64 ton altın buhar mı oldu?

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Maliye Bakanı Şimşek'e varlık barışı ile geldiği beyan edilen 64 ton altının Türkiye'ye girip girmediğini sordu.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Varlık Barışı Kanununa göre beyan edilmiş 64 ton altının tıpkı efsanevi Nazi altınları gibi, adeta buhar olup uçtuğunu söyledi.

2 tır dolusu altının Türkiyeye girmediğini vurgulayan Hamzaçebi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 64 tonluk altın hareketin bilgisini öğrenmek istemektedir. Bu altınlar nerede? Nazi altınları vardı 2. Dünya Savaşında. Nazi altınları kaybolmuştu, aklıma bu geliyor. Bu altınlar nasıl buharlaştı. Hem dört kişi 64 ton altının olduğunu var diye beyan edecek. Hem de bu Türkiyeye girmeyecek. Bunu doğal karşılamak mümkün değil. Varlık Barışı Kanunu birtakım kişilerin kara para aklama operasyonu yönetmek amacıyla kullandığı bir araca mı dönüşmüştür? Nüfuzlu kişilerin sahibi olduğu bir altın mıdır? diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMMde düzenlediği basın toplantısında, AKP tarafından 2008de çıkarılan ve 31 Aralık 2009 tarihinde uygulaması sona eren Varlık Barışı Kanunu uygulamasına ilişkin açıklamada bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşekin, 4 Ocak 2010da yaptığı açıklamada Varlık Barışı uygulaması sonucunda; 47.3 milyar liralık varlık beyan edildiğini belirten Hamzaçebi, Bu tutarın yüzde 7sinin külçe altın olduğu açıklandı. Yüzde 7lik rakam aşağı yukarı 3.2 milyar TLye karşılık gelmektedir. Dönemin altın fiyatlarıyla yapılan hesaplamada ise bu tutar 64 ton külçe altına karşılık gelmektedir dedi.

KAYITLARDA 2 TIR DOLUSU ALTIN GÖZÜKMÜYOR

Gelir İdaresinin kayıtlarına göre 64 tonluk altının 4 kişi tarafından beyan edildiği anlaşılmaktadır diyen Hamzaçebi, bu altının Türkiyeye getirilmesinin zorunlu olduğunu, ancak 2 tır dolusu 64 ton külçe altının Türkiyeye girmediğini tespit ettiğini vurguladı. 64 ton altının, Merkez Bankası tarafından yayınlanan ödemeler dengesi istatistiklerinde ve İstanbul Altın Borsası kayıtlarına girmediğini belirten Hamzaçebi, Akla şu ihtimal gelebilir. Bir banka hesabında olabilir. Bu hebası temsil eden hesap cüzdanı olabilir sahiplerin elinde. Ancak BDDKnın istatistiklerine baktığımızda altın depo hesabını görmüyoruz dedi.

KARA PARA AKLAMA OPERASYONU YÖNETMEK AMACIYLA MI KULLANILDI?

CHPli Hamzaçebi, 64 ton altın var. Bu altının izini bulamıyoruz. Bu akla birtakım soruları getiriyor. Acaba Varlık Barışı Kanunu birtakım kişilerin kara para aklama operasyonu yönetmek amacıyla kullandığı bir araca mı dönüşmüştür sorusunu da yöneltti.

NÜFUZLU KİŞİLERİN SAHİBİ OLDUĞU BİR ALTIN MIDIR?

64 ton altının nerede olduğunun belli olmadığına işaret erden CHPli Hamzaçebi, 2 tır dolusu altın tıpkı efsanevi Nazi altınları gibi adeta buhar olup uçmuştur diyerek Maliye Bakanına şu soruları yöneltti: Türkiyeye geldiğini iddia ettiği 64 ton külçe altın nerededir? Bu külçe altınlar Türkiyeye giriş yaptı ise, niçin hiçbir kamu kurumunun kayıtlarında gözükmemektedir. Nasıl buharlaşmıştır? Külçe altınlara ilişkin ne tutarda vergi tahsilatı yapılmıştır? Kara para aklama operasyonunu MASAK soruşturmak zorunda olduğun için devreye sokulmuş mudur? Maliye Bakanlığında isimleri bulunan 4 kişi kimdir? Bu kişiler arasında siyasi iktidara yakınlığı olanlar bulunmakta mıdır? Nüfuzlu kişilerin sahibi olduğu bir altın mıdır?

ÇAKMA DEVLET KONUMUNA DÜŞER

Maliye Bakanından bu sorulara yanıt beklediğini vurgulayan Hamzaçebi, Aksi takdirde Türkiye kara para aklayan birtakım çakma devletlerin konumuna düşecektir dedi.

Bir gazetecinin, Nüfuzlu kişiler derken, Başbakana yakın kişileri mi kastediyorsunuz? sorusuna da Hamzaçebi, Herhangi bir kişi ve şirket imasında bulunmuyorum. Bu altının resmi kayıtlarda olmayışı nüfuzlu kişi ihtimalini getirmektedir. Bunu Sayın Maliye Bakanına soruyorum, merak ediyorum diye konuştu. Hamzaçebi, konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 64 tonluk altın hareketin bilgisini öğrenmek istemektedir. Bu altınlar nerede? Nazi altınları vardı 2. Dünya Savaşında. Nazi altınları kaybolmuştu, aklıma bu geliyor. Bu altınlar nasıl buharlaştı. Hem dört kişi 64 ton altının olduğunu var diye beyan edecek. Hem de bu Türkiyeye girmeyecek. Bunu doğal karşılamak mümkün değil. Bir gazetecinin, Recai Birgün ile Reha Çamuroğlunun partinize geçeceği söyleniyor sorusuna da Hamzaçebi, Bilgi sahibi değilim. Böyle bir konu var mı bilmiyorum demekle yetindi...

ekolay.net
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bakan Şimşek`ten 64 ton altın cevabı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı başladığından bu yana 39 şüpheli işlem bildiriminin incelendiğini kaydetti.

Şimşek, TBMM'de gazetecilerin, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, Varlık Barışı Kanunu kapsamında Türkiye'ye geldiği bildirilen 64 ton altının ilgili kamu kuruluşlarının kayıtlarında gözükmediği iddialarını yanıtladı.

Maliye Bakanlığı olarak, Varlık Barışına ilişkin verileri, kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaştıklarını anımsatan Şimşek, belirtilen rakamların da kendilerinin verdiği rakamlar olduğunu söyledi.

Şimşek, Maliye Bakanlığı verilerinin beyana dayalı olduğuna işaret ederek, beyanda bulunan mükellefin, Varlık Barışından yararlanması için 1 ay içinde varlıkları Türkiye'ye getirmek zorunda olduğunu, aksi halde yararlanamadığını anlattı.

Beyan edildiği halde, bunun getirilmemesi, vergi incelemesini ya da MASAK'ın harekete geçirilmesini gerektirmiyor mu? sorusuna Şimşek, Bu çerçevede MASAK'a şimdiye kadar 39 şüpheli işlem bildirimi olmuş, MASAK bu konuları incelemiştir. Vergi denetimi konusunda, vergi mahremiyeti nedeniyle herhangi bir şirket veya mükellef hakkında, sizlerle bilgi paylaşmamız mümkün değil. Tabii ki Maliye Bakanlığı gerekli görürse, bunları inceler karşılığını verdi.

ALTINLA İLGİLİ BEYAN VAR

Şimşek, beyan çerçevesinde, verilerin kamuoyuyla paylaşıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mükellefin Varlık Barışında, ilerde yapılacak incelemelerden, matrah artırımı anlamında yararlanabilmesi için beyanın gereğini yerine getirmesi lazım. Beyanın gereği de 1 ay içerisinde, bu varlıkların ülkeye getirilmesidir, bu da kanunla düzenlenmiştir. Getirmedilerse, o zaman bundan yararlanamazlar. Maliye Bakanlığı gerekli görürse, onu inceler. Kara para aklamayla ilgili MASAK, görevini yerine getiriyor. Maliye Bakanlığı olarak da biz her zaman, gerekli gördüğümüzde mükelleflerimizi inceleriz; bu çerçevede veya herhangi bir çerçevede. Vergi mahremiyeti nedeniyle şu anda kimi incelemeye alıp almadığımızı, kimin beyanda bulunduğu halde bu varlığı Türkiye'ye getirip getirmediği hususunda sizlerle bir veri, bilgi paylaşamam. Beyan edilen varlıkların Türkiye'ye getirilip, getirilmediği hususu mükellefin hukukuyla ilişkili bir husustur. Altınla ilgili bir beyan söz konusu ama bu beyan sonrasında ülkeye getirilip getirilmediği incelenen bir husus.

KARA PARA AKLANMASINA İZİN VEREMEYİZ

Hamzaçebi'nin, kara para aklama amacıyla bu beyanın verilip verilmediğine yönelik sorusunun anımsatılması üzerine Şimşek, kara para aklamasının olabilmesi için varlığın Türkiye'ye getirilip, kayda geçirilmesi gerektiğini belirtti. Kayda geçirilmemesi halinde aklamanın olamayacağına dikkati çeken Şimşek, Varlık Barışı başladığından bu yana şüphe üzerine, bu çerçevede 39 inceleme söz konusu olmuş. MASAK, gerektiğinde, ilerde inceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaşır. Hükümet, olarak biz gereğini yapıyoruz. Türkiye, bir hukuk devletidir, kara para aklanlanmasına hiçbir şekilde biz izin veremeyiz. Altın beyanı da o çerçevede değerlendirilmelidir diye konuştu

.ekolay.net
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt