüpün tamamen kapalı olması veya herhangi bir nedenle ameliyatla alınmış olması (dış gebelik… gibi), menide hiç sperm bulunmaması gibi çok ciddi erkek faktörlerinde kendiliğinden gebelik pek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda tedavi sonrası kendiliğinden gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında bu tür gebelikler görülmektedir. 35 yaş altı ve infertilite süresi kısa olan çiftlerde bu oran daha da yükselebilmektedir. Özellikle 35 yaş altı ve açıklanamayan infertilirte ( nedeni yapılan test ve tetkiklerle belirlenememiş) grubunda tüp bebek yöntemi ile gebelik sağlandıktan ve doğumdan sonra kendiliğinden gebe kalma oranı %40 lara kadar çıkmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumla birlikte çocuk sahibi olamamanın eşler üzerinde oluşturduğu stresin ortadan kalkması üreme fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır.

  Hamilelik bir çeşit menopoz…

  Endometriozisin tedavisinde bilindiği gibi östrojen uyarısının ortadan kaldırılması ile bu odaklar kurutulabilir. Bu da ilaçlarla bir çeşit menapoz halinin oluşturulması ile sağlanabilir. Gebelikte aslında bir çeşit menapoz durumudur yani yaklaşık 1-1.5 yıl boyunca gebe kadın adet göremez. Tüp bebek tedavisi sonucu elde edilen gebelikler özellikle yüzeysel endometriozisi olanlarda, daha sonradan kendiliğinden gebeliğin oluşması şansını oluşturabilir. Erkek faktörleri düşünüldüğünde çok ağır sperm faktörü yoksa yaşam koşullarının düzenlenmesi, düzenli ve sağlıklı beslenme, zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ve destek tedavileri ile de tüp bebek tedavileri sonrası kendiliğinden gebelikler görebilmekteyiz.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  yeni üye AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  66
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  2

  Cevap: Tüp Bebekten Sonra Normal Gebelik Mümkün mü?

  Merhaba! Güvence söylebilirim ki tüp bebekten sonra gebelik mümkün. Bende iki başarısız EKO idi. Bundan sonra Ukrayna'ya kocamla geldik ve nihayet gebe kaldım. Bu yılda güzel kızımı doğurdum) Şimdi ikinci çocuk düşünüyoruz)

+ Konuya Yorum Yaz

Benzer Konular

 1. Normal Doğum Nedir?
  yekin97 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2017, 06:46 PM
 2. Normal Olmanın Anlamı
  SEBLA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-11-2011, 11:55 AM
 3. Normal doğumun evreleri
  mayba Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2011, 05:52 PM
 4. Bebekten Anneye tekme
  SMN Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 27-01-2009, 05:34 PM
 5. Yenidoğan Normal Fonksiyonları
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-05-2008, 12:31 PM