3g kullanıyor iseniz buna dikkat edin

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Cep telefonunuzda özellikle 3G açıkken ayda 1-2GB veriyi kolayca tüketenlerden misiniz? Bu ipuçları tam size göre...

Mümkün olduğunda Wi-Fi'a bağlanın
Bunu zaten biliyorsunuz, ancak mümkün olduğunca çok Wi-Fi bağlantısını kullanmak, veri tüketiminizi azaltmanın en kolay yoludur. Arkadaşınızın evinde, işte, internet bağlantısının bulunduğu kafelerde, barlarda ve istasyonlarda Wi-Fi bağlantısını kullanın.

Videolara dikkat edin
5 dakikalık bir YouTube videosu 5-10MB veri tüketebiliyor. Yüksek kalitede izlediğiniz videolarda bu miktar çok daha yukarılara çıkabilir. Wi-Fi bağlantınız olmadığı sürece video seyretmemeniz yerinde olacaktır.

Müzikleri yerel olarak dinleyin
Dışarıyken video izlemek yerine muhtemelen daha çok müzik dinliyorsunuz. Ancak bunu çevrimiçi müzik hizmetleri üzerinden yapıyorsanız, bir saatlik müziğin 50-70MB'lık veri tüketebileceğini göz önünde bulundurun. Bazı hizmetler, müziği önceden önbelleğe almanıza izin veriyor - bu işlevi kullanın.

Antisosyal olun
Çoğumuz Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlardaki güncellemeleri sıkça kontrol ediyor. Sosyal ağlarda basit gibi görünen bir işlem, örneğin fotoğraflara bakmak, bunu her yaptığınızda 5-10MB'lık verinizi tüketebilir.

Sonra okuyun
Şimdi okumanız şart olmayan bir bağlantı aldığınızda, bunu yer imlerine ekleyin ve daha sonra Wi-Fi bağlantısı üzerinden okuyun.

Sayfaları zayıflatın
Dışarıdayken web tarayıcınızı sıkça kullanıyorsanız, web sayfalarını sunucularında sıkıştırarak gönderen Opera Mini'yi deneyebilirsiniz. 2-3MB'lık bir sayfanın boyutu, Opera Mini'de 200-300KB'da düşebiliyor.

Paylaşmayın
Tüm zamanınızı harcadığınız sosyal ağlarda fotoğraf paylaşmak, harika bir şey olabilir, ancak her yaptığınızı paylaşmak zorunda değilsiniz. İlginç mimikli fotoğraflarınızı paylaşmadan önce eve gelmeyi bekleyebilir, veya en azından Wi-Fi bağlantısı olan bir yere gidebilirsiniz.

Yön duygunuzu devreye sokun
Verizon'a göre yön tarifli navigasyon açık olduğunda, saatte 5MB veri tüketiyor. Birçoğumuz bu tür navigasyonu kullanmasa da, aramızda onsuz yapamayanlar da var. Veri tüketiminizi kısmak konusunda başka çareniz yoksa, yönleri yazdırarak ayda 100MB kazanabilirsiniz.

E-postalarınızı "itmeyin", "çekin"
E-postaların telefonunuza "push" yoluyla gönderilmesi yerine onları elle denetleyerek günde birkaç yüz kilobayt tasarruf edebilirsiniz. Ay sonunda veri kotanızı birkaç MB aşanlardansanız, farkı hissedeceksinizdir.

chip.com.tr
 
Üst Alt