+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Eski laptop'unuzu hızlandırmanın yolları

Bilgisayarların zaman geçtikçe yavaşlamasının birkaç nedeni var. İşletim sistemlerinin zaman içinde daha fazla kaynak tüketmesi, donanımın eskimesi gibi. Ancak eski model laptop'unuzun tekrar yeni gibi çalışmasını sağlamanız mümkün. İşte bunun için izlemeniz gereken 5 yol. Temizlik: Bilgisayarların tümü zaman içinde toz ve kir biriktirirler. Birkaç senelik laptop'unuzun toz içinde boğuluyor olması bile muhtemeldir. Toz, dahili havalandırmaya engel olarak sıcaklığın artmasına neden olur

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  44
  Mesaj
  11.687
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  Eski laptop'unuzu hızlandırmanın yolları

  Bilgisayarların zaman geçtikçe yavaşlamasının birkaç nedeni var. İşletim sistemlerinin zaman içinde daha fazla kaynak tüketmesi, donanımın eskimesi gibi. Ancak eski model laptop'unuzun tekrar yeni gibi çalışmasını sağlamanız mümkün.

  İşte bunun için izlemeniz gereken 5 yol.


  Temizlik: Bilgisayarların tümü zaman içinde toz ve kir biriktirirler. Birkaç senelik laptop'unuzun toz içinde boğuluyor olması bile muhtemeldir. Toz, dahili havalandırmaya engel olarak sıcaklığın artmasına neden olur ve bu da performansı düşürür.

  Laptop'ları temizlemek o kadar da zor bir iş değil. Tüm laptop'ların iç bölümüne alt kapağını açarak erişebilirsiniz. Bunun için genellikle birkaç vidayı çıkarmanız gerekebilir.

  Bilgisayarınızın iç kısmına ulaştığınızda sıkıştırılmış hava ile tozu dışarıya atabilirsiniz. Bu sayede laptop'unuza ilk günkü performansını kazandırmanız mümkün.

  İşletim sistemini yeniden yükleyin veya değiştirin: İşletim sistemleri zaman içinde yavaşlayabilir ve hatta düzgün çalışmaz bir hale gelebilir. İşletim sisteminizi yeniden yüklemeyi düşünüyorsanız, onu değiştirmeyi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Windows Vista gibi eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, Windows 7'ye geçmek iyi bir fikir olabilir. Veya Linux gibi farklı bir işletim sistemi denemek isteyebilirsiniz.

  Daha fazla RAM yükleyin: Yeni işletim sistemleri, genellikle işlemci gücünün yetmemesi nedeniyle değil, bellek yetersizliği nedeniyle yavaşlarlar. Birçok laptop'un RAM'lerini değiştirmek için alt taraflarındaki bir iki vidayı sökmeniz ve ilgili kapağı çıkarmanız yeterli olacaktır. Yükselteceğiniz RAM miktarının en az 4GB olmasını tavsiye ediyoruz.

  Bir kablosuz bağdaştırıcı alın: 802.11g standardını kullanan eski bir laptop'a sahipseniz, bir 802.11n USB 2.0 bağdaştırıcısı satın alarak kablosuz ağ bağlantınızı hızlandırabilirsiniz.

  SSD kullanın: Birçok laptop, yavaş bir veri aktarım hızına sahip olan 5400RPM'lik sürücülerle geliyor. Mekanik parçalara sahip olmayan SSD disklere yükselterek veri aktarım hızınızı katlamanız mümkün.
  kaynak:chip.com.tr

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

+ Konuya Yorum Yaz

Benzer Konular

 1. iPhone'uzu hızlandırmanın bazı pratik yolları
  YukseLL Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-03-2014, 12:05 AM
 2. WordPress sitenizi hızlandırmanın yolları
  YukseLL Tarafından Wordpress Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-07-2010, 11:34 PM
 3. Eski Sevgili ile Barışmanın Yolları
  Venhar Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 10-04-2010, 09:27 PM
 4. İnternet Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları
  SOSYALİST Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-03-2010, 11:48 AM
 5. Eski laptopunuzu canlandırmanın yolları
  YukseLL Tarafından Donanım Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-08-2008, 12:56 AM

Anahtar kelimeler