• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

4/C'li sözleşmeli personele de döner sermayeden para alacak

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
4/C'li sözleşmeli personele de döner sermayeden para alacak

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
44 bin 4/C'li sözleşmeli personele, döner sermayeden de para alma yolu açıldı.

Mahkemeden 44 bin 4/C'liyi sevindirecek karar çıktı! Mersin 1. İdare Mahkemesi, 4/C'liye de döner sermaye ödenmesine hükmetti.

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme, hastanede görev yapan 4/C'liye döner sermaye ödenmesine hükmetti.

Mersin Kadın ve Çocuk Doğum Hastanesi'nde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi 4/C'li çalışanın, döner sermaye ödenmesine ilişkin yaptığı başvurunun idarece reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Mersin 1. İdare Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, 44 bin 4/C'linin çalıştırılma esaslarına dair Bakanlar Kurulu kararında söz konusu personele mevcut ücret dışında herhangi bir ücret ödenmeyeceğinin karara bağlandığını belirtti.

Mahkeme kararında, Bakanlar Kurulu'nun söz konusu kararında belirtilen ücretler dışında başka bir ücret ödenmeyeceği belirtilse de buradan kast edilenin, salt personel istihdamı nedeniyle ödenecek aylık olduğuna dikkat çekildi. Kararda bu nedenle söz konusu hükmün, personelin görevi sebebiyle bulunduğu katkı oranında kendileriyle aynı hizmeti yürüten personele ödenen ek ödemelerden yararlanamayacağı anl***** gelmediği kaydedildi.

4/C'lilerin yürüttükleri işler sonucunda döner sermaye işleyişine katkı sağladıklarının belirtildiği kararda döner sermaye ödenmemesinin Anayasa'ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu ifade edildi.

Mahkeme kararında 4/C'li personele döner sermaye ödenmemesi işleminin hukuka uyarlılığının bulunmadığına dikkat çekilerek söz konusu işlemin iptaline karar verildi. 4/C'li çalışanın idareye yaptığı başvuru tarihinden itibaren hak ettiği döner sermaye ödemelerinin yasal faizi ile ödenmesine hükmetti.

"4/C'LİLERİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Kararı değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "4/C'liler de döner sermaye gelirlerinin elde edilmesine çalışarak katkı sağlıyorken bu haktan yararlandırılmamasının büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bu haksızlığın önüne geçmek için açtığımız bir davada mahkeme verdiği kararla bizim itirazımın yerinde olduğunu ve 4/C'lilerin döner sermayeyi hak etiğini tescillemiştir. Hukukende dikkat çekilen bu adaletsizliğin sonlandırılmasını 4/C'lilerin mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz" dedi.
(Ankara Haber Ajansı)
 
Üst Alt