4,5G nedir?

Yüksek mobil internet hızı, fazla data kapasitesi sunan 4,5G nedir? Bu yeni teknolojiye uyumlu sim kart ve cihaz sahipleri herhangi bir ek ücret ödeyecek mi?

Kamuoyunda 4,5G olarak tabir edilen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi yapıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ihale edilen 4,5G teknolojisi yüksekmobil hız ve yüksek data kapasitesi gibi yenilikler getirecek.

Akıllı ev ve şehir altyapılarına geçişte önemli bir aşama olarak kabul edilen 4,5G, sağlık ve eğitim gibi alanlarda da hayatı kolaylaştıracak çözümler getirecek. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4, 5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek.

İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indirilebilecek. Teknoloji ile bulut uygulaması da daha verimli kullanılabilecek.

VERİ İNDİRME HIZI ARTACAK
4,5G'de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps'ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G'de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G'de 54 saniyede indirilebilecek. Böylece veri indirme hızı 14 kata kadar artacak. Yeni teknoloji ile birlikte internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

NASIL YARARLANILACAK?
İhale süreci tamamlanan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu onayına gidecek olan 4, 5G teknolojisi 1 Nisan 2016'da hayata geçecek. 4,5G'den, teknolojiye uygun sim kart ve cihaz kullanıcıları herhangi bir ek ücret ödemeden yararlanabilecek.

[h=1]4,5G'ye uyumlu telefonlar hangileri?[/h]
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt