• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

500 bin emekliden yandaş derneğe para aktarıldı

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
500 bin emekliden yandaş derneğe para aktarıldı

simqe

Kıdemli
Üye
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine adam başı 60 lira zam yaptığı hasebiyle Başbakan'a çiçek veren derneğin başkanına kıyak olsun diye, 500 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi hiç haberleri olmadan derneğe üye yapıldı ve şubat ayında her emekliden en az 12 lira dernek aidat kesintisi yapılıp gönderildi...


HER YERDE YANDAŞA İHTİYAÇ VAR

Hangi hükümet olursa olsun yandaşları sever. Örgütlü toplum istemez ama örgütü kendisi idare edebiliyorsa çok sever. İşte bu sebeple yandaş emekli dernekleri yandaş memur sendikaları yandaş işçi sendikalarına sınırsız destek verilir.
Mesela, toplumun büyük bir kesimini oluşturan 8 milyon emekliyi de kontrol altında tutabilmek için yandaş emekli derneğine sınırsız-sonsuz destek verirler. Ülkemizde en çok üyeye sahip emekli derneği Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim kuruluna üye gönderir. Üye gönderecek emekli derneği, emeklilerin haklarını savunmak ve korumak isterse hükümeti ve idareleri zor durumda bırakabilir. Bu sebeple emekli dernekleri kendi başlarına bırakılamaz. Bazıları korunur-kollanır; emekliler hiç haberleri olmadan derneğe üye olmuş gibi gösterilirler ki üye sayıları çok olsun.

ŞUBAT AYINDA BİR YILLIK DERNEK KESİNTİSİ YAPILDI

İşte hükümet destekli, eski adı Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) olan ve ismini sadece başkanlarının bildiği, başkanlığı devam etsin diye yeni adı Türkiye Emekliler Derneği olan dernek için 500 bin emekliden bir yıllık dernek aidat kesintisi yapıldı. Esasen İşçi Emeklileri Derneği'nin başkanı da işçi emeklisi olması lazım ama SGK yönetim kuruluna girip hükümete yalvarıp, işçi emekliliğine son verilip memur emeklisi yapılan ve aylığı da 700 liradan 4000 bin liraya çıkarılan Kazım Ergün'ün başkanlığı devam etsin diye derneğin ismi bile değiştirildi. Şimdi, Ankara'da 200 metrekarelik, banyolu, yatak odalı makam odasında oturup, gariban emeklilerin haklarını savunuyor!!!
Bu savunmayı iyi yapabilsin diye de emeklilerin hiç haberi bile olmadan şubat ayı aylıklarından derneğe kesinti yaptılar ve bir milyon (eski parayla bir trilyon) liraya yakın parayı Kazım Ergün'ün derneğine aktardılar.

ÜYE OLUP OLMADIĞINIZI SGK'YA SORUN AMA...

Emeklilerin hemen hiçbiri derneğe üye olduklarını bile bilmiyorlar, yılda bir kere ve zam verildiği ay aylıklarından kesinti yapıldığı için farkına da varmıyorlar. Üstelik bu ayrıcalık sadece bu derneğe tanınıyor. Başka emekli derneklerinin üyelerinden kaynakta kesinti yapmayan SGK sadece TİED üyeleri için kaynakta kesinti yapıp, hesaplarına aktarıyor.
- Şimdi yapmanız gereken, ısrarla SGK Bilgi Edinme Birimine gerek yazıyla gerekse www.sgk.gov.tr web sayfası üzerindeki Bilgi Edinme bölümünden, derneğe üye yapılıp yapılmadığınızı, emekli aylığınızdan kesinti yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa kaç para olduğunu sorun. Yasal süresi olan 15 günde cevap vermezlerse de Başbakanlık Bilgi Edinme Kurulu'na şikâyet edin. Burası da size yardımcı olmazsa İş Mahkemesinde SGK'yı eksik aylık ödediği için dava edin.

Ali Tezel/Haberturk
 

simqe

Kıdemli
Üye
Bir lirası bile çok kıymetli olan emeklilerden yapılan kesintinin 18 lira, kesinti yapılan emekli sayısının ise 770 bin olduğu ortaya çıktı. Bu yaklaşık 14 milyon liralık bir kesinti yapıldığı anl***** geliyor. Ancak işçi emeklilerinin yazılı başvurusu olmadan maaşlarından Türkiye Emekliler Derneği’ne kesinti yapılması mümkün değil.

Yasalarımız gereğince emeklilerin aylıklarından tek bir kuruş kesinti
yapılamaz, hatta bırakın kesintiyi bankalar da dahil olmak üzere hiç kimse emeklinin borcu için aylığına haciz bile getiremez. Emeklinin
zaten kıt kanaat idare etmeye çalıştığı üç kuruş aylığından kesinti yapılabilmesi için emeklinin mutlaka yazılı muvafakatı (izni) gerekir.
GEREKİRSE DAVA AÇIN VE ŞİKÂYET EDİN

Hepsi, “Nasılsa kesilen rakam 18 lira, bu para için kimse uğraşmaz” diyor ve bu sebeple rahat. Ancak 18 lira da olsa emekli aylığınızdan kestikleri parayı SGK size geri ödemezse gidin bulunduğunuz yerdeki iş mahkemesinde SGK’yı dava edin. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’na da sizi haberiniz olmadan dernek üyesi yaptıkları için şikâyette bulunun.
diyor Ali Tezel..
Şikayette bulunmak için dilekçe örneği:

İŞTE O DİLEKÇE ÖRNEĞİ

" Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na


Kurumumuzdan ......... tahsis ve ....... Sicil numarası ile emekli (dul-yetim) aylığı almaktayım. Hiçbir emekli derneğine üye değilim, emekli aylığımdan Dernek üye aidatı adı altında kesinti yapılmasına da bu güne kadar yazılı olarak hiç izin vermedim.

Bu sebeple emekli aylığımdan hiçbir kesinti yapılmışsa iade edilmesini talep ediyorum. Talebim gerçekleştirilmediği takdirde yasal yollara müracaat edeceğimin bilinmesini isterim.

ADRES:
Ad-Soyad-İmza-Tarih"
 
Üst Alt