35 yaş krizi kaçınılmaz

Kadınların çoğu 35 yaşından sonra orta yaş sendromuna giriyor.
Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, kadınların orta yaş sendromunu eşleriyle konuşarak ve yeni hobiler edinerek daha kolay atlatabileceklerini söylüyor

BU DÖNEM OLDUKÇA ÇATIŞMALIDIR

Orta yaş dediğimiz 40'lı yaşlar genel olarak kişinin hayatının durgunlaştığı, çalışma ve sosyal hayatının yavaşladığı bir dönemdir. Bu dönem oldukça çatışmalı duygular içerir. Geçici bir dönem olduğu için de orta yaş krizi olarak adlandırılır. Kadınlar, erkeklere göre daha duygusal yapıda oldukları için bu dönemde daha hassas olabilirler ve zorlanabilirler. Yapılan araştırmalar bunda hormonların etkisi olduğunu söylese de, bu konuda kesin bir teşhis koymak doğru değil...

ÇOCUKLUĞU MUTLU GEÇEN KADINLAR ŞANSLI

Geçmişte ergenlik, orta yaş gibi gelişim dönemlerinin krizle eş anlamlı olduğu düşünülürdü; ancak günümüzde bu bakış açısı terk edilmeye başlandı. Artık uzmanlar ergenlik gibi, orta yaşın da mutlaka şiddetli bir krizle geçmeyebileceğini, bazı kadınların bu dönemi daha mutlu ve huzurlu geçirdiğini belirtmektedir. Yani orta yaş krizi kaçınılmaz değil! Özellikle mutlu bir çocukluğu olmuş kadınların bu dönemi krizsiz atlatmaları daha kolay olmaktadır.

CİNSEL HAYATA İLGİSİZ KALABİLİRSİNİZ

Orta yaş döneminde her kadın aynı belirtileri göstermeyebilir. Öncelikli ortak durum, yaşanılan duygu karmaşası ve çelişkilerdir. Kişi, yaşamını sorgulamaya, yaptıklarını ve yapamadıklarını gözden geçirip pişmanlık duymaya başlayabilir. Yapmak istediği şeyler için çok geç kaldığını, yeterince genç olmadığını düşünüp vazgeçebilir. Bazı kadınlarda, yaşanılan kriz etkisi ile birlikte cinsel hayata ilgisizlik görülebilir. Duygu karmaşası çiftlerin aile düzenini bozabilir. Kadınlar, çocuklarını ve eşlerini bir yana bırakarak hayatı daha yoğun tempoda yaşamak isteyebilir.

HEDEF SAPMASI BUNALIMI TETİKLER

Birey eğer orta yaşa kadar, hayatında koyduğu hedeflere ulaşamadıysa 35-45 yaşları arasında böyle bir krize yakalanma ihtimali yüksektir. Hedefler, işle, eşle ve çocukla ilgili olabilir. Bu durumu en çok eşi ya da erkek arkadaşı tarafından beğenilmediği hissi tetikler. Aynı zamanda iş yerinde kariyer olarak istediği konumda olamaması, 40 yaşına kadar evlenmemiş olması ya da evli olup çocuğunun olmaması orta yaş bunalımını ortaya çıkaran nedenler olarak sıralanabilir.

FİZİKİ DEĞİŞİMİNİZİ OLAĞAN KABUL EDİN

Birey, yaşadığı durumu mutlaka tanımlamalı ve paylaşmalı. Bu dönemde evli olan çiftler, daha çok sohbet etmeli. Kişi, yaşadığı fiziksel değişimleri olağan kabul etmeli, her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu düşünmeli, yaşadığı fiziksel değişimleri, hayatın bir getirisi olarak görmeli. Ayrıca sağlık durumuna göre spor dalları tercih etmeli. Yeni hobiler edinmeli. Kendiyle barışık olmayı ve kendini sevmeyi yaşam tarzı olarak belirlemeli.
Sabah
 
Üst Alt