+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

PWS (Personal Web Server) KURULUMU

ASP, sunucu taraflı uygulama geliştirme ortamı olduğu için Web Server’ın varlığına ihtiyaç duyar. Microsoft’un ASP için kullanabileceğiniz iki adet Web Server uygulaması var. Bunlar Personal Web Server (PWS) ve Internet Information Server (IIS)’dir. Ayrıca ASP ile veritabanı uygulamaları da geliştirmek istiyorsanız veritabanları ile bağlantıyı sağlayan ODBC uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Çalıştığınız platform Windows 95, 98, NT4 WorkStation veya NT4 Server ise sisteminize Web Server

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  facebook
  supermeydan
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.771
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93797

  PWS (Personal Web Server) KURULUMU

  ASP, sunucu taraflı uygulama geliştirme ortamı olduğu için Web Server’ın varlığına ihtiyaç duyar. Microsoft’un ASP için kullanabileceğiniz iki adet Web Server uygulaması var. Bunlar Personal Web Server (PWS) ve Internet Information Server (IIS)’dir. Ayrıca ASP ile veritabanı uygulamaları da geliştirmek istiyorsanız veritabanları ile bağlantıyı sağlayan ODBC uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

  Çalıştığınız platform Windows 95, 98, NT4 WorkStation veya NT4 Server ise sisteminize Web Server programını kendiniz kurmalısınız. Hayır Windows 2000 Server kullanıyorsanız, bu işlemin otomatik olarak gerçekleştiği aklınızda bulunsun. Sayfalarınızı kendi kendinize deneyebilmek için mutlaka bilgisayarınıza Web Server kurmalısınız. Şimdi Web Server’ın nasıl kurulduğundan ve hangi ayarlamaların yapılması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

  Windows 98’e Kişisel Web Server kurmak için iki yol izleyebilirsiniz. Windows 98 CD-ROM’unda Add-ons klasöründeki PWS dizininde Kur.exe’yi tıklayın veya Windows NT Option Pack CD-ROM’unda Default.htm’i açın. Bilgisayarınızın Windows 98 ile çalıştığını algılayacak olan program size Personal (kişisel) Web Server (PWS) kurmayı önerecektir. Kişisel Web Server’ı kurarken her iki durumda da ikinci diyalog kutusunda Minimum/En az veya Typical/Tipik seçeneğini değil, Custom/Özel’i seçin ve açılacak yeni diyalog kutusunda Microsoft Data Access Components (MS Veri Erişim Bileşenleri) satırına işaret koyarak, Alt Bileşenleri Göster düğmesini tıklayın. Açılacak seçme kutusunda ise ADO Documentation satırına işaret koyun ve programı kurun.


  Kişisel Web Server kurulduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.

  Windows NT4.0 Workstation veya Server’a IIS4.0 kurmak için Option Pack CD-ROM’undaki default.htm’i çalıştırmanız ve açılacak Browser penceresinde IIS’i kurma seçeneğini tıklamanız yeter. Burada da ADO Documentation’ı sabit diskinize aktarabilmek için gerekli seçeneği işaretleyin.

  Windows 98’e Kişisel Web Server kurulduğunda Masaüstü’nde Yayımla (Publish) adlı bir simge belirecektir. NT sistemlerinde ise Başlat menüsünde Programlar bölümüne IIS Manager satırı eklenir. Bu yollardan biriyle PWS veya IIS’i çalıştırın.

  Kişisel Web Server’da Personel Web Server Manager (Yönetici) kutusu açıldığında soldaki araç çubuğunda Yönetici’nin çeşitli bölümlerine gitmeniz için gereken gezinme simgelerini göreceksiniz. Şimdi, açılan ana pencerede iki unsura dikkat edin:


  1. Kişisel Web Server’ınızın adı. Bilgisayarınızın adı buraya Server adı olarak yazılmış olmalı. Biraz sonra, Internet’e koymadan önce sınayacağımız ASP sayfalarını çağırırken, Browser’ın adres kutusuna burada gördüğümüz adı yazacağız. Yada localhost olarak çalıştıracağız.

  2. Kişisel Web Server’ın bilgisayarımızda sabit diskteki gerçek adresi. Bu, sizin Kişisel Web Server’ınızın kök (root) dizinidir. Bu genellikle C:\inetpub\wwwroot klasörüdür. Kişisel Web sitesi yaparsanız, sitenin gerektirdiği bütün dizinleriniz ve dosyalarınız burada gördüğünüz dizinin içinde olmalıdır. Yapacağımız ASP dosyalarını işte bu dizinin içine koyacağız.

  Şimdi sıra geldi asp dosyalarını test etmeye. Bunun için gerekli olan tüm dosyaları C:\inetpub\wwwroot klasörünün içine kopyaladıktan sonra adres çubuğuna http://localhost/index.asp yazarak çalıştırmak. Buradaki index.asp asp scriptinizin ana sayfası yada sitenizin ana sayfasıdır.

  Hepinize kolay gelsin...


  Kaynak:turkwebmasters

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2006
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  13
  teşekkürler

 4. #3
  Üyecik DaViD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2005
  Nerden
  Detroit
  Yaş
  32
  Mesaj
  39
  Rep Gücü
  14
  Bütün bunlar Windows 98 için geçerlidir..

  Alıntı :
  Çalıştığınız platform Windows 95, 98, NT4 WorkStation veya NT4 Server ise sisteminize Web Server programını kendiniz kurmalısınız. Hayır Windows 2000 Server kullanıyorsanız, bu işlemin otomatik olarak gerçekleştiği aklınızda bulunsun.

 5. #4
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesaj
  24
  Rep Gücü
  13
  paylaşım için teşekkurler

Benzer Konular

 1. Wamp Server Kurulumu
  dogangunes Tarafından Web Araçları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-10-2012, 02:02 AM
 2. Avira Anti-Vir Personal 8.1.0.326
  YukseLL Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-07-2008, 03:59 PM
 3. McAfee Personal Firewall Plus
  tekniker Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 02-03-2007, 03:32 PM
 4. Advanced WindowsCare 2 Personal
  tekniker Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-11-2006, 01:53 AM
 5. İrc Server Kurulumu (Versiyon Farketmez)
  omerutd10 Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-09-2006, 02:10 AM