4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II bendi ile işten çıkarılma

Arkadaşlar merhaba;

konuya en başından başlayayım.şubat ayının başında 3 aydır çalışmış olduğum ajanstan tarafıma ihbarname gönderildi ve şubat ayının sonuna kadar iş aramamı bunun için günlük çalışma saatinin 2 saatini iş aramak için kullanabileceğimi eğer anlaşmada herhangi bir sıkıntı olmazsa ihbarnamenin iptal olacağını ve çalışmaya kaldığım yerden devam edebileceğim belirtilmiştir.Neyse ay sonu geldi herhangi bir sorun olmadığını ve mart ayında da devam edebileceğimi bildirdiler.
Mart ayının ilk 3 günü işe aynı şekilde devam ettim.4 mart tarihinde telefon ile arayıp sistemde çalışma yapılacağını 14 gün ücretsiz izne çıkarılacağımı söylediler.
17 gün geçti ve beni telefonla arayıp işten herkesin çıkarıldığını ve evlerinize çıkış kağıtlarınızın yollandığını söylediler.1 gün sonra çıkış kağıdım geldi ve çıkış kağıdımda "4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II bendi" ile çıkarılmıştır yazısı bulunmaktadır.

Anında ajansı aradım ve bunun sebebini sordum."Bizimle alakası yok bağlı olduğumuz firma bu şekilde istedi" diye beni adına çalıştığımız firmaya yönlendirdiler.Firmayı aradım durumu düzeltmek için ajansa bilgi geçiyoruz dediler.Fakat hala çıkış kağıdımda herhangi bir düzeltme ile dönüş olmadı.

Dün tekrar ajansı aradım ve firmayla sorunlar yaşıyoruz ve bu sebeple firma sana yalan söylemiş öyle bir geri dönüş yok diyor.Ve firma ile yapmış oldukları mailleşmeyi tarafıma yolladılar.

Ve mailde aynen şu şekilde" bu çocuklar şikayette bulunur ve

gerçekten bu sebepten dolayı çıkarıldıklarını ispatlayamazsak yasal sıkıntılara gireriz.

Bu nedenle varsa, sanık isimleri ihbar sürelerini kullandırarak(x ve iltan için böyle bir konu konuşulmuştu) yada tazminat ödemesi yaparak çıkarabiliriz.

" ibaresi buluyor.

Anlayacağınız benim bu maddeyi hakedecek hiçbir sebepleri yok.Firma hakkında ne gibi bir işlem yapabilirim.

Yardımlarınızı bekliyorum.
 
işten çıkarıldığınız bilgisi için 2 hafta ihbar süresi var.(altı aydan daha kısa bir süre çalıştığınız için) Sanırım bunu yapmamışlar.Dolayısıyla 2 haftalık bildirim süresini ödemek zorundalar.
Bir de ücretsiz izne çıkarıldığınız söylenmiş . Bununla ilgili herhangi bir belge imzaladınız mı? Çünkü işveren ücretsiz izin kullandırırken işçinin rızasını almak zorundadır.
 
öncelikle ilginiz için teşekkürler.Bana ücretsiz izin için herhangi bir belge imzalatmadılar.Ayrıca şöyle bişey sözkonusu evime gelen işten çıkarılma belgesinde işten çıkış tarihi olarak 3 mart olarak yazmışlar.Ücretsiz izni göstermemek için fakat elime gelen mektubun üzerinde düzenleniş tarihi olarak 15 mart gözükmektedir.

Benim sıkıntım bu maddeden çıkarılmamı ispatlayacak hiç bişeylerinin olmaması.Bu madde yüzünden şuan işsizlik maaşı alamıyorum.Acaba manevi tazminatı için başvurayımmı?kazanma şansım varmı?
 
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ücretsiz izin için belge imzalatmadılar.Yanlız şöyle bişey söz konusu evime gelen işten çıkış belgesinde çıkarılma tarihi 3 mart olarak gösteriyorlar.Ücretsiz izne çıkardığımı belgelememek için sanırım.Fakat gelen mektupta düzenlenişi 15.03 tarihli mühür mevcut.

Benim esas sıkıntım bu maddeden çıkarılmayı haketmediğim halde bu maddeden çıkarılmam.Herhangi bişey ispatlayamazlar.Bu sebepten dolayı işsizlik maaşı da alamıyorum.Manevi tazminat davası açma ve kazanma şansım mevcutmu?

4 Martta sizi arayıp ücretsiz izine çıkardıklarını söyleyip,3 Martta çıkış verdilerse ortada ücretsiz izin diye bir durum yok.Yani ücretsiz izin diyerek bir nevi oyalamışlar.Dediğim gibi 25/II bendinde belirtilen durumlar sözkonusu değilse, 2 haftalık ihbar ödeneği hakkınız mevcut gibi.
Ayrıca haksız nedenle işten çıkarıldığınızı ispatlamak için de yasal yollara başvurabilirsiniz.İşsizlik maaşı alabilmeniz için de son 3 yıl içinde 600 prim gününüzün olması gerekiyor.İşveren haklı bir nedenle işçiyi çıkardığında işsizlik maaşı alınamıyor haliyle.

Bunlar benim bildiklerim.Daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar da umarım yardımcı olurlar.
Kolaylıklar diliyorum.
 
fakat mahkemeye vediğim taktirde 4 martta ücretsiz izne çıktığımı belirten telefon görüşmelerini alabiliyorum.sırf o oyaladıkları zamanı kurtarmak için çıkış kağıdımda 3 mart yazıyor.işsizlik maaşı için süre olarak hepsini dolduruyorum fakat çıkarıldığım maddeden dolayı alamıyorum.

şirketi şikayet etsem herhangi bir yaptırımda bulunabilirmiyim?
 

movsar

Uzaklaştırıldı
iş mahkemelerinde İşçiler az da olsa daha avantajlıdır.. korkarak hak asla savunulamaz
 
Yardımlarınızı bekliyorum.

$iddetli i$ ihtiyacinizin olmamasini dilerim.

Bu konuda yeronizde olsam; gider i$ini cok iyi bilen ve yapan bir hukukcuya dani$irdim...
Bu i$ netteki onerilerle cozulecegini sanmiyorum.
Cunku netin azizlikleri azimsanmayacak kadar coktur.

Diiirek bir hukukcuda soluklanin.

Kolay gelsin.
 
Üst Alt