+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Kuş gribi: Korunma ve belirtiler

ANKA Sağlık Bakanlığı'nca, kuş gribinin tespit edildiği ve şüpheli vakaların görüldüğü yerlerde halkın bilinçlendirilmesi amacıyla broşür dağıtılmaya başlandı. Broşürde hastalıktan korunma ve hastalığın belirtileri anlatılıyor. Sağlık Bakanlığı kamuoyunda kuş gribi olarak bilinen "avian influenza" hastalığından korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: - Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdır,

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.771
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  Kuş gribi: Korunma ve belirtiler

  ANKA
  Sağlık Bakanlığı'nca, kuş gribinin tespit edildiği ve şüpheli vakaların görüldüğü yerlerde halkın bilinçlendirilmesi amacıyla broşür dağıtılmaya başlandı. Broşürde hastalıktan korunma ve hastalığın belirtileri anlatılıyor.
  Sağlık Bakanlığı kamuoyunda kuş gribi olarak bilinen "avian influenza" hastalığından korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:
  - Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdır,

  - Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere, herkes ferdi hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır,

  - Kuş gribinden ölen veya kuş gribi şüphesiyle itlaf edilen hayvanların gerek itlafı sırasında gerekse bunların bertaraf edilmeleri esnasında gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır,

  - Hasta veya ölmüş hayvanların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı, dışkısı gibi materyallerine veya bu materyallerle kirlenen yüzeylere temas edilmemelidir,

  - Ölen kanatlı hayvanlar yakılarak veya derince açılan çukurlara gömülüp üzerlerine sönmemiş kireç dökülmek suretiyle bertaraf edilmelidir,- Kanatlı hayvan etleri, (etlerin iç ısısı 70 derece olacak veya ette pembe/kırmızı görüntü kalmayacak şekilde) ve yumurtaları (70 derecede 5 dakika olarak) iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir."

  HASTALIĞIN İNSANLARDA BELİRTİLERİ

  Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribiyle ilgili broşüründe, hastalığın insanlarda ateş, boğaz, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik grip belirtileriyle ortaya çıktığı, bunun yanı sıra normal gripten farklı olarak karın ağrısı ve ishalin de görülebildiği bildirildi.

  Hastalığın insanlardaki kuluçka süresinin ise 2-4 gün olduğunun altı çizildi. Kanatlı hayvanlar arasında salgınlara sebep olan mevcut kuş gribi tipinin, sadece kanatlı hayvan yetiştiren ve bu hayvanlarla sıkı teması olan insanlara bulaşmasının söz konusu olduğu, bu alanlarla ilgisi olmayan diğer insanlar için bir riskin bulunmadığı vurgulandı.

  hurriyetim

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.771
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  Kuş Gribi Virüsünden Nasıl Korunulur?

  Sağlık Bakanlığı, Doğu Anadolu`da kuş gribine karşı alınacak önlemlerle ilgili broşür dağıtmaya başladı: Hastalık dışkı ve salgıyla bulaşır. Hasta hayvanlarla temas etmeyin. Yumurtaları yıkayın.
  Sağlık Bakanlığı, kuş gribinin saptandığı ve şüpheli vakalar görülen yerlerde broşür dağıtmaya başladı. Broşürde hastalığın şu anda insandan insana bulaşmadığı vurgulandı, hayvanlarla temas uyarıları yapıldı.

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, kanatlılarda ilk kuş gribi vakasının görüldüğü Manyas`ta dağıtılan broşürün aynısının Doğubeyazıt ve Doğu Anadolu Bölgesi`nde dağıtıldığını söyledi.

  Hastalığın bulaşma yolları, belirtileri, tedavisi, korunma yöntemlerine yer verilen broşürde, kuş gribinin `virüslerin sebep olduğu, kanatlı hayvanların çok bulaşıcı ve öldürücü seyreden bir hastalığı olduğuna` dikkat çekilerek şu bilgiler verildi:

  Balinalara da bulaşır
  Hastalık daha çok evcil kanatlıları etkiliyor, ancak insanlara, atlara, balina ve fok balığı gibi memelilere de bulaşabiliyor.

  Hastalık etkenini taşıyan su kuşlarının salya, burun akıntısı ve dışkısıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yüzeylere temas eden evcil kanatlı hayvanlar hastalığa yakalanabiliyor.

  Kuluçka süresi 3-5 gün
  Virüsün aslında normalde insanlar için hastalık yapıcı özelliği yok, ama hayvanlarla yoğun temas edenlere bulaşabiliyor.

  Hastalığın, insandan insana bulaşması söz konusu değil.

  Nasıl hasta ediyor?
  Hastalık, hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlara çıplak elle dokunulması, bu hayvanların gözyaşı, burun akıntısı, boğaz akıntısı veya dışkılarıyla ya da bu hayvanlara ait çıkarılarla kirlenmiş yüzeylere temas edilmesiyle insana da bulaşabiliyor.

  Kuş gribi insanlara, hastalık etkeninin karıştığı havanın solunmasıyla da bulaşabiliyor.

  `Karın ağrılı` grip
  Hastalık insanlarda ateş, boğaz, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik grip belirtileriyle ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra normal gripten farklı olarak karın ağrısı ve ishal de görülebiliyor.

  Hastalığın insanlardaki kuluçka süresi, iki-dört gün.

  Kanatlı hayvanlar arasında salgınlara sebep olan mevcut kuş gribi tipinin, sadece kanatlı hayvan yetiştiren ve bu hayvanlarla sıkı teması olan insanlara bulaşması söz konusu, bu alanlarla ilgisi olmayan diğer insanlar için ise bir risk bulunmuyor.

  Mutfaktaki önlemler
  Kanatlı hayvan etlerinin, iç ısılarının 70 santigrat derece olacak veya ette pembe/kırmızı görüntü kalmayacak şekilde pişirilmesi halinde, hastalığın insanlarda oluşması mümkün değil. Yumurtalar ise sabunlu suyla yıkanmalı ve 70 santigrat derecede en az 5 dakika pişirilmeli.

  Veteriner hekim kontrolünden geçmiş piyasadaki ürünler için bir risk bulunmuyor.

  H5N1 isimli kuş gribi virüsüne karşı şu an için etkin bir aşı yok. Hastalıktan korunma ve / veya tedavi amacıyla antiviral ilaçlar kullanılıyor. Antiviral ilacın, kuş gribi hastalığına yakalanmış veya bu hastalıktan ölen hayvanlarla teması olan kişiler tarafından kullanılması gerekiyor.

  Sektörde çalışanlar ferdi hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalı, hasta ve ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılmalı.

  Hastalığın görüldüğü yerlere gidilirse kanatlı çiftlikleri ve pazarlardan uzak durulmalı

  (e-kolay)

 4. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.771
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  Yumurtalara Virüs Tedbiri: Fırçalama

  İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, hastalık yapan bakterilere karşı yumurtaların fırçayla yıkanması gerektiğini hatırlattı.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, çiğ tavuk ve ürünlerine `salmonella ve campylobacter` gibi bakteriler ile kuş gribi virüsünün bulaşabileceğini söyledi.

  Üretim izni almış, iyi hijyen uygulamaları olan tesislerin ürünlerinin tüketilmesinde bir sakınca olmadığını belirten Boyacıoğlu, şöyle devam etti:

  "Taze tavuk, normalin dışında koyu renk ve kanama gibi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa alınmamalı. Çatlak ya da kırık yumurtadan uzak durulmalı. Çiğ tavuk eti ile temas durumunda eller hemen 42-44 derece su ve sabunla 20-30 saniye yıkanmalıdır. Yumurtalar, küçük bir fırça yardımıyla iyice yıkanmalı. Omletlerde yumurtanın sıvı olarak kalmaması gerekir".
  (e-kolay)

Benzer Konular

 1. Yaz gribi hakkında
  KraliçeArı Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2016, 09:45 AM
 2. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri
  boritta Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-11-2012, 04:54 AM
 3. Hamilelikte ilk 1 haftadaki belirtiler nelerdir ?
  fatargirl Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-11-2009, 11:33 PM
 4. Domuz gribi ve domuz gribinden korunma yolları.
  YukseLL Tarafından Enfeksiyon Hastalıkları Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 30-10-2009, 12:52 PM
 5. Puşt Gribi..
  Guney Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 29-09-2009, 11:12 PM