4.5G ne işe yarıyor?, 4.5 G ye Nasıl geçilir?

Türkiye, bu gece yarısından itibaren mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisi ile tanışacak

4.5 G nin 4G'den farkı ne?

Mobil internet erisişim teknolojisi, olarak adlandırılan ve her yere kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen 4G de "hız" ön plana çıkarken, 4,5G ile hız ve kalitenin yanı sıra daha farklı hizmetler de önem kazanıp Mobil internet hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünden en az 10 kat artacak ve Veri paketlerindeki gecikme (latency) çok daha az olacak

4.5G'nin avantajları

4,5G'de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps'ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G'de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G'de 54 saniyede indirilebilecek.

BTK tarafından 2013'te faaliyete geçirilen ve internet sitesinde yer alan "Veri Kullanım Hesaplayıcı" sayesinde yüksek internet faturaları önlenebilecek. Söz konusu uygulama ile tüketiciler, aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısı, yükledikleri sosyal medya içerikleri, e-posta sayısı, video, müzik, oyun için harcadıkları süre gibi pek çok veriyi sisteme girebilecek. Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketiciler, buna göre kota seçebilecek ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebilecek.

4.5 G ye Nasıl geçilir?

GSM operatörleri tarafından 81 ilde 1 Nisan itibarıyla abonelerin kullanımına sunulacak 4,5G teknolojisi ile mobil data iletişiminde hız rekorları kırılacak. 4,5G'ye uyumlu telefon ve SIM karta sahip olan aboneler, bağlı bulundukları operatöre SMS göndermeleri veya operatör bayileri ya da çağrı merkezleri üzerinden 4,5G hizmetinden yararlanmak için onay vermeleri gerekiyor.

Abonelerin söz konusu onayı vermemeleri halinde, telefon ve SIM kartları uyumlu olsa da yeni teknolojiden faydalanamayacak. Aboneler, SMS atacakları numaraları veya çağrı merkezi bilgilerini, abonesi bulundukları GSM operatörünün web sayfasından ya da bayilerinden öğrenebilecek.

Telefonların ekranlarında 4.5 G yazacakmı?

4,5G'nin kapsama alanına geçildiğinde ilk aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda "4G", "LTE" veya "4,5G" yazacak. Zamanla güncellemeler ve yeni model telefonların gelmesiyle hemen hemen tüm telefonların ekranlarında 4,5G ibaresi yer alacak.
 
Türk Telekom veya vea muşterileri Cihaz ve sim kart uyumluluğunu web'ten veya SMS ile kontrol etmek içim


yazıp mesaj göndermeleri yeterli

Vodafone bireysel aboneleri
4545'e 4.5G yazarak, Vodafone Self Servis uygulamasındaki Servisler bölümünden 4.5G'yi seçerek veya Cep Merkezleri'ne gelerek bu servisi aktive edebilirler.
 
Üst Alt