28 Eylül 2016, önceki ve sonraki günlerin olayları

26 Eylül 2016:
Avustralya'nın kuzeydoğusundaki Queensland eyaletine bağlı Gladstone kenti açıklarında denize bir meteor düştü.

Yerel saatle 20:30 sularında gökyüzünde beliren ve hızla dünyaya yaklaşan parlak ışığı gören Gladstone'lular sahile akın etti. Dev ışık kütlesi Gladstone sahili açıklarını aydınlattıktan sonra büyük bir gürültüyle denize düştü. Işık kütlesinin denize düşmesiyle birlikte kentte şiddetli bir sarsıntı meydana gelirken, bazı binaların camlarının kırılması korkuya yol açtı.

28 Eylül 2016:
1) ABD Kongresi, Başkan Barack Obama'nın 11 Eylül saldırıları kurbanlarının, Suudi yetkililere dava açmasına izin veren yasa tasarısına koyduğu vetoyu hükümsüz kıldı. Obama'nın başkanlığı süresince hükümsüz kılınan ilk vetoda Senato 97'ye karşı 1, Temsilciler Meclisi ise 348'e karşı 77 oy kullandı ve böylece tasarı, başkanın vetosuna karşın yasalaştı.

Obama, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada senatörler ve Temsilciler Meclisi üyelerinin bir hata yaptığını söyledi. Başkan Obama yasanın ABD'li şirketleri, askerleri ve yetkilileri ileride ülke dışında açılabilecek davalara açık hale getirdiğini belirtti. CIA Direktörü John Brennan da oylamanın ulusal güvenliğe ciddi etkileri olacağını söyledi ve Olumsuz tarafları potansiyel olarak büyük dedi.

Obama başkanlığı süresince veto kartını 12 kez kullandı ve şimdiye dek hiç biri hükümsüz kılınmadı.

2) İsrail'de 2007 ile 2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Şimon Peres, hayatını kaybetti. 93 yaşındaydı.

13 Eylül'de hastaneye kaldırılan Şimon Peres'in felç geçirdiği ve tedavi için uyutulduğu açıklanmıştı. Tel Aviv'deki Tel Hoshemer Hastanesinde bulunan Peres'in durumunun dün akşam iyice ağırlaştığı ve tedavi amacıyla ilaçlarla uyutularak solunum cihazına bağlandığı kaydedilmişti.

Şimon Peres, 12 hükümette görev yaptı. İsrail parlamentosuna 1959 yılında seçilen Peres, 2007 yılına kadar aralıksız olarak görev yaptı. 2 defa başbakanlık yapan Peres, 2007-2014 arasında cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturdu. Şimon Peres, 1994 yılında Nobel Barış Ödülünü kazandı. Ödülü eski İsrail başbakanlarından İzak Rabin ve Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafatla paylaştı.

İsrailde 16 yıl arayla 28 Eylül tarihlerinde 2 önemli olay oldu: Birincisi 2000 yılında, Ariel Şaron, Mescid-i Aksa'yı çok sayıda İsrail askerinin ve polisinin koruması eşliğinde ziyaret etti. Ziyaret, İkinci İntifadayı başlattı. İkincisi de, 2016 yılında Cumhurbaşkanı Simon Peres hayatını kaybetti.

3) 17 Temmuz 2014te, Hollandadan kalktıktan sonra Ukraynanın doğusunda düşürülen Malezya Hava Yolları'na ait MH17 sefer sayılı uçağı vuran Rus yapımı BUK füzesinin, Rusya'dan getirilen bir füze rampasından fırlatıldığı açıklandı.

Olayı inceleyen uluslararası araştırma komisyonundan Hollanda Başsavcısı Fred Westerbeke, füzenin Ukrayna'daki Rus yanlısı isyancıların elinde bulunan Pervomajsk köyündeki fırlatma rampasından atıldığını belirtti. Westerbeke, füze rampasının, MH17 uçağının düşmesinden sonra Rusya'ya geri götürüldüğünü söyledi. Araştırma komisyonu, füzenin Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından ateşlendiğine ilişkin yüzlerce bulgu elde edildiğini duyurdu. MH17 uçağının düşürülmesi ile ilgili araştırma komisyonu sonuçları, Hollandalı Başsavcı tarafından 28 Eylül Çarşamba günü, önce kurbanların yakınlarına açıklandı.

Rusya ise, füzenin Ukrayna'daki isyancıların elindeki bölgeden ateşlendiği iddiasını reddediyor. Kremlin, radar görüntüleri eşliğinde füzenin Rus yanlısı isyancılar tarafından atılmadığını savundu.

29 Eylül 2016:
1) Afganistanda hükümet ile Gülbeddin Hikmetyarın liderliğini yaptığı Hizb-i İslami grubu arasında barış anlaşması imzalandı. Başkent Kabilde düzenlenen törene Devlet Başkanı Eşref Gani, bakanlar ve milletvekillerinin aralarında bulunduğu yüzlerce Afgan yetkilinin yanı sıra yabancı diplomatlar da katıldı.

Söz konusu anlaşmayla yasal dokunulmazlık sağlanan Kabil Kasabı lakaplı Gülbeddin Hikmetyarın geçmişteki eylemleriyle ilgili tüm siyasi ve askeri yargılamalardan muaf tutulması öngörülüyor. Anlaşma maddeleri arasında Hikmetyar ve parti üyelerinin adlarının uluslararası kara listeden çıkarılması da yer alıyor.

Eski başbakan Hikmetyar ve 1977 yılında kurduğu Hizb-i İslami grubu 1979da Sovyetler Birliğinin Afganistanı işgale başlamasının ardından hızla yükseldi. 1992 yılından bu yana Afganistan hükümetine karşı savaşan örgüt Kabil başta olmak üzere çeşitli kentlerde güvenlik güçlerini ve yabancıları hedef alan saldırılar düzenlemiş; saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

2) ABD'nin New Jersey eyaletine bağlı Hoboken kentindeki tren istasyonunda raydan çıkan bir tren, yolcuların beklediği perona hızlı bir şekilde çarptı. Kaza sonucu en az 1 kişinin öldüğü, 100'den fazla da yaralının olduğu aktarıldı.

Görgü tanıkları, trenin bir türlü yavaşlamadığını belirtti.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt