32 bit ve 64 bit arasındaki farklar

64 bit ve 32 bit arasındaki farklar​

32 BİT ve 64BİT Nedir ? Farkları Nelerdir ?​

32 bit 64 bit işletim sistemi farkı,32 bit ve 64 bit arasındaki farklar​

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki fark öncelikle ram desteği ilekendini gösterir.32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsisedilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık(GB) sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde(eğer anakartınızda takabilecek yuca bulabiliseniz ) 16 Tb ye kadarsanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz..
64bah2tablomt3.gif
64-bit bilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır. WindowsXP Professional ve Windows Server 2003’ün 32 bit sürümleri çoğukullanıcının işletim sistemi gereksinimlerini karşılamaya devamedecektir. Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyükoranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit,performans ve verimlilik açısından kayda değer bir sıçrama tahtasıanl***** gelmektedir.

Özel ve teknik uygulamalar için performans kazançları
64-bit bilgiişlem performansının sunduğu daha büyük ve dahakarmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendislerotomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde edecek.Mühendisler bu sistemlerden yararlanarak simülasyon yazılımlarıkullanabilecek, hava akımı, basınç ve ısı gibi etmenlerin otomobil veyauçak malzemesi üzerindeki etkilerini inceleyebilecek ve ürün tasarımınıgeliştirmek için bu sonuçlar üzerinde çalışabilecek. 64-bit bilgiişlemkullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricilerigibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlarsunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modellersunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek. Bunun yanısıra, 64-bit bilgiişlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük verikümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazareğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçekzamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamakta

• Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.

• CAD, CAM veya CAE’den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.

• Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.

• Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.

Windows Server 2003 x64 Sürümü, bellek ağırlıklı veya büyük ölçekliveritabanlarına veya uygulamalara sahip kuruluşlar için idealdir.

Örneğin:
• Hızlı veritabanı işlemlerine bel bağlamış firmalar.

• Global firmalar, devlet ve eğitim enstitüleri.

• Karmaşık modellere ihtiyaç duyan teknik ve finansal sektörler.

• Daha fazla kullanıcıya hizmet verme ihtiyacı duyan e-ticaret siteleri.

• Uygun maliyetli bir yükseltme gerçekleştirmek isteyen, mevcut bilgi işlem sistemleri miadını doldurmuş firmalar.

Şuanda birçoğumuz işlemcilerimizin 64 bit olmasına rağmen 32 bitlik işletim sistemi kullanıyoruz.
Çünki kullandığımız programların birçoğu 64 bitlik yazılım değil.Bunedenle stabil çalışma elde edilemiyor.Ama pek yakında 64 bit lik işletim sistemleri kullanmamız kaçınılmaz olacaktır.
chip.com.tr
 
  • Etiketler
    32 bit işletim sistemi 32 bit nedir 64 bit işletim sistemi windows
  • Üst Alt