3D hakkında bilmeniz gerekenler

Anaglyph 3D (En Eski 3D Yöntem)

Bu en eski ve aynı zamanda en kalitesiz görüntü sunan tekniktir. Sağ ve sol gözün ayrı ayrı görmesini istediğimiz katmanlar kırmızı ve mavi olmak üzere farklı iki renkten oluşur.
Eski dergilerin verdiği bir camı kırmızı bir camı mavi olan gözlükleri hatırlarsınız. İşte mavi cam sadece mavi katmanı kırmızı da kırmızı katmanı görmemizi sağladığından, 3D bir görüntü zihnimizde canlanmaktadır. Ancak burada diğer renkleri kaybettiğimizden günümüzde kullanılmamaktadır.

Polarize 3D

Bu teknik bildiğimiz polarize gözlüklerin kullanıldığı tekniktir aslında. Gözlük camının biri yatay diğeri ise dikey polarize olmakta, dolayısı ile bir gözümüz sadece görüntüden gelen yatay yansımaları, diğeri ise dikey yansımaları görebilmektedir.

Görüntü çekilirken, insan gözü gibi birbirine uzaklık oranı hesaplamalarla sabit iki aynı marka ve model kamera kullanılmaktadır. Tabii her kameranın çektiği görüntüler yazılımlarla ayrı ayrı filtrelenip kodlanmakta ve üst üste bindirilmektedir. Sağdaki kamera gözlüğünüzün sağ camının geçireceği tipte bir görüntü kaydetmekte, soldaki ise sol camının geçireceği bir görüntü kaydetmektedir.
Böylelikle yine siz filmi izlerken, her bir gözünüz sadece o gözünüzmüş gibi çekim yapan kameranın görüntüsünü algılar. Böylelikle 3D efekti verilmiş olur. Günümüzde Real 3D denilen teknolojinin mantığı budur.

Aktif Shutter 3D

Bu günümüzde 3D Xpand olarak adlandırılan teknolojidir. Burada da yine iki kamera ile çekim yapılır, ancak görüntüler üst üste bindirilmez, ardı ardına yayınlanır. Yani perdeye çok hızlı olarak önce sağ kameranın çektiği görüntü sonra sol kameranın çektiği görüntü yansıtılır.
Xpand gözlüklerin ortasında bir uzaktan algılayıcı vardır. Tıpkı kumandalarda olduğu gibi, işte bu algılayıcıya perdeden gelen ayrı bir sinyal, o anda ekranda hangi kameraya ait görüntünün yansıtıldığını belirtir.

Gözlüğün içerisinde bulunan elektronik aksama, sağ kameranın görüntüsü geliyorsa, gözlük camının sol kısmını karartır ve o görüntüyü sadece sağ gözünüzün algılamasını sağlar. Solda da aynı mantıkla sağ cam karartılır. Bu gözlüklerin algılayıcısını elinizle kapatırsanız, 3D olayının kaybolduğunu görebilirsiniz.
Bu, kaliteli bir görüntü tekniğidir, çünkü renk ya da detay kaybı yoktur. Ancak ekranın çok hızlı tazelenme ihtiyacı dolayısı ile pahalı bir teknoloji ve elektronik aksamlı bir gözlük gerektirmektedir. O yüzden gözlükler epey pahalıdır. Günümüz de bir çok 3D TV bu mantıkla çalışmaktadır.

FPR Teknolojisi (yeni nesil 3d tv sistemi)

( half sbs filmler ve oyunlar) (filmler; ekranın sağında-solunda veya yukarısında-aşağısında eşit iki parça şeklinde gözükür)

FPR gözlük 3D görüntü izlenirken aktif olarak çalışmadığı için SG gözlüğün tüm olumsuz etkilerinden arınmış durumda. 3D görüntü oluşumu tamamiyle panelde gerçekleştiği için gözlük standart polarize camlar ile görüntüyü alıyor. Ve bu görüntü alımı doğal olduğu için görüntüler son derece yüksek kalitede, parlak, overlap olmadan (görüntünün üstüste binme sorunu), daha derin 3D görüntüler izlenebiliyor. FPR gözlüklerin fiyatı da çok uygun, şu anda piyasada 15-20 TL arası satılıyor. SG gözlüklerden yaklaşık 10 kat düşük fiyata satıldığını düşündüğümüzde aile, arkadaş grupları, partiler vb. kalabalık ortamlarda 3D video, film, maç, spor kanalları izlemek ya da oyun oynamak çok daha hesaplı olmakta. Ayrıca geniş izleme açısı avantajı ve gözleri sg lere göre çok daha az yormasıda avantajları arasında. Günümüzde kısıtlı sayıda marka şimdilik bu teknolojiyi kullanmaktadır. örn: lg cinema tv series 2011,PHILIPS 3D/FPR
donanimhaber.com
 
Üst Alt