4060'a Mesaj At, Dava Ne Zaman Öğren

SMS yoluyla hakkınızda yargılama, icra takibi var mı, nasıl seyrediyor, öğrenmek mümkün. Sistem avukatlara da kolaylık sağlıyor.

Bugünlerde cep telefonunuza Adalet Bakanlığı'ndan kısa mesaj gelirse şaşırmayın. Ulusal yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamındaki yeni hizmetle, herkes hakkındaki yargılamaları, bunların nasıl sürdüğünü cep telefonu üzerinden öğrenebiliyor.
Bu bilgileri elde etmek için TC kimlik numaranızdan sonra bir boşluk bırakıp "ABONE" yazdıktan sonra 4060'a mesaj göndermek gerekiyor.
Bunun ardından sistem hakkınızda bir yargılama varsa, bir davaya tarafsanız, hakkınızda icra takibi başlatılmışsa, size bunun bilgisini gönderiyor. Duruşmalarla ilgili uyarı mesajı atıyor. Ayrıca, siz de sorgulama yapabiliyorsunuz.
UYAP'ın verdiği bilgiye göre, örnek bir mesajın metni şöyle:
"Sayın Ahmet Cansız mahkememizin 2008/1 dosyasında tanık olarak ifade vermek üzere 1.5.2008 tarihinde Ankara Adliyesi 1.Asliye Ceza mah. Kaleminde hazır olmanız rica olunur."
Avukatlar da sorgulama yapabiliyor

Sistemden avukatlar da yararlanabiliyor. Taraf olduğunuz bir dosyanın temyize gönderilip gönderilmediğinden, bilirkişi raporuna itiraz edilip edilmediğine, avukatınızın davaya girip girmediğinden dosyayla ilgili en son yapılan işlemlere kadar birçok bilgiyi edinmek mümkün.
Öğrenilebilecek bilgilerin ve bu bilgiler için atılması gereken mesajların içeriği UYAP sitesinde sıralanmış durumda.

Örneğin taraf olduğunuz bir dosyanın dava miktarını öğrenmek için TC_KIMLIK_NO DOSYA_NO DAVAMIKTAR formatında bir mesajı 4060'a göndermeniz gerekiyor.
"11111111111 2008/1 DAVAMIKTAR"
gibi bir mesaj gönderdiğinizde, sistemden şöyle bir yanıt alabiliyorsunuz: "2008/1 sayılı dosyada dava miktarı 20.000 YTL'dir."
Abonelikten çıkmak için

Abneliği sona erdirmek için de TC kimlik numaranızın ardından "ABONEİPTAL" yazıp 4060'a gönderebiliyorsunuz.

Sistem abonelik mesajının gönderildiği telefonun cep telefonu şirketinde hangi TC kimlik numarasıyla kayıtlı olduğunu kontrol ediyor. Dolayısıyla, bir başka telefondan sizin kimlik numaranızla abone olunması ve sorgulama yapılması engelleniyor.
Bedava değil


Sorgulamalarda, her bir mesaj 7 SMS/14 kontör olarak ücretlendiriliyor. Bakanlığa göre bu fiyatlandırmanın gerekçesi, "lüzumsuz kullanımları düşürmek".
Adalet Bakanlığı bu sistemle zamandan ve maliyetten tasarruf etmeyi bekliyor. UYAP'a göre, şimdilik Yargıtay'daki dosyalar sisteme dahil değil, ancak zaman içinde dahil edilmesi planlanıyor. Sistem, adliye kalemlerinden alınabilen, mahkemeler, savcılıklar ve icra daireleri gibi adli birimlerce gerçekleştirilen ve taraflara iletilmesi gereken bilgi, veri ve duyuruları içeriyor. (TK)
bianet.org
 
Üst Alt