60'ların makyajı geri döndü!

Merhaba

2010 yılının yaz sezonu makyaj modasında, 60’ların bohem tarzı geri dönüyor.

Özellikle, kirpik diplerine kalın hatla çekilen eyeliner’lar ve gözleri ön plana çıkaran siyah göz kalemleri ile
avantgarde etki hissedilecek. 2010 yılının Brigitte Bardot’u olmanızı sağlayacak Flormar Presicion Artliner
ile etkileyici bir bakışa kavuşacaksınız.

Suya dayanıklı yapısı ve uzun süre kalıcı etkisi ile yaz aylarının vazgeçilmez ürünü olacak Presicion
Artliner, fırça yapısı ile sürme kolaylığı sunuyor. Presicion Artliner’ın içeriğindeki hindistan cevizi yağı,
nemlendirme özelliği sağlarken, E vitamini içeriği antioksidan etkisi yaratıyor. Ciltte yeni hücrelerin
gelişmesinde önemli bir madde olan panthenol ise cildi besliyor.
 
Merhaba

579.jpg


60’ların havasını sizde yakalamak istiyorsanız neler yapmalısınız?

- Öncelikle cildinizi nemlendirin. Boynunuza ve yüzünüze cilt tonunuza yakın toz fondöten sürün.
- Kaşlarınızı fırçalayın ve şekillendirin. Kahverengi kaş kalemiyle kaşlarınızı koyulaştırın.
- Göz kapağınızın üzerine ve göz altına koyu gri ya da siyah renk bir far uygulayın. Kaş altına bej rengi far sürün ve göz altına sürdüğünüz siyahın uzerinden aynı renkle geçin.
- Gözünüzün üzerine göz dışına taşacak şekilde kalın bir hat oluşturarak eyeliner çekin.
- Kirpiklerinizi kıvırın ve en az iki kat rimel sürün.
- Gözün beyaz kısmına siyah kalem çekin.
- Yanaklarınıza soluk pembe allık uygulayın.
- Dudaklarınıza soluk bej renginde 2 kat ruj sürün.

Tavsiyeler:

- Dramatik bir kontrast için, daha soluk bir ruj rengi kullanın.
Allığı çok hafif kullanın.
Altmışlar stilini tamamen yansıtmak istiyorsanız,
siyah boğazlı kazak ve
tek renkli bir mini etek
ya da pantolon giyin.

60’LAR MAKYAJI MODA OLUYOR
 
Merhaba

BELİRGİN GÖZLER
Uzun düz saçlar, yüze, gözlere düşen uzun perçemler, eyeliner ile çizgileri vurgulanmış; renkle çevrelenmiş belirgin gözler. Dudaklar genellikle pembe tonlarında. Genç kız denecek kadar genç bu seksi kadınlar, o dönemlerin ruhunu taşıyor. Asi, başına buyruk, özgür, denemeye ve yanılmaya açık, müzik ve modada trend izleyen, vahşi veyaramaz kızlar...

Ama yüzyılın sex kitten'ı kim diye sorarsanız ve tek isim gerekiyorsa, tabii ki Brigitte Bardot derim. Bu tamlamanın ne menem bir şeyi çağrıştırdığını bilmeyenler için kesin isim: Brigitte Bardot.

Modada bir şey kesinse, o da geri dönüşlerin yaşandığı. Dönem kostümü ve makyajı hep geri geliyor belli aralıklarla. Tabii güncelleştirilmiş bir şekilde. (İnşallah o 70'lerin kaşsızlık modası geri gelmez! Bana kalırsa estetikte ciddi bir hata idi.)

Modacılar bu yılın başında eyeliner'ın krallığını ilan etmişlerdi ya, işte bu tarzın makyajında başrol eyeliner'a ait. Tasarımcıların modernize 60 makyajı dedikleri makyajı yaparken eyeliner konusunda modern olmak şart. Nasıl mı?

ÇİZGİ YETMEZ
Eyeliner ile oyun oynamak sözkonusu. Öyle klasik çizgide kalmak yok. kalın, uzun, kuyruklu, hatta kirpik çizgileri çizebilirsiniz. Ve göz kapaklarında, altta ve üstte renkli far. Daha çok mavi. Parıltılı mavi. Ama istediğiniz renkle oyun oynayabilirsiniz.

Bazen düşünüyorum: Yalnızca çizgi, 60'ların makyajı için yeterli mi? 60'lar diye gönderme yapılan bütün örneklerde makyajla yaratılamayacak bir şey var: İfade. Dönem ne olursa olsun, 60'ların ifadesi hep var kimi gözlerde.

Yine Brigitte Bardot örneğine dönüyorum. Renk ve çizgi olarak ona benzetilen biri var çok iyi tanıdığımız: Claudia Schiffer. Bence vahim hata. Aradaki fark resim ile eskiz kadar büyük. Claudia, B.B gibi renk yansıtabilir, arkadan ışık aldığında onu hatırlatabilir. Saçlarıyla tutku fısıldayabilir. Bedeni kışkırtabilir. Ama asla onun gibi bakamaz. (Hiç baktığını görmedik ki öyle!). Yani gözlerinde, yüzünde o vahşi ifadeden eser yok. Onu, Bardot'ya benzetmek, bütün vahşileri evcil kategorisine sokmak kadar vahim bir hata olur.

Bu yüzden 60'lı yılların makyajı yapılırken öyle uslu uslu, munis bir ev kızı gibi görünümden vazgeçilmiyorsa yapılmasın derim. Ben eski kuşaktanım. Eski kuşağın bütün değerlerini zamanında yaşadım, ruhunu sindirdim. Bu nedenle modada kavramların fanatiğiyim. 60'lı yılların makyajı deniliyorsa, o gözler vahşi bakmalı. Aksi takdirde yumurtaya kaş göz çizmekten öte bir etkisi yok benim için.

Ya da şöyle söyleyeyim: Makyaj ciddi bir imaj işidir. 60'lı yıllar bir yüze taşınacaksa, o dönemin bütün sex kitten kadınları o yüzde göz kırpmalı.

Makyajda özgürlük devri yaşanıyor. Herşey serbest. Ama renk, çizgi ve stil yarıştığında birinciliği 60'lı yılların makyajı kazandı. Seksi kedi kız makyajı. Yani eyeliner ile dans. Ama çizgi yetmez...
hurriyet.com.tr
 
Üst Alt