• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

6 adımda dinsiz yaşam

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 44
  • Görüntüleme 7K

Okunuyor :
6 adımda dinsiz yaşam

Guney

Kıdemli
Üye
6 adımda dinsiz yaşam

Agnostik, ateist, deist yani dinsiz olanlar için bunu gizlemek, çoğu zaman çevresine açıklamaktan daha kolay gelebiliyor.
Elbette herkesin kişilik yapısı ve sosyal çevresi farklıdır. Bu nedenle açık bir dinsiz olmanın farklı zorlukları olabilir. Ama en azından size bir yol göstermek istiyoruz.

Birinci Adım: Kendinizi dinsiz olduğunuza ikna edin.

Bu kolay bir adım zannedilebilir. Ancak pek çok insan uzun süre bunun adını koyamazlar. Yaşamlarından dini tamamen çıkardıkları halde, hala kendilerini bir dine mensupmuş gibi tanımlamaya devam ederler. Bu nedenle; eğer başka kimseye söyleyemiyorsanız bile, öncelikle kendinize dinsiz olduğunuzu itiraf edin.

İkinci Adım: Güvenilir bir dostunuza açılın (mümkünse dinsiz)

Çevrenizden, ailenizden veya güvendiğiniz yakınlarınızdan birine durumunuzu açıklayın. Elbette bu ilk kişinin aşırı dindar olmaması faydalı olacaktır. Bu bir testtir. Her ikiniz açısından da testtir, ancak elbette sizin için daha büyük bir sınavdır. Bu kişiden alacağınız tepkiyi kontrol etmeniz gerekecektir. Çoğu zaman arkadaşınız bu durumu olgunlukla kabullenecektir, ancak bunun bir garantisi de yoktur. Reddedilebilir veya eleştirilebilirsiniz, ancak bunlar cesaretinizi kırmasın. Her zaman olumlu tepki almayı zaten beklemeyin. Daha önünüzde uzun yıllar ve tanışacak çok sayıda yeni insanlar vardır. Zamanla alışacaksınız.

Üçüncü Adım: Çevrenizdeki dinsiz / hümanist gruplara katılın

Bu adımın Türkiye'de pek mümkün görünmediğinin farkındayız. Yurtdışında, özellikle üniversitelerde bu tip öğrenci kulüpleri ve grupları çok yaygın. Bu gruplar pek çok şehirde düzenli olarak toplanıyorlar. Türkiye'de ise bu tip bir örgütlenme şu anda pek mümkün görünmüyor... Birebir insani iletişimin yerini tutmasa da, alternatif olarak önerimiz internetteki dinsiz ağırlıklı forumlara katılmanız. Belki buralardan tanıştığınız insanlar ile ileride kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Tartışmaya hazır olun

Topluma açık bir dinsiz olarak yaşarken çok çeşitli tartışmalar içinde kendinizi bulacaksınız. Bu nedenle önceden hazırlıklı olmakta yarar var. Bu noktada yine interneti kullanmanızı öneriyoruz. Sitelerdeki tartışmaları takip ederek ve bizzat katılarak ne tip saçmalıklarla karşı karşıya geleceğinizi görmeniz faydalı olcaktır. Kendinize özel bir blog sitesi açarak da düşüncelerinizi ifade edebilir ve alacağınız tepkileri görebilirsiniz. Ne kadar saçma, gülünç ve hatta küfürlü de olsa, dindarların yorumlarından onların düşünce sistematiğini çözebileceksiniz.

Beşinci Adım: Kendinize güvenin

Buraya kadar belli bir aşama kaydettiniz. Kendinizi, "Merhaba ben Cihan, dinsizim!" diye tanıtmanız gerekmiyor. Ama sohbet konusu oraya geldiğinde de, kendi görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Altıncı Adım: Yalnız olmadığınızı asla unutmayın

Özellikle dinsiz olmanın kötü bir sosyal statü olduğu yerlerde yaşayanlar için, forumlara ve toplantılara düzenli katılmak size bu konuda güven verecektir. Hiçbirşey işe yaramazsa bana gelin, ben sizi kabul ederim :)

Kaynak

Bu yazının orjinali Kate Holden (fotoğraftaki) tarafından 20 Aralık 2008'de Atheist Nexus web sitesinde yayınlanmıştır.

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Epey çaba sarfetmişsin, emeğine sağlık.

Yanlız, Bu saydıklarınız arasında büyük farklılıklar var. En basitinden en iyi tanıdığım deist şahıslar Allah'a inanmaktadır. Hatta , o görüş Allah'a inanmayı reddetmiyor.

Agnostik, ateist, deist yani dinsiz olanlar için bunu gizlemek, çoğu zaman çevresine açıklamaktan daha kolay gelebiliyor.
"yani dinsiz" demek yeterli bir tanımlama değil. bu sadece ateistler için "hakaret sayılmaz" gerisi için hakaret sayılabilir. :D

Deizim: Deistler: "Allah vardır diyorlar, vardır ve kainatı yaratmıştır, gerisine karışmaz". deizmin esası budur. Deizm veya yaradancılık, evreni bir tanrının yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiç bir müdahalesi olmadığını savunan görüş. Tanrının evrene müdahalesi açısından "teizm" kavramından farklıdır.

Agnosizim
Agnostikler ise, Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımıdır. Dolayısıyla bunlar "tanrı yoktur" demezler, diyenler varsa da yanlış diyorlar. "belirsizlik akımı" nın manası, "olup olmadığının belirlenemeyeceğidir".

Ateizim
Bu saydığınız 3 grup arasında sadece "ateistler" dini tümden reddetmektedir. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir

bu tanımlara en genel tanımlama sitelerinden ulaşılabilir.

Guney

Kıdemli
Üye
Çok fazla çaba harcadığım söylenemez bu yazıyı asarken yanlız yine de teşekkürlerim var nezaketinize..

bu tanımlara en genel tanımlama sitelerinden ulaşılabilir.
Bu tanımlamaların hemen hemen hepsini bilmekte olduğumu belirtir adres taktirinizi ise "yine de" dikkate alacağımı ifade edeyim..

Yanlız sanırsam size daha kesin bir kaynak göstermeliyim (nezakete nezaketle yaklaşmak adına)

buyrun

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Yanlız sanırsam size daha kesin bir kaynak göstermeliyim (nezakete nezaketle yaklaşmak adına)

buyrun
tamam. farklı bir şey söylemiyor ki. :D

en ortadaki tanıma bakarsanız

bilinemezcilik demektir. En sık kullanım biçimi dini inançlara Agnostik yaklaşımdır. Bertrand Russell'ın tarif ettiği Agnostik bakış açısına göre, Tanrı'nın varlığı ve dünya ötesi yaşam hakkında, mevcut dinlerin öne sürdüğü iddiaların günümüzde doğrulanması mümkün değildir. Dolayısıyla herhangi bir dine mensup olmak anlamsız görülebilir. Öte yandan Agnostisizm kendini "kesinlikle tanrı yoktur" diyen Ateizmden de ayrı tutar.
itirazımla çelişmiyor.

Guney

Kıdemli
Üye
Bendeniz "itiraz" sözcüğünü kullanmadım..
Lakin hani daha derinlemesine anlaşılabilir belki diyedir kaynak beyanım..

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
derinlemesine anlamamız durumunda , agnostiklerin deist ve ateistlerle aynı kategoride olduğuna kanaat getireceksek buyrun derinine inelim.
ancak yüzeysel görüntüyle derinlemesine görüntü , diğerleriyle bağlantı bağlamında aynı şeyden bahsetmektedir.

Üst Alt