+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kişi bedeninden utanır mı?

Sevilme ve beğenilme isteği her insanda var olan doğal bir istek. Doğal olmayan... http://img403.imageshack.us/img403/8968/24072008101807505555213kg2.jpg Önemli olan... 'Kadınlar için önemli olan zayıf olmak mıdır, şık ve zarif olmak mıdır? Zayıf ve kilosuz olmak için ekilen çileler… Kişi zayıf olmadığı için bedeninden utanır mı?' Yapaylık sevimsiz kılıyor

 1. #1
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  38
  Mesaj
  2.595
  Rep Gücü
  72679

  Unknown Kişi bedeninden utanır mı?

  Sevilme ve beğenilme isteği her insanda var olan doğal bir istek. Doğal olmayan...
  Önemli olan...

  'Kadınlar için önemli olan zayıf olmak mıdır, şık ve zarif olmak mıdır? Zayıf ve kilosuz olmak için ekilen çileler… Kişi zayıf olmadığı için bedeninden utanır mı?'

  Yapaylık sevimsiz kılıyor

  Sevilme ve beğenilme isteği her insanda var olan doğal bir istektir. Doğal olmayan, sevilme ve beğenilmenin yüzeysel, derinliği olmayan bazı kriterlere, aşırı ve yapay bir şekilde bağlanıyor olmasıdır.


  Değerlendirmelerin ekseni kayıyor

  Konuyla ilgili çalışmalar yapan Psk. Dr. Ercüment Doğan bu krtierlere göre, sevilmek için zayıf olmamız gerektiğine inandırılıyoruz görüşünde. Şişmanlıkla ilgili durumun da bundan ibaret olduğu görüşünü dile getiren Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Ercüment Doğan, sağlıklı her insanın dış görünüşüne özen göstereceğini ama dış görünüş ile ilgili değerlendirmelerimizin 'kilolu' ya da 'zayıf' olma ekseninde çok sık gidip gelmeye başladığını aktarıyor.

  Kadınlar sorun yaşıyor

  Bu konu sebebiyle psikiyatrik sorun yaşananların yoğun olduğuna dikkat çeken Erdoğan, özellikle kadınların dış görünüşleri ile ilgili değerlendirmeler evrensel nitelikte değerler olan şık ve zarif olmaya ve öz bakıma yapılan vurgudan saptırıldığını dile getiriyor.

  Psk. Dr. Ercüment Doğan, "Kişilerin kiloya odaklandırıldığında ortaya tek tip vücut ölçülü kadınların cazip olarak algılanılmaya zorlandığı bir tablo çıkıyor" diyor. Ercüment Doğan; durumun değerli olan şık ve zarif olmaktan çıkarak zayıf olmaya kaydığı uyarısında bulunuyor.

  Doğan konuyla ilgili şunları söyledi:

  "Gündelik konuşmaların en önde gelen konusu olan zayıflama sırasında psikolojik dengenin de önemli olduğu göz ardı ediliyor. Bu da başka sorunlara neden oluyor. Bu durum, kişinin, kendisini algılamasında ve değerlendirmesinde zaten geri planda kalmaya başlamış olan kişilik özelliklerini ve insani yanını daha da gerilere atmasına neden oluyor. Tam da bu noktada psikolojik problemlerin temeli atılıyor.  Güzellik algısal bir değerlendirme ölçütü

  Geçmişe şöyle bir baktığımızda Avrupa kültüründe zayıf olmanın teşvik edilmediği hatta eleştirildiği dönemlerin olması, günümüzde de farklı alt kültürlerde zayıf olan kadınların erkekler tarafından beğenilmemeleri gibi gerçekler, zayıf olmayla ilgili varsayılan olumlu değer yargısının evrensel olmadığını bize net bir şekilde gösteriyor. Güzellik algısal bir değerlendirme ölçütü.

  Değerlendirildiği döneme, kültüre toplum yapısına, kişisel tercihlere bağlı olarak değişebiliyor. Güzellik algısı, günümüz dünyasında önemli bir endüstrinin parçası. Bu çerçevede, fazla kilonun fiziksel sağlığa zarar verme potansiyeli ile ilgili gerçekçi kaygıların oldukça geri planda kaldığı ve yeterince vurgulanmadığı bir resimle de karşı karşıya kalmış oluyoruz."

  Fizyolojik nedenler de etken

  Konuyla ilgili değerlendirmelerinde Uzman Psikolog Ercüment Doğan; şişmanlığın sebeplerine bakıldığında psikolojik nedenler kadar fizyolojik nedenlerin de ağırlıkta olduğunun gözlendiğini belirtti. Özellikle bu kişilerin metabolizmalarının genel popülasyona göre daha yavaş işlediği araştırmacılar tarafından saptandığını söyleyen Doğan, bu durumda yaşanılan sorunun sadece psikolojik olarak adlandırılması da kişinin sanki durumun kontrolünde olduğu sanrısını yarattığını buna dikkat edilmesi gerektiğine işaret ediyor. Ercüment Doğan değerlendirmelerini, yanlış algılanan bu durumda kişinin suçluluk duygusunun artması, bedenin 'utanılacak' bir şey olarak algılanması kaçınılmaz oluyor şeklinde tamamlıyor.

  Uğur İlyas Canbolat / Hürriyet

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.767
  Rep Gücü
  15314

  Cevap: Kişi bedeninden utanır mı?

  Alıntı Gülüm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevilme ve beğenilme isteği her insanda var olan doğal bir istek. Doğal olmayan...

  'Kadınlar için önemli olan zayıf olmak mıdır, şık ve zarif olmak mıdır? Zayıf ve kilosuz olmak için ekilen çileler… Kişi zayıf olmadığı için bedeninden utanır mı?'
  bir sayfa yazı yayınlamış..
  ne teşhis koyabilmiş..nede tedavi..

  tuhaf bir yazı...

Benzer Konular

 1. Bu otobüste kaç kişi var?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 06-05-2010, 01:31 AM
 2. 840 kişi sevgilisiz mi?
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 23-04-2010, 09:34 AM
 3. Bilge Kişi
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-10-2009, 10:34 PM
 4. Kaç kişi ?
  Kadim Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 06-09-2009, 12:41 PM
 5. Kişi bedeninden utanır mı?
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2008, 03:45 AM