+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

İnternet sahtekarlık numaraları

PandaLabs Şirketin raporuna göre son 10 yılda siber suçlular tarafından en çok kullanılan yöntemler arasında "evlenmeye hazır rus kadınlar", "Nijeryalı finans uzmanları" ve "denizaşırı çalışanlar" bulunuyor. Suçluların izlediği yöntem, genellikle aynı. Kullanıcıya öncelikle e-posta veya sosyal ağ yoluyla başvuruluyor. Ardından kullanıcıdan bir takım bilgilerle e-posta, telefon veya faks ile geri dönüş yapması isteniyor. PandaLabs, dağıtım ve sıklığa göre son 10 yılda en çok rastlanan

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.768
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  İnternet sahtekarlık numaraları

  PandaLabs Şirketin raporuna göre son 10 yılda siber suçlular tarafından en çok kullanılan yöntemler arasında "evlenmeye hazır rus kadınlar", "Nijeryalı finans uzmanları" ve "denizaşırı çalışanlar" bulunuyor. Suçluların izlediği yöntem, genellikle aynı. Kullanıcıya öncelikle e-posta veya sosyal ağ yoluyla başvuruluyor. Ardından kullanıcıdan bir takım bilgilerle e-posta, telefon veya faks ile geri dönüş yapması isteniyor.

  PandaLabs, dağıtım ve sıklığa göre son 10 yılda en çok rastlanan dolandırıcılıkların şunlar olduğunu söylüyor:

  Nijeryalı "419" sahtekarlığı: İnternette beliren ilk sahtekarlıklardan biri olan Nijerya sahtekarlıkları, kendini yenileyerek hayatını sürdürüyor. Bu tür saldırılarda genel olarak Nijerya dışarısına büyük bir miktarda para aktarmak isteyen birinden e-posta alıyorsunuz. Ancak öncelikle bir miktar parayı (1.000 dolar gibi) Western Union gibi bir hizmet ile aktarmanız isteniyor. Bu parayı gönderdiğinizde, kontakt kurduğunuz kişi ortadan kayboluyor ve paranız yanıyor.

  Yabancı piyango: İndandırıcılığı Nijeryalı sahtekarlıktan dahi az olan bu saldırıda, yabancı bir ülkede piyango kazandığınızı iddia eden bir e-posta alıyorsunuz. Gönderen kişi, parayı gönderebilmek için sizden kişisel bilgilerinizi istiyor. Ve tabi ki paranızı da istiyor (genellikle 1.000 dolar). Paranız tabi ki boşa gidiyor ve bir daha geri gelmiyor.

  Çifte Nijeryalı: Suçlular size Nijeryalı sahtekarlığın kurbanı olanları kurtaracak bir fon kurulduğunu söyleyen bir e-posta gönderiyorlar ve sizin de bir miktar hakkınız olduğunu söylüyorlar. Ancak bu tazminatı alabilmek için öncelikle 1.000 dolar ödemeniz gerekiyor.

  Yok olan kız arkadaş: Genellikle Rusya'dan güzel ve genç bir kız size ulaşıyor ve sizinle buluşmak için can atıyor. Yaşadığı sorunlardan dolayı sizi hemen görmek istiyor, ancak yolculuk masraflarını sizin ödemenizi rica ediyor. Parayı gönderdiğinizde ise kız arkadaşınızın yerinde artık yeller esiyor.

  Denizaşırı iş teklifi: Yabancı bir şirket, size günde 3.000 dolara kadar para kazanabileceğiniz inanılmaz bir iş teklifinde bulunuyor. Ancak bu işte çalışabilmek için öncelikle banka hesap bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Bu sahtekarlıkta dolandırıcılar, sizin hesabınızı diğer kurbanlardan çaldıkları paraları depolamak için kullanıyorlar. Ardından sizden parayı Western Union ile bir hesaba göndermenizi istiyorlar. Böylece farkından olmadan dolandırıcıların suç ortağı olmuş oluyorsunuz.

  Yardıma ihtiyaç duyan dost: Sahtekarlar, Facebook, Hotmail ve benzer sitelerdeki oturum açma bilgilerinizi ele geçirerek parolanızı değiştiriyorlar. Bu durumda siz hesabınıza erişemiyorsunuz ve sahtekarlar, tüm kişilerinize tatildeyken soyulduğunuzu ve otel masraflarını ödemeniz için para istediğinizi yazıyor.

  Müşterinin hatası: Çevrimiçi sitelerde ev, araba gibi değerli varlıklar satıyorsanız sahtekarlar sizinle iletişim kuruyor ve hemen ödeme yapmak istediklerini söylüyorlar. Çeki aldığınızda istediğinizden daha fazla ödendiğini görüyorsunuz. Sahtekarlar sizden bu farkı geri ödemenizi istiyorlar (genellikle Western Union ile). Farkı sahtekarlarlara gönderiyorsunuz, ancak çek geri dönüyor ve onlara gönderdiğiz paradan oluyorsunuz.
  kaynak:chip

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Barolar telefon ve faks numaraları
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-08-2012, 01:38 PM
 2. Google Plus numaraları.
  YukseLL Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-07-2011, 08:52 PM
 3. Mercedes Benz Boya Kod numaraları
  YukseLL Tarafından Mercedes Benz Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2010, 01:26 AM
 4. ünüversitelerin Telefon Numaraları
  ErDaLL Tarafından Üniversiteler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2007, 05:04 AM
 5. Otomobil Firmalarının Telefon numaraları
  YukseLL Tarafından Markalar, Modeller Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-09-2007, 08:40 PM