• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

30 ağustos /nutuk

Okunuyor :
30 ağustos /nutuk

mopsy

Emektar
Üye
ATATÜRK, 30 AĞUSTOSU ANLATIYOR

Büyük Taarruzun mimarı Atatürk, Büyük Nutkunda 30 Ağustosu şöyle anlattı:
...Efendiler, 26/27 Ağustos günlerinde, yani iki gün içinde, düşmanın Karahisarın güneyinde 50 ve doğusunda 20,30 kilometre uzunluğundaki müstahkem cephelerini düşürdük. Yenilen düşman ordusunun bütün kuvvetlerini, 30 Ağustosa kadar Aslıhanlar yöresinde kuşattık. 30 Ağustosta yaptığımız savaş sonunda düşmanın ana kuvvetlerini yok ettik ve esir aldık. Düşman ordusunun başkomutanlığını yapan General Trikopis de esirler arasına girdi. Demek ki, tasarladığımız kesin sonuç, beş günde alınmış oldu. 31 Ağustos 1922 günü ordularımız ana kuvvetleriyle İzmire doğru yol alırken diğer birlikleriyle de düşmanın Eskişehirin kuzeyinde bulunan kuvvetlerini yenmek üzere ilerliyorlardı.

Doğrudan doğruya bana gönderilen bir telsiz telgrafta da İzmirdeki İtilaf Devletleri konsoloslarına benimle görüşmelerde bulunma yetkisinin verildiği bildirilerek, onlarla hangi gün ve nerede buluşabileceğim soruluyordu. Buna verdiğim cevapta da 9 Eylül 1922de Kemalpaşada görüşebileceğimizi bildirmiştim. Gerçekten de söz verdiğim gün, ben Kemalpaşada bulundum. Fakat görüşme isteyenler orada değildi. Çünkü ordularımız, İzmir Rıhtımında ilk verdiğim hedefe, Akdenize ulaşmış bulunuyorlardı.

Saygıdeğer efendiler, Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamiyle yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını Akdenize, Marmaraya döken harekatımızı açıklayıcı ve vasıflandırıcı söz söylemeyi gereksiz sayarım.

Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir.

Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.

30 AGUSTOS - ZAFER HAFTASI 2008

Afyon ovasina dusen sehitlerimize,
Kocatepenin Gazi Komutanina
Askerlerimize
Allah cc dan Rahmet diliyorum!


Zafer bayraminiz Kutlu olsun!

KOCATEPE'den AFYON OVASI


Afyonkarahisar/ÇİĞİLTEPE ANITI


Kütahya/ZAFERTEPE ANITI
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba30 Ağustos kutlu olsun
Sehitlerimize,gazilerimize,
Katilip olenlerimize
Allah cc dan rahmet diliyorum
 
Üst Alt